Ispanak Ispanak

Bu bitkiler metabolizma hızını tavan yaptırıyor!

Kilo vermek isteyen kişiler, genellikle metabolizmalarını hızlandıracak besinlerin tüketimine özen göstermektedir. Metabolizmanın hızlanması ise birçok farklı vücut fonksiyonunun daha hızlı ve daha verimli bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Bu yüzden de metabolizmayı hızlandırmak oldukça önemli. Bu yazımızda sizlere, metabolizmanızı motor gibi çalıştıracak lan besinlerden bahsedeceğiz.

Metabolizmayı hızlandıracak olan gıdalar

Metabolizmayı hızlandırmak için belirli besinleri düzenli olarak tüketmemiz gerekmektedir. İnsanlar metabolizmayı hızlandıracak besinleri sürekli olarak araştırmaktadır. Özellikle kilo vermek isteyen kişiler, bu tür besinlerin neneler olduğunu merak ediyor. Metabolizmanızı hızlandırabilirseniz, kilo vermeniz o kadar rahat olacaktır. Metabolizmanızın hızlanması, vücudun çok daha fazla kalori harcamasını sağlar. Bu sayede de vücudunuzda birikmiş olan yağları yakmaya başlıyorsunuz. Ancak kilo vermek için tek başına metabolizmayı hızlandırmak yetmiyor. Bunun için kalori açığı da oluşturmanız gerekiyor. Kalori açığı oluşturarak kilo vermenizi kolaylaştırabilir ve göbek ile basen bölgesinde birikmiş olan yağları kolaylıkla eritebilirsiniz. Metabolizmayı hızlandıracak besinler şu şekildedir:

Ispanak

Uzmanlar, kansızlık yaşayan kişilerin düzenli olarak ıspanak tüketmesi gerektiğini vurguluyor. Çünkü ıspanak içerisinde yüksek oranda demir vardır. Bu yüzden de ıspanak tüketmek, demir eksikliğine bağlı gelişen kansızlığın son bulmasını sağlayacaktır. Aynı şekilde ıspanak tüketmek, metabolizmayı hızlandıracaktır. Çünkü ıspanak lifli bir sebzedir. Bu yüzden de bağırsakların çalışmasında etkili olmaktadır. Bağırsakların da çalışması demek, metabolizmanın hızlanmış olduğu anlamına gelir. Bağırsakların çalışıp metabolizmanın da hızlanması, kabızlık gibi bazı sindirim sorunlarının önüne geçmesini sağlar.

Zeytinyağı

Zeytinyağı
Zeytinyağı / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Zeytinyağı da metabolizmayı hızlandıran besin çeşitlerinden biridir. İçerisinde barındırmış olduğu maddeler sayesinde özellikle bazal metabolizmanın hızlanmasında etkilidir. Bazal metabolizma, kişinin uykusundaki metabolizma hızına denir. Kişinin uykusundaki metabolizma hızı ne kadar yüksek ise gün içerisinde de metabolizması o kadar hızlı olacaktır. Bunlara ek olarak zeytinyağı, mide rahatsızlıkların da önüne geçecektir. Özellikle reflüye iyi gelen zeytinyağı, şişkinliğin de inmesini sağlayacaktır. Zeytinyağının metabolizmaya olan faydasını alabilmek için ise her sabah aç karnına 1 ya da 2 yemek kaşığı zeytinyağı tüketin ve yarım saat boyunca hiçbir şey tüketmeyin. Bu uygulamayı her sabah yaparsanız, gün içerisindeki metabolizmanızı hızlandırmış olacaksınız.

Kahve

Kahve
Kahve / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Kahve içmek de metabolizmayı hızlandırmaktadır. kahve, güçlü bir idrar söktürücüdür. Ek olarak kahvenin içeriğindeki yüksek orandaki kafein, metabolizmanın hızlanmasında etkili olacaktır. her sabah bir finacan kahve içmek, gün içerisindeki metabolizmanızın hızlanmasında etkili olacaktır. Ancak metabolizmayı hızlandırdığı için çok fazla kahve içmek de vücut için zararlı olabilir. Çünkü kahvede bulunan kafein, kalp çarpıntısı gibi sorunların baş göstermesine neden olabilir. Düzenli ve yeterli miktarlarda kahve tüketmek, gün içerisinde daha enerjik olmanızı ve algınızın da açık olmasını sağlayacaktır. Kahve içmek, bazı bilişsel aktivitelerinin daha verimli çalışmasında etkilidir. Ayrıca hafif baş ağrılarını dindirmek için kahveden yardım alabilirsiniz. Kahvedeki kafein miktarı, hafifi baş ağrıların dinmesinde de etkili olacaktır.

Brokoli

Brokoli
Brokoli / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Lif açısından oldukça zengin olan brokoli, uzmanlar tarafından herkesin sürekli olarak tüketmesi gerektiği besin önerileri arasında yer almaktadır. Bununla birlikte brokoli, içermiş olduğu antioksidan maddeler sayesinde vücutta birikmiş olan toksik maddelerin atılmasını sağlayacaktır. Ayrıca brokoli, metabolizmanın hızlanmasında etkili bir sebzedir. Ödem atılımını sağlayan brokoli, kilo vermek isteyenlerin düzenli olarak tüketmesi gereken sebzeler arasında yerini almaktadır. Ayrıca brokoli, bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Bu özelliği sayesinde virüse bağlı gelişen hastalıklara yakalanma olasılığınız, brokoli yardımı ile düşecektir.