Ananas Ananas

C vitamini deposu ananasın faydaları. Ödeme karşı ananas tüketin

Farklı bir tada sahip olan ananas, tropikal meyveler arasındadır. Oldukça fazla tüketilen meyvelerden biri olmakla beraber, bazen yemeklerde de kullanılmaktadır. Ananasın şekli, diğer meyvelerden biraz farklıdır. Güney Amerika, ananasın anavatanıdır. Enfes bir tada ve hoş bir kokuya sahip olan ananas, birçok dünya ülkesinde bulunmaktadır. Ananas, Filipinler, Brezilya, Hindistan ve Tayland gibi bölgelerde yetiştirilmektedir. Ülkemize ithali yapılan ananas, sağlıklı bir meyve olmasından dolayı çok sık tüketilmektedir. Peki ananasın faydaları nelerdir? Mineral bakımından fazlaca zengin olan ananas, sağlığınız için düşündüğünüzden daha faydalıdır.

Yaraların İyileşmesine Yardımcı Olur

Vücudunuzda meydana gelen birtakım rahatsızlıklar yaralarınızın iyileşmesine engel olabilir. Bu konuda zayıf olan bir vücut, hücresel olarak büyümesini gerçekleştiremez. Bundan dolayı da bireyin hayatı tehlikeye girebilir. Ancak ananas yiyerek bu duruma çare bulabilirsiniz. Çünkü yapılan araştırmalarda ananasın yaraları iyileştirmeye yardım ettiği gözlemlenmiştir. Ananas tüketen insanların vücutları, yaraların iyileşmesi için gerekli enerji ananastan alır. Böylece hızlı bir şekilde yaraları iyileşir.

Göz Sağlığınızı Korur

Eğer görme gücünüz zayıf ise ananas tüketerek bu duruma dur diyebilirsiniz. Ananas, göz sağlığını geliştirme konusunda oldukça uzman bir meyvedir. Ananas tüketen insanların görüşleri son derece gelişmektedir. Böylece görmede yaşadıkları sorundan kurtulabilirler. Özellikle de yaşı ilerleyen insanların ananas tüketmeleri gerekmektedir. Böylece ileri yaştan dolayı kaynaklanan görme problemleri ile baş edebilirler. Görme sorunu yaşamayan insanların da ananas tüketmeleri gerekir. Çünkü ananas, göz sağlığı açısından değerli bir meyvedir.

Stresinizi Azaltır

Ananas, beyninizin daha iyi ve daha güçlü çalışmasını sağlar. Güçlü bir şekilde çalışan beyin, stres gibi durumlarla daha kolay mücadele edebilir. Strese karşı başarılı bir yol izlemek için ananas tüketimi yapabilirsiniz. Güçlü biri olma yeteneği kazanmanıza yardım eden ananas, bol miktarda B vitamini barındırmaktadır. B vitamini ise beynin güçlenmesi için gerekli olan bir vitamindir.

Ananas
Ananas / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Diş Etlerinin Güçlenmesini Sağlar

Ananasın içerisinde bulunan vitaminler, diş etlerinizin bakterilerle mücadele etmesine yardım ederler. Bu sayede ağzınızda bulunan bakteriler diş etlerinize kolay kolay zarar veremezler. Her ne kadar dişlerinizi fırçalasanız bile ağzınızdaki bakterilerden tam olarak kurtulamazsınız. Özellikle de diş eti problemi yaşayan insanlara önerilen bir meyvedir. Ananas, bakterilerden dolayı diş eti ağrısı çeken insanlara çok iyi gelmektedir. Ağrıların ciddi derecede ortadan kalkmasını sağlar.

Soğuk Algınlığına İyi Gelir

Mevsimlerin değişmesiyle beraber, soğuk algınlığı hastalıkları da hayatımıza girer. Özellikle burun akıntısı gibi can sıkıcı durumlar, sizi gereğinden fazla yıpratabilirler. Bunun yanı sıra bir de bağışıklık sisteminiz zayıf ise hastalık sizin için sonu gelmez bir çile haline gelir. Soğuk algınlığına yakalandığınız zaman ananas tüketerek bağışıklığınızı zirveye çıkarabilirsiniz. Ayrıca hasta olmadığınız zamanlarda da ananas tüketimi yapmaya çaba göstermelisiniz.

Kemiklerinizi Güçlendirir

C vitamini deposu olan ananas, kemiklerin güçlenmesine etki eden manganı da bolca barındırmaktadır. Kemik hastalığınız varsa düzenli olarak ananas tüketebilirsiniz. Hem çocukların hem de genç ve yaşlıların ananası tüketmeleri gerekir. Güçlü bir kemik yapısı için uzmanların sıkça önerdikleri bir meyvedir.

Cilde Faydalıdır

Sivilce gibi yaşadığınız cilt problemleri yaşıyorsanız, yapacağınız en doğru şeylerden biri ananas tüketmektir. Ananas, cilt problemlerine çok iyi gelmektedir. Düzenli ananas tüketilmesi halinde cildiniz kendini onarmaya başlar. Dilerseniz ananas ile kendinize özel cilt maskeleri de yapabilirsiniz.

Video: Ananasın Faydaları Nelerdir? | Ödem Şikayetlerine Karşı Ananas Tüketin!

Ananasın Diğer Faydaları Nelerdir?

Ananasın faydaları çok fazladır. Bu faydalar arasında öne çıkan durumlar yukarıda verilmiştir. Bunlar haricinde ananasın diğer faydaları ise şunlardır:

 • Mide yanmasını ve mide ağrısını azaltır.
 • Kolay bir sindirim yapmanıza yardım eder.
 • Yüksek tansiyonun dengelenmesini sağlar.
 • Kalp basıncının dengeli olmasını sağlar.
 • Kan dolaşımının kolaylaşmasına yardım eder.
 • Kanın sulanmasını sağlar.
 • Damar sağlığını korur.
 • Sinir sisteminin beslenmesini sağlar.
 • Şeker seviyeleri dengelenir.
 • Doğurganlığın artmasına yardımcı olur.
 • Saç dökülmesini engeller.
 • Enfeksiyon hastalıklarına iyi gelir.

Bu gibi faydaları bulunan ananas, paha biçilmez bir nimet olarak kabul edilmektedir.