Gaz sancısı Gaz sancısı

Gaz sancısına doğal çözümler. Gazla mücadelede etkili yollar

Gaz sancısını günün her anında çekebiliriz. Oldukça sinir bozucu ve kıvrandırıcı bir sorun olan gaz sancısının çözümleri ise oldukça basit. Bunula beraber gaz sancısının olmasının nedeni de günlük hayattaki bazı alışkanlıklarımız olabilir. Sindirim sistemindeki bozukluklar da gaz sancısına sebebiyet verebilmektedir. Bu yazımızda sizlere, yaşadığınız gaz sancılarını dindirecek doğal çözümlerden bahsettik.

Gaz sancısı neden olur?

Gaz sancısının oluşabilmesi için birçok farklı seçenek bulunmaktadır. Baharatlı yiyecekler veya baklagiller, gaz sancısını en çok tetikleyen yiyecekler arasında yerini almaktadır. Bununla beraber gaz sancısının oluşabilmesinin başlıca nedenleri şu şekildedir:

 • Yemekleri büyük lokmalar halinde tüketme
 • Yiyecekleri yeteri miktarda çiğnemeden yutma
 • Çok yağlı ve baharatlı yiyecekler tüketme
 • Aşırı miktarda süt tüketme
 • Aşırı miktarda gazlı ve şekerli içecekler tüketme
 • Zararlı alışkanlıklar
 • Bağırsaklarda yaşanan sağlık sorunları
 • Başta ayaklar ve karın bölgesi olmak üzere vücudun uzun süre soğuğa maruz kalması
 • Bir yiyeceğe karşı vücudun gösterdiği intolerans, alerji
 • Uzun süre hareketsiz kalma
 • Hava yutma
 • Son kullanma tarihi geçmiş besinleri tüketme
 • Çok lifli besinlerden çok miktarda tüketme
Gaz sancısı
Gaz sancısı / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Gaz sancısını geçirecek doğal yöntemler

Gaz sancısı vücudumuzun belli yerlerinde başalayabilir. Hatta öyle zamanlarda gaz sancısı yaşarız ki bu sorunun geçmesi için yapabileceğimiz tek şey dua etmektir. Bazen de bu gaz sancıları o kadar şiddetli olur ki sanki kalp krizi geçiriyormuşuz hissi verir. Bu gaz sancılarını geçirebilmek için belli doğal yöntemler bulunmaktadır. Bu doğal yöntemler şunlardır:

Sirke

Hemen hemen her derde deva olan sirke, gaz sancılarının da en büyük düşmanı. Sirke ile karın bölgesinde yaşanan gaza bağlı olan ağrıları dindirmeniz çok kolay. Bunun için bir bardak ılık su ilerisine bir yemek kaşığı elma veya üzüm sirkesi atıp, karıştırmaya başlayın. Daha sonra ise hazırlamış odluğunuz sirkeli suyu için. Yaklaşık 10 ile 15 dakika içerisinde, karın bölgenizde oluşmuş olan gaza bağlı ağrıların dindiğini farkedeceksiniz.

Karbonat

Karbonat
Karbonat / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Hayatınızın her anında görebileceğiniz karbonat, gaz sancılarını da dindirebilmekte. Temizlikten yemeğe her yerde kullandığınız karbonat ile birlikte, biriken gaz nedeni ile yaşanan karın ağrılarını da kolay bir şekilde dindirebileceksiniz. Bunun için 1 su bardağı ılık suyun içine 1 ya da yarım çay kaşığı kadar karbonat ilave edip, karıştırarak içebilirsiniz.

Sıcak su torbası

Vücudunuzda oluşmuş olan gaz sancılarını dindirmek için sıcak su torbası kullanabilirsiniz. Bunun için bir sıcak su torbası hazırlayın ve gaz yüzünden olan ağrının olduğu bölgede, hazırlamış olduğunuz sıcak su torbasını bekletin. yaklaşık 5 dakika sonra, gaz sancısı yüzünden olan ağrının dindiğini farkedeceksiniz.

Seyredin: Gaz Şikayeti ile Başa Çıkmanın 5 Etkili Yolu | Gaz Sıkışmasının Nedenleri

Egzersiz yapmak

Egzersiz yapmak, vücudumuz için oldukça sağlıklı. Hatta bazı sorunlar, sırf vücut hareketliliğimizin az olmasından kaynaklanmaktadır. Eğer gaz sancıları çekiyorsanız, evinizde yapabilesiniz birkaç egzersiz ile bu sorunları defedebilirsiniz. yere uzanıp yarım mekik çekmek, aynı şekilde dizlerinizi karnınıza doğru çekmek vücudunuzda oluşabilecek olan gaz sancılarının dinmesinde oldukça faydalıdır. Aynı zamanda bu egzersizleri alışkanlık haline getirirseniz, oluşmamış olan gaz sancılarını da engellemiş olacaksınız. Vücudunuz ne kadar aktifse, o kadar da sağlıklı bireyler olursunuz.