Dünyanın en büyük bitkisi 4500 yaşında. Kadıköy’ün 4 katı büyüklüğünde!

Hayatın bir kuralı olarak her canlı doğar, yaşar, büyür ve ölür. Canı olan her varlığın bir ömrü vardır ve bu ömür dolduğunda ise yaşama veda etmesi gerekir. Ancak bazı canlılar diğerlerine göre daha uzun ömürlüdür ve bu ömürlerinin sonun kadar da büyümeye devam ederler. Bazı ağaç türlerinin yüzyıllarca yaşadığı ve kapladıkları alanın aşları kadar fazla olduğuna hepimiz şahit olmuşuzdur. Ancak öyle bir bitki var ki, ne onun kadar yaşlı ne de onun kadar büyük bir canlı henüz keşfedilmedi.

Dünyanın en büyük bitkisi

Geçtiğimiz günlerde insanlık tarihini derinden etkileyecek ve belki de bilime tekrar yön verecek bir keşfe imza atıldı. Avusturalya’nın batı kıyısı açıklarında dünyanın en büyük bitkisi keşfedildi. Güney Avusturalya’da bulunan Flinders Üniversitesi ve Batı Avusturalya Üniversitesi’nden gelen yetkili araştırmacılar, dünya üzerinde bugüne kadar yetişmiş olan en büyük bitkinin keşfini gerçekleştirdi. Araştırmacılar Shark Körfezi’nde 180 kilometre uzunluğunda bir deniz otu tür bulduklarını açıkladı.

En az 4 bin 500 yıllık olduğu düşünülüyor

Araştırmacılar, bitkinin tek bir tohumdan doğarak yayıldığını ve şuan Batı Avusturalya açıklarında 180 kilometre uzunluğunda bir alanı kapsadığını belirtti. Posidonia australis bitkisinin devasa bir organizması olan bu deniz otunun ise en az 4 bin 500 yıllık olduğu tahmin edilmekte. Bitkinin nasıl bu kadar uzun süre hayatta kaldığı be büyümeye devam ettiği ise bilinmezliğini henüz koruyor.

Normal şartlarda büyümüyor

Genel olarak bitkilerin o alanda yaşadığı şartlar 18-30 santigrat derece aralığında ve bu derece aralığının genişliği çoğu bitkinin yetişmesi için stresli bir ortam oluşturuyor. Yani bu alanda yaşayacak olan bir bitkinin uzun süre hayatta kalmaya ve büyümeye devam etmesi halihazırda şaşırtıcı bir durum iken, keşfedilen deniz otunun nasıl binlerce yıldır yaşamaya ve büyümeye devam ettiği ise bilimin derinlerinden henüz çıkarılamamış bir cevaba sahip.

Zarar verilmezse yaşamaya devam edecek

Keşfedilen en ilginç durum ise bitkinin herhangi bir dış etken ile karşılaşmaması halinde büyümeye devam edeceği yönünde. Bitki birçok farklı dış koşula karşı kendisini korumu ve neredeyse 5 bin yıl kadar gelişimine devam etmiş durumda. Bu kadar uzun süredir dünya üzerinde yaşanan değişimlerden etkilenmediği halde herhangi bir olağanüstü durumla karşılaşılmaması, bitkinin büyümeye devam etmesine olanak sağlayacak.

Benzerlerinden bile çok farklı

Keşfedilen yeni deniz otu türü üzerinde yapılan araştırmalar bakıldığında ise aynı aileye ait diğer bitkilerden bile çok farklı olduğu görülüyor. Bitki, diğer benzerlerine kıyaslandığı zaman iki kat daha fazla sayıda kromozoma sahip. Ve bu bitkinin gelişmesi ile artmaya devam ediyor. En büyük tahmin bitkinin bir bitki olmaktan çıktığı ve bir türün içerisinde yeni bir aile oluşturmaya başladığı yönünde. Sürekli olarak gelişen bitki bu şekilde bağlantılı olarak gelişmeye devam edecek ve tek tohumdan başlayıp neredeyse 200 km alana yayılmasına olanak sağlayan yapısı ile daha da fazla alanı kapsayacak. Henüz ise detaylı araştırmalar devam ediyor.