Bu yöntem sayesinde bağırsaklarınızı huzura kavuşturun!

Bağırsaklarımız, sindirim sistemi için oldukça önemli bir organdır. Bu yüzden de bağırsaklarımızın her an düzgün çalışabilmesi gerekiyor. Bağırsakları düzgün bir şekilde çalışabilmesi için ise yediğimiz yemeklere ve içtiğimiz içeceklere dikkat etmemiz gerekiyor. Eğer bağırsaklarımız düzgün bir şekilde çalışmazsa, bağırsak tembelliği sendromuna yakalanabiliriz. Bu sendrom da kabızlık gibi bazı sorunların baş göstermesine neden olabilir. Bu yazımızda sizlere, bağırsakların motor gibi çalışmasını sağlayacak olan besinlerden bahsettik.

Bağırsakları çalıştıran besinler

Bağırsakların çalışması ile vücudumuz çok daha rahatlayacaktır. Sindirim sisteminin düzgün bir şekilde işleyebilmesi ve boşaltım sisteminin de tam anlamı ile çalışabilmesi için bağırsakların düzgün bir şekilde çalışması gerekiyor. Eğer bağırsaklarınız düzgün bir şekilde çalışmazsa, bağırsak tembelliği sendromuna yakalanabilir ve kabızlık gibi sorunlar ile uğraşmanız gerekebilir. Bu yüzden de bağırsakları çalıştıracak besinlerin tüketimine özen göstermelisiniz.

Bağırsakların daha hızlı ve daha verimli çalışması, kişinin kilo vermesini de kolaylaştıracaktır. Çünkü hızlı ve verimli bir şekilde çalışan bağırsak, kişinin metabolizmasını da hızlandıracak ve kilo vermesi daha kolay olacak. Çünkü hızlı çalışan metabolizma, vücudun daha hızlı bir şekilde yağ yakabilmesini sağlayacak. Bağırsaklarınızın çok daha hızlı bir şekilde çalışabilmesini sağlayan besinler şu şekildedir:

Kefir

Kefir, yüksek oranlı bir probiyotik kaynağıdır. Probiyotik, bağırsakların çalışmasını sağlayan yararlı bakterilerdir. Bazı yoğurt çeşitlerinde ve özellikle kefir içerisinde yüksek oranda probiyotik bulunmaktadır. Aynı zamanda kefir, kalsiyum ve magnezyum kaynağıdır. Bu yüzden de küçük yaşta olan kişilerin kemik gelişiminin desteklenebilmesi için kefir tüketmesi önerilmektedir.

Brokoli

Brokoli
Brokoli / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Lif bakımından oldukça yüksek bir sebze olan brokoli, bağırsakların çalışma hızını en az 2 kat kadar arttıracaktır. Birçok meyve ve sebzede lif oranı yüksektir. Ancak brokolide yer alan antioksidan maddeler, brokolinin diğer meyve ve sebzeler arasından sıyrılmasını sağlıyor. Brokolide yer alan bu antioksidan maddeler, bağırsaklardaki kötü bakterilerin iyi bakteriler ile yer değiştirmesini destekliyor. bağırsaklardaki iyi bakteriler, bağırsakların olduğundan çok daha verimli bir şekilde çalışabilmesi için oldukça önemlidir.

Elma

Lif bakımından oldukça yüksek bir meyve olan elma, her çeşidi ile bağırsakların çalışma hızını arttıracaktır. Bunlara ek olarak elma, kişinin günlük alması gereken şeker miktarını dengeler. Eğer ufak çapta tatlı krizleri yaşıyorsanız, hemen bir adet elma tüketebilirsiniz. Çünkü elma tüketmek, kişinin düşük kan şekerinin dengelenmesini sağlayacaktır.

Turşu

Sirke ile hazırlanmış ancak tuz oranı düşük olan turşu çeşitleri, bağırsakların daha hızlı bir biçimde çalışmasını sağlayacaktır. Bu yüzden de uzmanlar, bağrsak tembelliği olan kişilerin düzenli olarak sağlıklı bir şekilde hazırlanmış turşuları tüketmesi gerektiğini savunuyor. Turşu da tıpkı belirli süt ve süt ürünleri gibi probiyotik bakteri açısından zengin bir besindir. probiyotik bakteriler de bağırsakların çok daha verimli ve hızlı bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır.

Mandalina

Mandalina, C vitamini bakımından oldukça yüksek bir meyvedir. Bu yüzden de mandalina tüketmek, kişinin bağışıklık sistemini önemli oranda destekleyecektir. Bunlara ek olarak mandalina gibi turunçgiller, lif bakımından da zengindir. Bu yüzden de hem bu tür meyveler kişinin bağırsaklarının hızlı çalışmasını sağlayacak hem de kişinin uzun bir süre boyunca tokluk hissi yaşamasını sağlayacaktır.