Beyaz peynir Beyaz peynir

Bu yiyecekleri asla birlikte tüketmeyin

Bazı yiyecekleri birlikte tüketmek, mide rahatsızlığından zehirlenmeye kadar sorunları doğurabilmektedir. Bazı besinler ise sağlık açısından çok faydasız ikililer olabilmektedir. Sayacağımız yiyecekler, tat olarak birlikte iyi gitse bile uzun vadede sağlığa olumsuz yönde zararlar verebiliyor. Bu yazımızda sizlere asla birlikte tüketmemeniz gereken yiyeceklerden bahsedeceğiz.

Hamburger ve patates kızartması

Yemek dünyasının en ayrılmaz ikilisi tabii ki hamburger ve patates kızartması olmaktadır. Bu Amerikan yemeği çok lezzetli olmasına karşılık ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Bu yiyeceklerdeki koruyucu maddeler ve fazla pişmiş yağ, vücudumuzun içerisinde kömür benzeri bir maddeye dönüşüyor. Kızarmış patatesler ise hücrelerin iltihaplanmasına neden olan ve hücreleri öldüren sitokin adlı bir madde üretimini arttırmaktadır. Hamburger ve patates kızartması birleştiğinde ise uzun süreli metabolik sendrom ve yoğun yaşlanma belirtileriyle karşılaşıyoruz. Hamburger patates yerine sebzeli burger ve salatalık turşusu tercih ederseniz, sağlık açısından çok daha faydalı bir besin elde edeceksiniz.

Pişmiş bal

Aslında kendisinin de tüketilmemesi önerilen pişmiş bal, hiçbir yiyecek ile birlikte tüketilmesi önerilmiyor. Çünkü mide yanması ve çeşitli mide rahatsızlıklarını tetiklemektedir.

Meyveler

Meyveler her zaman için tek başına tüketilmelidir. Pişmiş hurma ve süt gibi bazı besinler hariç, bütün meyveleri tek başına tüketmelisiniz.

Beyaz peynir
Beyaz peynir / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Baklagiller

Baklagiller asla ve asla peynir, yumurta, balık, süt, et, yoğurt ve meyve ile birlikte tüketilmemeli.

Beyaz ekmek ve reçel

Güne bu kahvaltı ile başlarsanız, sabahları ihtiyacınız olan protein ve lifleri karşılayamayacaksınız. Bu yüzden de günün erken saatlerinde tekrardan acıkacaksınız. Beyaz ekmek ve reçel ikilisinden beyaz ekmeği çıkartın ve yerine tam tahıllı ekmek tercih edin. Bu sayede hem karbonhidrat hem protein hem de lif ihtiyacınızı karşılayacaksınızdır.

Süt
Süt / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Mısır gevreği ve süt

Mısır gevreği ve sütte de fazlaca karbonhidrat bulunmaktadır. Ayrıca bu iki besin de çabucak sindirilmektedir ve kan şekerinizi hızla yükseltmektedir. Bu yüzden bu ikili sabahları yemekten vazgeçmelisiniz. İlla ki mısır gevreği yemek istiyorsanız, yoğurt ile birlikte mısır gevreği yemenizi tavsiye ediyoruz.

Domates çorbası ve kaşar rendesi

Domates çorbası ve kaşar peyniri rendesi ağzınızı sulandırmaya yeter. Ancak bu ikilinin sağladığı karbonhidrat miktarı oldukça fazla. Bir de ek olarak kızarmış ve küp küp kesilmiş ekmek de ekliyorsanız vücudunuza hiç sağlıklı davranmıyorsunuz demektir. Bu yüzden domates çorbasını tek başına tüketmenizi öneriyoruz. Ayrıca hazır çorbalardan yapılan domates çorbasını tüketmenizi önermiyoruz.

Kavun ve karpuz

Yaz akşamlarında serinlemek istiyorsak, genellikle biraz kavun ve biraz karpuz keserek yemeye başlarız. Ancak kavun ve karpuz tek başına tüketilmesi gereken besinlerden biridir. Özellikle süt ve süt ürünleri birlikte bu iki meyvenin tüketilmemesi gerekiyor. Bunun yanında baklagiller ve nişastalı yiyecekleri de kavun ve karpuz ile birlikte asla tüketmeyin.