Evimizdeki tehdide dikkat. Neden çamaşır suyu kullanmamalıyız?

Çamaşır suyu, evlerde sıklıkla kullanılan ürünlerdendir. Banyo, mutfak, zemin ve çamaşır temizliğinde çok fazla kullanılır. Neredeyse evin her yerine temas eden çamaşır suyunun kimyasal oranı oldukça yüksektir. Çamaşır suyunun tehlikeli bir ürün olduğunu bile bile kullanmaya devam eden insanlar var. Çamaşır suyu sadece bu ürünü kullanan kişiyi değil, aynı zamanda o ortamda bulunan kişileri de etkiler. Bundan dolayı çamaşır suyu kullanırken sadece kendinizi düşünmemelisiniz. İnsanlar, çamaşır suyunun sadece koku olarak bir zarar yaydığını düşünürler. Ancak çamaşır suyunun zararları bununla sınırlı değildir.

Çamaşır suyu kullanımını tamamen bitirmeniz mümkün olmayabilir. Çünkü temizlik konusunda etkili bir ürün olduğu için bu kadar fazla kullanılır. Ancak evinizdeki çamaşır suyu tehdidini güvenli kullanım sayesinde ortadan kaldırabilirsiniz. Çamaşır suyunun zarar vermesi, genelde yanlış kullanımdan dolayı meydana gelir. Bu nedenle insanlar, doğru çamaşır suyu kullanımını iyi bilmelidirler. Çamaşır suyu virüsleri öldürme konusunda çok etkili olsa da zararlarını unutmamak gerekir.

Çamaşır suları ısıya ve ışığa maruz kaldıkları zaman etkisiz hale gelirler. Bundan dolayı çamaşır suyu kullanan kişilerin doğru kullanım konusunda bilgili olmaları önemlidir. Çamaşır suyu kullanırken özellikle de cildinize dikkat etmelisiniz. Çünkü bu kimyasalın cilde doğrudan temas etmesi, sizi son derece zor bir sağlık problemi ile karşı karşıya bırakabilir. Çamaşır suyu aslında evimizdeki bir tehdittir. Biz insanlar her ne kadar bunun farkında olmasak da aslında çamaşır suyu kullanmamamız gerektiğini göz ardı ediyoruz.

Seyredin: Çamaşır suyu hangi hastalıklara neden oluyor?

Çamaşır Suyu Akciğerlerinizde Hasar Bırakabilir

Çamaşır suyunun tehditleri genelde sağlık yönündedir. Çamaşır suyu kullandığınız zamanlarda sağlığınızın büyük bir tehdit altında olduğunu iyi bilmelisiniz. Çamaşır suyu başta akciğerlerinize zarar verebilir. Çamaşır suyunun akciğerlere ulaşması, solunum sayesinde olur. Hava yolu ile akciğerlere gelen kimyasallar, akciğerlerde hasar oluşumunu tetikler. Bu tetiklenmeler, ciddi akciğer hastalıklarına davetiye çıkarır. Bu nedenle evlerimizde çamaşır suyu kullanmamamız önerilir.

Alerjik Reaksiyonları Meydana Getirebilir

Evlerimizde kullandığımız çamaşır suları, içerisinde kimyasal barındığı için doğal olarak birçok sağlık problemine davetiye çıkarıyor. Bu sağlık problemlerinden biri de alerjik reaksiyonlardır. Her insanın vücudu çamaşır suyunu kaldıramaz. Özellikle de hassas olan vücutlar, çamaşır suyu karşısında alerjik bir reaksiyon gösterir. Bunun sonucunda ise cildinizde beklenmeyen durumlar meydana gelebilir. Alerjik bir reaksiyona maruz kalmamak için evlerinize çamaşır suyunu sokmamanız önerilir.

Boğazda, Midede Ve Ağızda İltihap Oluşmasına Neden Olur

Çamaşır suyunda kimyasal miktarının fazla olması, vücudunuzda iltihap oluşmasına yol açabilir. Özellikle boğaz, mide ve ağızda oluşan iltihaplar, çamaşır suyunun aşırı kullanımı sonucunda meydana gelir. İltihaplar, genel sağlık durumunuzu da önemli ölçüde etkiler. Çamaşır suyunu çok fazla soluyan insanlarda bu tarz iltihapların oluşması kaçınılmazdır. Eğer evinizde çamaşır suyu eksik olmuyorsa iltihap riskini bilmeniz gerekir.

Kanser Riski Taşır

Belki de çamaşır suyunun en büyük risklerinden biri budur. Birçok insan, çamaşır suyunun kansere neden olabilecek kadar tehlikeli olduğunu bilmez. Ancak evimizden eksik etmediğimiz bu kimyasal, kanserojen maddeleri içerir. Bu maddelere maruz kalındığındaysa kanser için gerekli etkiler yaşanır. Kanser gibi ciddi bir problemle mücadele etmemek için çamaşır suyu kullanımlarınıza bir sınırlama getirmeniz getirir.

Derinizin Yanmasına Neden Olabilir

Bazı insanlar, çamaşır suyunun zararsız olduğu kanaatine vararak çamaşır suyunu ciltlerine bile sürerler. Hatta derilerine değmemesi için hiçbir önlem almazlar. Ancak her cilt çamaşır suyuna karşı dayanıklı değildir. Bazı insanların ciltleri, çamaşır suyuna değdikleri zaman yanma ile karşı karşıya kalır. Çamaşır suyunun yarattığı yanma, cildin kızarmasına ve kaşınmasına yol açar. Ayrıca yanmadan dolayı deride ciddi aşınmalar kendini gösterir.

Astım Gibi Hastalıkları Tetikler

Çamaşır suyunun astım gibi hastalıkları ortaya çıkardığı bilimsel bir gerçektir. Bu konuda hassas biriyseniz, çamaşır suyunu evinizden derhal çıkarmanız gerekir.

Çocuklarımız İçin Zararlıdır

Çamaşır suyu, özellikle de çocuklarımız için büyük bir tehdittir. Çünkü onların solunum yolları, çamaşır suyuna pek dayanıklı olmayabilir. Evde küçük çocuğunuz var ise çamaşır suyu kullanmamanız gerekir. Çünkü erken yaşta çamaşır suyu ile tanışan çocuklarda birtakım sağlık sorunları yaşanabilir. Çocuklarınızı çamaşır suyundan kesinlikle uzak tutun. Onların çamaşır suyuna dokunmalarına ve solumalarına asla müsaade etmeyin. Bazı çocuklar oldukça meraklıdır. Bu meraklarını gidermek için çamaşır suyuna dokunmak hatta suyun tadına bakmak isterler. Bunlar ise onlar için hayati bir tehlikedir.

Çamaşır Suyunu Doğru Şekilde Nasıl Kullanabiliriz?

Çamaşır suyunu doğru bir şekilde kullanmak için şunları yapabilirsiniz:

  • Çamaşır suyunu farklı kimyasallarla karışım haline getirmeyin.
  • Çamaşır suyuna dokunacağınız zamanlarda eldiven takın.
  • Gözlerinizi korumak için gözlük takın.
  • Çamaşır suyunu uzun süreli koklamayın.
  • Çamaşır suyuyla uğraşırken pencerelerinizi ve kapılarınızı açın.

Çamaşır suyunu bu şekilde bilinçli kullanırsanız, bu suyun zararlarını önleme ihtimaliniz biraz yüksek olur. Ancak bu önlemler bile çamaşır suyunun tehdidini tamamen bitirmemektedir. Sağlıklı bir temizlik için doğal temizlik ürünlerinden kullanmayı deneyebilirsiniz.