Çamaşır suyu zehirlenmesinin belirtilerine dikkat

Çamaşır suyunun ne kadar zehirli bir madde olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak temizlik konusunda etkili bir ürün olmasından dolayı hemen hemen her evde çamaşır suyu kullanımı yapılıyor. Ama çamaşır suyu, bazı durumlarda sizi zehirleyebilir ve hayatınızı tehlikeye sokabilir. Bundan dolayı çamaşır suyu kullanırken çok dikkatli olunması tavsiye edilir. Çamaşır suyunun özellikle de göze ve yüze temas etmemesine dikkat edilmelidir. Bazı insanlar çamaşır suyundan etkilenmeseler de bazıları bu sudan zehirlenme yaşayabilirler. Özellikle de çocuklar, çamaşır suyunun ne olduğunu bilmediklerinden dolayı bu suyu bir anda içebilirler. Eğer çamaşır suyu içilirse zehirlenme kaçınılmazdır. Peki çamaşır suyu zehirlenmesinin belirtileri nelerdir?

Bulantı Ve Baş Ağrısı

Çamaşır suyu zehirlenmesinin ilk belirtilerinden biri bulantı ve baş ağrısıdır. Çamaşır suyundan solunum yolu ile zehirlenen insanlar, öncelikle baş ağrısı çekerler. Çünkü koku burun yolu ile direk beyne gider. Bu durumda da baş ağrısı yaşanmaya başlar. Baş ağrısına eşlik diğer bir belirti ise bulantıdır. Bulantı sonucunda kusma da yaşanabilir. Eğer çamaşır suyundan zehirlendiğinizi düşünüyorsanız, ilk bu belirtileri gözlemlemeniz gerekir. Çünkü en yaygın olarak görülen çamaşır suyu zehirlenmesi belirtileri bunlardır. Bulantı ve baş ağrısının şiddeti, ne derece bir zehirlenme yaşadığınıza bağlı olarak değişebilir.

Baş ağrısı
Baş ağrısı / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Mide Ağrısı

Mide ağrısı, çamaşır suyu zehirlenmesinin belirtilerinden biridir. Bulantının etkisi ile mide ağrısı yaşanmaya başlar. Bu ağrı sizi o kadar fazla rahatsız eder ki bir an evvel kusup kurtulmak istersiniz. Ancak zehirlenme şiddetli hale geldiğinde midenizdeki ağrı daha da fazlalaşmaya başlar. Eğer ciddi derecede bir mide ağrısı yaşarsanız, hemen acile gitmeniz gerekir. Yoksa zehirlenme giderek kötü olmaya başlayabilir. Mide ağrısından kurtulmak için rasgele ilaçlar içmemelisiniz. Bu durum zehirlenmeyi olumsuz bir şekilde etkileyebilir.

Nefes Almakta Zorluk

Solunum yolu üzerinden vücuda giren çamaşır suyu, akciğerlerinize ulaşır. Bu ulaşmanın ardından nefes almanız zorlaşır. Nefes alıp vermek, neredeyse bir zulüm haline gelir. Bu nedenle kendinizi bayılacakmış gibi hissedebilirsiniz. Eğer nefes almada zorluk yaşarsanız, hemen temiz bir hava almanız gerekir. Çamaşır suyu bulunan ortamda beklemeniz, durumu daha fazla zora sokabilir. Bundan dolayı temiz hava almak size iyi gelecektir. Bunu yapmanıza rağmen hala nefes almada zorluk yaşarsanız, birilerinden yardım alarak hastaneye gitmelisiniz.

Dışkıda Kan

Çamaşır suyu zehirlenmesinin belirtilerinden biri de dışkıda kan olmasıdır. Dışkıda kan görmek, çamaşır suyundan aşırı derecede zehirlendiğinizin en önemli göstergesidir. Çünkü çamaşır suyu yoğun şekilde vücudunuza karışmış demektir. Dışkıda kanın yanı sıra farklı durumlarda meydana gelebilir. Mide ağrısı, baş ağrısı ve kusma gibi belirtilerin de bununla beraber yaşanması, çamaşır suyunun sizi fazla zehirlendiğini gösterir. Dışkıda kan gördüğünüz zaman hiç beklemeden acile gitmeli ve çamaşır suyundan zehirlendiğinizi belirtmelisiniz.

Akciğerlerde Yanma

Kapalı bir ortamda uzun süre boyunca çamaşır suyuna maruz kalmak, zehirlenmenin solunum yoluyla gerçekleşmesine yol açar. Akciğerlere fazla miktarda çamaşır suyu gitmesi, akciğerlerde yanma yaratır. Bu yanma hissi, nefes almanızı engeller. Ayrıca ciğerleriniz çok fazla yanarsa kalıcı bir hasar ortaya çıkabilir. Bu durumda akciğer sağlığınız bozulur. Akciğerlerinizi korumak için çamaşır suyu kullanırken maske takmanız önerilir. Böylece kokuya daha fazla maruz kalmazsınız.

Göğüs Ağrısı

Göğüs ağrısı, çamaşır suyu zehirlenmesinin belirtilerindendir. Solunumla vücuda giren çamaşır suyu kokusu, göğüs kısmında bir ağrının meydana gelmesine neden olur. Çamaşır suyu zehirlenmesinde göğüs ağrısı çok fazla karşılaşılan bir durum olmasa da bazı insanların bu tür şikayetlerde bulunduğu gözlemlenmiştir. Göğüs ağrısı, zehirlenme boyutuna göre şiddetlenebilir. Hatta bazı zehirlenmelerde ağrı boyutu dayanılmayacak bir boyuta ulaşabilir.

Hışıltılı Bir Solunum

Çamaşır suyu, en fazla solunum yolu üzerinden zehirler. Çünkü koku alımı fazla olur. Eğer temizlik süresi boyunca çamaşır suyuna maruz kalınırsa zehirlenme kaçınılmazdır. Çamaşır suyundan zehirlenme yaşanıldığında hışıltılı bir solunum da yaşanabilir. Bu hışıltı şiddeti kişiden kişiye göre değişebilir.

Çamaşır Suyu Zehirlenmesinin Diğer Belirtileri

Çamaşır suyu zehirlenmesinin diğer belirtileri ise şunlardır:

 • Cildin hasar görmesi
 • Tansiyon düşüklüğü
 • Gözlerde yanma, puslu bir şekilde görme ve görmede kayıp yaşama
 • Boğazda şişlik
 • Akciğerlerde sıvı oluşması
 • Ağızın yanması
 • Bilinç bozukluğu
 • Uyarılara kolay şekilde yanıt verememe
 • Saldırganlığa olan meylin artması
 • Uyuma isteği
 • Dilde ödemin meydana gelmesi
 • Seste kısıklık oluşması

Gibi durumlar da çamaşır suyu zehirlenmesinin belirtileri arasında bulunur.

Çamaşır suyu zehirlenmesi, ciddiye alınmalıdır. Uzmanlar bu konuda her ne kadar fazla açıklama yapsalar da bazı insanlar şiddetle çamaşır suyundan vazgeçmemektedirler. Çamaşır suyunu tamamen hayatınızdan çıkarmanıza gerek yok. Ancak doğru şekilde ve doğru miktarda kullanmanız gerekir. Çamaşır suyunu kullanırken evinizin her yerini açın. İçeriye mutlaka temiz hava girmesini sağlayın. Gerekirse hem gözünüze hem de ağzınıza maske takın. Çamaşır suyuna direk olarak temas etmeyin. Özellikle de astım gibi solunum yolu hastalıkları olan insanların çamaşır suyu kullanmamaları gerekir.