Çay içmek için bir neden daha: Tansiyon düşürüyor

Çay ülkemizde en çok tüketilen içeceklerin başını çekiyor. Bu kadar çok sevilmesinin nedeni ise her türlü yemeğin yanında içilebilmesi ya da sadece çay ile uzun sohbetler yapılabilmesi. Ancak çay içmek, vücuda birçok fayda sağlıyor. Bu faydalardan en öne çıkanı ise çayın sindirim sistemine olan faydalarıdır. Bu yazımızda sizlere çayın faydalarından bahsedeceğiz.

Çay günde ne kadar içilmeli?

Çay içeriğinde kafein barındıran bir içecektir. Bu yüzden çok fazla tüketilmesi sakıncalı olabilir. Ancak günde 2 ya da 3 fincan çay içmenin herhangi bir zararı bulunmuyor. Aksine günde 2 ya da 3 fincan çay içmek, sindirim sisteminden tansiyona kadar birçok yerde fayda sağlıyor. Ancak çay içmeyi abartırsanız, yüksek kafein nedeni ile bazı kalp rahatsızlıkları ile karşılaşabilirsiniz. Çayın faydalarından eksiksiz yararlanmak istiyorsanız, yeterli miktarda çay tüketmeniz gereklidir. Bu miktar da günde 2 ya da 3 fincana tekabül ediyor.

ÇAYIN 7 MÜTHİŞ FAYDASI – (Siyah ile Yeşil Çayın Faydaları ve Zararları!) / 5 Dakikada Sağlık

Çayın yararları nelerdir?

Çay doğru miktarlarda içildiği zaman tansiyonu dengelemektedir. Çünkü çay bitkisindeki maddeler, tansiyonun düşmesine yardım etmektedir. Eğer tansiyonunuzu düşürmek isterseniz, adaçayı gibi bitki çaylarını da tüketebilirsiniz. Bununla beraber kan basıncını düzenleyen çay, ani kalp krizi ve felç gibi rahatsızlıkların oluşma olasılığını düşürüyor.

Çayın bir diğer belirgin faydası da sindirim sistemine oluyor. Çayın içeriğindeki maddeler, midedeki asit oranını düzenleyerek ülser gibi rahatsızlıkların oluşmasını engellemektedir. Ayrıca çay, bağırsaklarda probiyotik etki göstermektedir. Bu yüzden de çay içmek, bağırsak hareketlerinin daha hızlı ve daha düzenli olmasını sağlıyor. Bu faydası sayesinde de çay içmek, kabızlık gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarının geçmesini sağlıyor.

Çay içmenin bir diğer faydası da metabolizmayı hızlandırması. Düzenli olarak çay içen insanların bazal metabolizması daha hızlı çalışır. Özellikle bir diyet içerisindeyseniz, çay içmek yağ yakım hızınızı arttıracaktır. Bu yüzden ara öğünler sırasında çay içmenizi tavsiye ediyoruz. Bu sayede yağ yakımınızı hızlandıracağınız için daha hızlı bir şekilde zayıflayabilirsiniz. Aynı zamanda çay içmek, vücuttaki ödemlerin atılmasına yardımcı oluyor. Ödem yüzünden oluşan şişkinlikleri azaltmak istiyorsanız, düzenli olarak çay içmenizi tavsiye ediyoruz. Bu sayede de vücudunuzdaki şişkinliklerden kolayca kurtulabilirsiniz.

Çay içmek, özellikle kış aylarında oldukça faydalıdır. Özellikle boğaz ağrılarına iyi gelmektedir. Çünkü çay içmek, şişen boğazları yumuşatıyor. Bu sayede de boğazınız rahatlıyor. Aynı zamanda öksürük yüzünden tahriş olan boğazlarınızdaki acıyı dindirmek için de çay tüketebilirsiniz.

Çay içmek bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Bu yüzden kış aylarında çay tüketmek oldukça önemlidir. Hatta biraz limon sıkıp da çay içebilirsiniz. Bu sayede çayın bu özelliğini en az 5 kat daha arttırmış. olursunuz. Çünkü limonun içeriğindeki C vitamini de bağışıklık sistemine faydalar sağlıyor.

Çay içmenin zararları var mıdır?

Çay içmek uykusuzluğa sebep olabilir. Çünkü çay içerisinde kafein bulunmaktadır. Bu yüzden çok fazla çay içmek de vücuttaki kafein miktarını arttıracağı için uykusuzluk sorununa neden olabilir. Aynı zamanda fazla kafein, kalp ritmi bozukluğuna neden olabiliyor. Bu yüzden çok fazla çay içmemeniz gerekiyor.

Çay, rengi yüzünden dişleri sarartabilir. Bu yüzden çay içtikten sonra dişlerinizi kısa bir süre de olsa fırçalamanızı, dişlerinizin sararmasını önlemelisiniz. Aynı zamanda çayın içeriğindeki maddeler, diş ile çok fazla temas ederse diş minesini eritebilir. Bu yüzden çok fazla çay içmenizi önermiyoruz.

Çok fazla çay içmek, çok sık bir şekilde idrara çıkmanıza neden olabilir. Çünkü kafein mesaneye baskı uygulayan bir maddedir ve kafein mesaneye baskı uygulayacağından, çok sık idrara çıkabilirsiniz. Vücut olarak bakınca çok fazla idrara çıkmanın herhangi bir zararı yok. Ancak günlük yaşamda bu durum biraz sorun olabiliyor.