Burçlar Burçlar

Doğum haritası nasıl hesaplanır?

Doğum haritası burç kişiliğine benzer olarak kişinin duruşu, yaşam şekli ve düşünce yapısı gibi bir çok bilgiyi barındırıyor. Astrolojiye inanmayanlar için önemli bir bilgi kaynağı gibi görünmese de edinilen bilgiler çok yüksek bir oranla doğru çıkıyor. Doğum haritasının nasıl hesaplandığı ve burç yorumlarından farkının ne olduğu ise çokça merak edilenler arasında yer alıyor. Peki doğum haritası nedir, nasıl hesaplanır?

Doğum haritası nedir?

Doğum haritası kişinin duruşu, görünümü başta olmak üzere potansiyeli ve imkanları da dahil olmak üzere pek çok bilgi barındırıyor. Bu haritalar esas alınarak astrolojik tekniklerle kişinin geleceğine dair yorumlar ve öngörüler ortaya çıkarılıyor. Bu öngörüler özellikle belirli tarihlerin ve olayların seçiminde önemli rol oynuyor. belirli dönemlerde beklenen astrolojik görünümler ve etkileri gelecekte olacaklar için hazırlıklı ve planlı olunmasına imkan sağlayabiliyor. Hedef ve strateji belirleme, bir yol haritası çizme konularından astroloji haritaları önem taşıyor. Çocuklar için hazırlanan haritalar onların güçlü, zayıf yönlerine ve potansiyellerine dair bilgiler  vererek geleceğine dair planlamaları kolay hale getirebiliyor. Doğum haritaları doğru eş, arkadaş ve ortak seçimlerinde rol oynayabiliyor ve mevcut ilişkilerin gidişatı ile ilgili bilgi sağlıyor.

Doğum Haritası Nasıl Çıkarılır? | Kenan Yasin ile Astroloji

Harita dağılımı

Daire şeklinde oluşturulan haritalar, Güneş, Ay ve gezegenlerin belirli bir alanda toplanmış olması olarak da yorumlanabilir. Buna göre haritanın sol tarafında görülen bir yoğunlaşma kişinin öznel bir yapısı olduğunu ve olayları kendi açısına göre değerlendirdiğini gösterirken, sağ tarafta oluşan bir yoğunlaşma ise ilişkilerinin kişinin hayatında önemli bir yeri olduğuna ve harekete geçmeden önce kendi düşüncelerinden ziyade karşısındakine göre şekil aldığına yorulur. Haritanın alt kısmında oluşan bir yoğunlaşma kişinin iç dünyasının çok zengin bir yapıda olduğuna ve içe dönük olabileceğine işaret eder. Üst tarafta oluşan bir yoğunlaşma ise dışa dönük ve sosyal bir göörünüme, yapıya işaret eder.

Burçlar
Burçlar / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Elementler ve Harita hesaplama

Işık ve gezegenlerin bulunduğu burçların elementleri haritaların element dengesini oluşturur.  Burçların elementlerine göre dağılımı ise:

  • Ateş: Koça, Yay Aslan.
  • Su: Yengeç, Akrep, Balık.
  • Toprak: Boğa, Başak, Oğlak.
  • Hava: Terazi, Kova, İkizler.

şeklinde ortaya çıkıyor. Işık ve gezegenlerin hangi elementlerden burçlarda olduğu belli bir katsayı alarak hesaplanır. Güneş, Ay ve yükselenin bulunduğu burçların ilgili elementlerine 3’er puan, Venüs Merkür ve Mars’ın bulunduğu burçların ilgili elementlerine 2’şer puan ve Satürn ile Jüpiter’in bulunduğu burçların ilgili elementlerine 1’er puan verilip toplanarak hesaplanır. Bir haritada herhangi bir elementin olmaması ya da çok az bulunması soruna yol açabilecek bir durumdur. Gerek ortam, gerek aktivite olarak kişinin bu element ile olan ilişkisini güçlendirmesi haritaya denge getirebilir. Toprak elementi eksik ise kırsal alana yönelmek, hava eksik ise açık hava aktivitelerine katılmak, su yoksa yüzmek ve ateş yoksa sıcak yerlerde bulunmak iyi gelebilir. Kişi haritasında eksik olan elemente karşı doğal bir çekilim yaşar. Yani su elementi eksik ise kişinin hayatına Yengeç, Akrep ya da Balık burcu bir kişiyi alması hem çok doğal karşılanır hem de harita dengesi açısından iyi geleceği için desteklenir.

Nitelikler

Doğum haritasında kişinin burcunun nitelikleri de önem taşır. Oğlak, Koç, Yengeç, Terazi öncü nitelikte burçlardır. Boğa, Aslan, Akrep, Kova sabit nitelikteki burçlardır. İkizler, Başak, Yay ve Balık ise değişken nitelikteki burçlardır. Eğer kişinin burcu, yükseleni ya da ay burcu öncü nitelikte ise bu kişi sosyal hayatta sözü başkasına bırakmayabilir. Sabit nitelikte ise yön, konum ve pozisyon değiştirmesi oldukça zor olacaktır. Değişken nitelikte ise adaptasyon ve uyum süreci onun için kolay olacaktır.