Detoks hurafelerine sakın inanmayın! Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu uyardı

Son dönemlerin en popüler uygulamalarından bir tanesi olan detoks uygulaması çoğu zaman hafta 3 – 4 kilo verdirme hayalleriyle insanların umutlarını süslüyor. Bu süsleme sonucunda kişiler kısa süre içerisinde belli başlı kilolar verirken verilen kiloların ardından kısa süre içerisinde verdiklerini misliyle geri alıyorlar. Bu gelgitli durum kişinin sağlıksız bir şekilde kilo alıp verme sürecinde olmasından kaynaklı vücut sağlığı açısından büyük bir problem yaratırken detoks hurafelerinin ne denli yanlış bir uygulama olduğunu Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu uyardı. İşte detoks uygulamalarına dair bilinmeyenler…

Detoks nasıl ortaya çıktı?

Amerika da ortaya çıkan detoks kavramı esintilerini gösterirken Türkiye’ye kadar gösterirken, Türkiye’deki pek çok insan bu kavramı fazlasıyla benimsedi. Detoks kavramının ortaya çıkmasıyla birlikte  uyanık davranan bazı kişiler bu kavramın üzerine hummalı bir atlayış gerçekleştirdi ve detoks adı altında oldukça fazla paralar kazandırlar. Detoks kavramının önemini yitirmeye başladığı dönemlerde de yine buradan para kazanma eğiliminde olan pek çok insan detoksa farklı boyutlar kazandırmaya çalıştı. Yeni terimler ile çok farklı bir pazarlama yapmaya çalışmaları sonucunda “Bahar detoksu” “Yaz detoksu” “Kış detoksu” “Kırmızı detoks” “Yeşil detoks” “Alkali detoks” gibi bir takım detokslar yaratıldı. Bu gibi ortaya çıkan terimler sonucunda pek çok kişi birbirinden farklı uygulamalar ile zayıflayacağını düşündü. Esasında yapılan bu çalışmaların tamamı bir PR çalışmasından başka bir şey değildi. Dengeli ve düzenli beslenme olmadan, gerekli egzersiz uygulamalarının yapılmadığı durumlarda kilo verebilme sürecinin içerisinde bulunulması çok kolay değildir. Detoks kelimesinin kelime anlamı esasında, Detoxification kelimesinden türemiştir. Detoxification kelimesinin ise kelime anlamı toksinlerden arınma olarak kullanılmaktadır. Bu noktada sorulması gereken yegane şey, hangi toksinlerden arındırılacağını sormaktan geçmektedir. Çünkü insan vücudunun içerisinde herhangi bir toksin birikme durumu gerçekleşmemektedir. Önemli hastalık ya da zehirlenme durumları dışında insan bedeninde herhangi bir toksin birikme durumu gerçekleşmez. Öyleyse bu toksin lafı nereden çıktı diye soracak olursanız da, dışarıdan elbette toksinler alabiliyoruz. Gıdalar yoluyla, suyla, havadan gelen bir takım toksinler bulunuyorken bunun ötesinde bizim metabolizmamızın yan ürünü olan bir takım toksinler bulunmaktadır. Üre gibi, amonyak gibi, serbest oksijen radikalleri gibi oluşan toksinler metabolizmanın doğal sürecinden kaynaklanmaktadır. Metabolizmanın içerisinde yer alan ve gayet normal olarak karşılanan bu toksinler olsa dahi vücut içerisinde hiçbir şekilde toksin birikme durumu ile karşı karşıya kalınması mümkün değildir. Toksinlerin birikmemesinin en büyük nedeni de karaciğerden kaynaklanmaktadır. Karaciğerin işi içeride metabolizmanın sonucunda oluşan toksinlerin ya da dışarıdan aldığımız toksinleri gidermemize yardımcı olur.

Video: DETOKS YALANI – (GERÇEK DETOKS TARİFİ!) / 5 Dakikada Sağlık

Detoks değil sağlıklı beslenme

Detoks adı altında gerçekleştirilen fakat tamamıyla sağlıklı beslenmeye dayanan uygulamalar sahiden kişinin sağlıklı bir evreye geçmesine ve sağlıklı bir şekilde kilo vermesine yardımcı olmaktadır. Bu durumun en büyük nedeni ise detoks adı altında uygulanan yöntemlerin içerisinde tamamıyla sebze ve meyvelerle beslenilmesinden kaynaklanmaktadır. Bu noktada da yine pazarlama stratejisi olarak kişilere detoks adı altına sağlıklı beslenme önerilmektedir. Detoks kelimesini kullanmadan, kişilere sebze ağırlıklı beslenin ve temiz içerikli ürünleri tüketin dediğinizde pek çok kişi bu duruma inanmayacak ve gerekli olan uygulamaları gerçekleştirmeyecek. Fakat uygulanması gereken bu durumları detoks adı altında topladığınızda büyük bir ilgi oluşarak pek çok insan detoks mantığıyla kilo verebileceğini düşünerek bu yolu seçmek isteyecek. Bu denli saçma uygulamaları uygulamak yerine, kendi metabolizmanızın bilincinde olarak sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeneğinde olmaya özen gösterin.