Gece yatarken yenmemesi gereken 7 yiyecek

Uyumadan evvel belli bir saat boşluğundan sonra yemek yemek sağlığımızı etkilerken, uyku kalitemizin de bozulmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda uyku öncesinde yenen yemek uzun periyotta başka hastalıkların oluşmasına neden olmaktadır. Sağlıklı bir yaşam için her zaman dengeli ve düzenli bir yemek yeme ritüeline sahip olmak önemlidir. Fakat bazı insanlar vardır ki yemek yerken kendilerinden geçen, yemek yemekten büyük zevk alanlar. Bu insanlar için yemek yemenin herhangi bir saati bulunmamaktadır. Günün her vakti yemek yiyebilen kapasiteye sahiptirler. Oysaki bu durum oldukça sağlıksızdır. Hatta öyle yemekler vardır ki gece yendiğinde sağlığı büyük ölçüde etkileyen, ertesi günce kötü uyanmanıza neden olan. İşte gece yatarken kesinlikle yenmemesi gereken o yiyecekler…

1-Uyumadan evvel kırmızı et yemeyin

Sağlık açısından birçok faydası bulunan kırmızı eti, kesinlikle gece uyumadan evvel yememeniz gerekir. Gece uyumadan evvel kırmızı etin tüketilmesi, vücudun tekrar metabolizma hızının artmasına neden olacak ve dinlenme evresine geçmeden tüm gece boyunca çalışmasına sebep olacaktır. Bu olay ertesi güne de yansıyacak ve ertesi gün sabaha kötü uyanmanıza neden olacaktır. Tüm bu halsizlik ve yorgun uyanma sürecinden uzak durmak için gece uyumadan evvel kırmızı et yememeyi tercih edebilirsiniz.

2-Çiğ sebzeler uykunuzu bozabilir

Sağlık olarak bakıldığında en sık tercih edilen ve sağlığa olan faydaları saymakla bitmeyen sebze grubunu akşam uyumadan evvel tüketmeniz sağlığınızı olumsuz yönde etkileyecektir. Sebzelerin içerisinde bulunan vitamin ve minerallerin yanı sıra lifli yapısı sağlığınızı etkilerlerken vücudun çalışma hızının artmasına neden olmaktadır. Aynı zaman da sebze içerisinde bulunan lifler uyku kalitenizin düşmesini tetikleyici özelliğe sahiptir.

Cips
Cips / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

3-Cips ve minvalindeki tüm paketli gıdalar

Paketli gıdaların tümü, günün hangi saatinde tüketilirse tüketilsin sağlığa hiçbir faydası bulunmamaktadır. İçerisinde bulunan kimyasal maddeler ve yüksek şeker oranı sağlığı büyük ölçüde olumsuz etkilemektedir. Sağlığa bu denli zararlı olan paketli gıda ve ciplerin gece tüketilmesi sağlığa olan zararı iki katına çıkarmaktadır. monosodyum glutamat adı verilen bir çeşit Çin tuzu, bu tarz gıdaların içerisinde bir hayli bulunmaktadır. Bu madde gece uykusunu olumsuz etkilerken, sindirim sisteminin bozulmasına neden olmaktadır. Dolayısıyla ertesi güne huzursuz bir başlangıç yapmanıza sebep olur.

4-Karbonhidrat değeri yüksek makarna

Karbonhidrat açısından yüksek besin değeri bulunan makarnayı gece uyumadan evvel tüketmek makarnanın içerisinde bulunan şekerin direkt olarak yağa dönüşmesine neden olmaktadır. Vücuda depolama görevi gören bu yağ, kilo almanızı sağlarken gece uykuda sizi rahatsız edebilir ve şişkinliğe sebep olabilmektedir.

5-Şeker oranı yüksek dondurma

Şeker oranınca yüksek gıdalar arasında bulunan dondurmayı uyumadan evvel tüketmeniz gece uykunuzda sürekli olarak susamanıza neden olurken, uykunuzdan uyandırıp su içmenize neden olmaktadır. Bilhassa yaz akşamlarının vazgeçilmez tatlıları arasında olan dondurmayı, sindirmeden evvel direkt uyku esnasına geçerseniz vücudunuz yorularak ertesi güne yorgun uyanmanıza neden olmaktadır.

6-Yağ ve un oranıyla yüksek pizza

Kalori açısından yüksek oranlara sahip olan pizza, gece saatlerinde tüketmek neredeyse kendi kendinizi hasta etmeye yeltenmek olarak tanımlanabilir. Yüksek yağ oranı ve karbonhidrat içeriğiyle uyumadan evvel pizza yemeniz, metabolizmanın savaş başlatmasını tetiklemektedir. Metabolizma uyku evresine geçmeden, sürekli yıkım modunda olmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda pizza, midenizde şişkinlik hissi uyandırırken sindirim sisteminizin doğru çalışma prensibini de bozmaktadır.

Çikolata
Çikolata / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

7-Gece yenen çikolata mutluluk vermez

Çikolata seretonin hormonunu en üst seviyeye çıkarmaya yarayan, aynı zamanda beyin fonksiyonlarının gelişmesinde büyük katkı sağlayan besinlerden bir tanesidir. Fakat çikolatanın tüketildiği, zaman oldukça önemlidir. Uyku öncesinde yenen çikolata, içerisinde bulunan kafein sayesinde uykunuzun kaçmasına neden olmaktadır.