Kolesterol Kolesterol

Bu gıda tüm kolesterolün bir numaralı düşmanı! Yediğiniz anda vücuda sağlık depoluyor

İnsan vücudunun sağlıklı bir şekilde ilerleyişine devam etmesinin önünde çıkan bazı engeller vardır. Sistem hastalıkları olarak karşımıza çıkan bu engeller arasında sayılan kolesterol ile karşı karşıya kaldığınız zaman, vücudunuzun sağlıklı olduğunuz zamanki kadar hızlı ve kapasitesinin tamamı ile çalışmadığını görürsünüz. Kolesterol ilerlemesi halinde çok ciddi sonuçları olan bir hastalıktır. Ancak mucize besin olarak tanımlanan bazı besinler ile kolesterolden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Kolesterol nedir?

Kolesterol, kan lipitidir. Vücutta beyin, damar, kalp, sinir, kasllar ve karaciğerde bulunan kolesterolün iki çeşidi vardır. İyi kolesterol vücutta endokrin ve sindirimde görev alır. İyi kolesterol olarak bilinen HDL, metabolizmanın su dengesinin korunmasını sağlar. Aynı zamanda hücrelerin zar yapımında rol oynayan HDL’nin yanı sıra bir de LDL olarak bilinen kötü kolesterol vardır. Kötü huylu kolesterol ise bilinen aksine yine vücutta belirli görevleri olan ve bulunması gereken bir kan lipitidir. Ancak kötü huylu kolesterol olan LDL’nin vücutta artışı damar sertleşmesine, damar tıkanıklığına ve kalp krizine neden olabilmektedir.

Aynı amanda kötü huylu kolesterolün artması ani felç riskini de ortaya çıkaran bir durumdur. Kolesterolün artışı aşırı yağlı gıdaların tüketilmesi, karbonhidrat ağırlıklı beslenilmesi yani vücutta su dolaşımının tamamlanamamasına neden olan gıdaların ağırlıklı olarak vücuda alınması gibi nedenler ile gerçekleşir.

Kolesterolü anında düşüren gıdalar

Her ne kadar kötü huylu kolesterol bazı gıdaların alımı ile yükselmeye başlasa da, bazı diğer gıdaların alımı ile de düşürülmesi mümkündür. Sağlıklı yaşam tavsiyelerinde sıkça karşımıza çıkan gıdaların düzenli olarak tüketilmesi vücutta kötü huylu kolesterol olarak bilinen LDL’nin düşürülmesine yardımcı olur. İşte kolesterolü anında düşürmeye yardımcı olan gıdalar:

Zeytinyağı
Zeytinyağı / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Zeytinyağı

Antioksidan özelliği yüksek olan doğal bir bitkisel yağ çeşidi olan doymuş yağlar grubunda bulunan zeytinyağı, içerdiği sağlıklı yağ asitleri ile kötü huylu kolesterolün düşürülmesini sağlar. Aynı zamanda vücutta iyi huylu kolesterolün artmasına yardımcı olur. Zeytinyağından güne 2 kaşık kadar tüketmenin ayı zamanda kalp sağlığını da olumlu etkilediği bilinmektedir.

Yulaf

Yulaf tüm tahıllarda bulunan iyi liflerin en kolay ve en çok alınabileceği kaynak olarak bilinir. Sindirim sorunlarının önüne geçen ve aynı zamanda metabolizmayı hızlandıran yapısı ile yulafın düzenli olarak tüketilmesi aynı zamanda vücutta kötü huylu kolesterolün düşürülmesine de yardımcı olur. Yulaf vücutta kötü huylu kolesterolün emilmesini sağlayan maddeler üretir.

Çikolata
Çikolata / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Çikolata

Çikolata kötü huylu kolesterolün yükselmesine neden olan gıdalar arasında bulunsa da, bazı çikolata çeşitleri vücutta kötü huylu kolesterolün düşürülmesini sağlar. Doğal bitter çikolata güçlü bir antioksidan olarak bilinir ve beyaz çikolata ya da sütlü çikolatanın aksine oldukça yararlıdır. Özellikle yüzde 70 oranında kakao seviyesine sahip bitter çikolatanın düzenli ancak az miktarda tüketilmesi ile birlikte vücutta kötü huylu kolesterol seviyeleri kolayca düşürülebilir. Ancak aşırı tüketimi şeker hastalığını tetikleyeceğinden kullanım miktarını sınırlamak en doğrusu olacaktır.

Kefir

Süt ve süt ürünleri arasında en sağlıklı besin olarak kabul edilen mayalı süt ürünü olan kefir, insan vücudu için birçok faydaya ev sahipliği yapar. Bu faydalardan biri de kötü huylu kolesterolün düşürülmesidir. Metabolizmayı hızlandıran ve karaciğerde yağlanmanın önüne geçen kefir, içerdiği probiyotikler sayesinde kötü huylu kolesterolün düşürülmesini sağlar. Aynı zamanda iyi huylu kolesterol seviyesinin yükselmesinde de etkin rol oynayan kefirin günde 1 bardak kadar tüketilmesi ile birlikte vücutta tam bir yenilenme başlar. Vücudu tamamen zararlı serbest radikallerden arındıran kefiri laktozsuz tüketilmesi en sağlıklısıdır. Evde hazırlanan kefirlerin tüketilmesi ile faydaları katlanacak ve etkisi hızlanacaktır.