Geniz akıntısına son verin. Geniz akıntısına iyi gelen 5 doğal yöntem

Sağlıklı bir nefes alıp verme durumu içerisinde olabilmek için solunum sisteminin son derece önemlidir. Burun ve sinüslerin dolu olması nefes alma noktasında çeşitli problemlerin yaşanmasına neden olurken aynı zamanda yaşam kalitesinin düşmesine neden olmaktadır. Bazı durumlarda da kişide çeşitli dönemlerde geniz akıntısı problemi yaşanmaktadır. Geniz akıntı hassas yapıda olan insanlarda sıklıkla yaşanılan durumlar arasında görülürken geniz akıntısına iyi gelen doğal yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz…

Geniz akıntısına nedir?

Geniz akıntısı herkesin hayatının bir döneminde yaşadığı bir durum olurken, kişinin hayat kalitesini fazlasıyla düşüren durumların başında gelmektedir. Bilhassa bazı dönemlerde genizde balgam varmış hissiyatının oluşması neden olan geniz akıntısını yatma durumuna geçtiğiniz durumlarda fark edilmektedir. Boğazın tıkanmasına neden olan geniz akıntısı, burun ve sinüs kanalına doğru ilerleyen akıntının ismi olurken, bu durum pek çok kişide yaşanmaktadır. Geniz akıntısının tedavisi bulunurken aynı zamanda bu durumu doğal yöntemlerle geçirmek isteyenler için de belli başlı yöntemler bulunuyor. İşte geniz akıntısını geçirmeye yardımcı olacak o formüller;

Sarımsak
Sarımsak / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

1-Sarımsak

Geniz akıntısını yok etmenin en temel yöntemlerinden bir tanesi şüphesiz sarımsak yemektir. Sarımsak tam bir antioksidan ve antibiyotik kaynağı olurken vücutta bulunan iltihapların tedavi edilmesinde bir numaralı etmenler arasında yer almaktadır. Kişide var olan geniz akıntısını yok etmek ve doğal yöntemlerle bu durumu tedavi etmek için sarımsak yemeyi tercih edebilirsiniz. Sarımsak tüketmek sadece geniz akıntısını geçirmekle kalmazken aynı zamanda kişinin bağışıklık sisteminin güçlenmesine de büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Sarımsağı uyumadan evvel parçalar halinde yutabileceğiniz gibi aynı zamanda yemeklerinizin içerisinde de tüketebilirsiniz. Antibiyotik açısından bolca güçlü olan sarımsağı düzenli olarak tüketmeniz sağlığınız açısından bolca önemlidir.

Limonlu su
Limonlu su / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

2- Limon suyu

Geniz akıntısını tedavi etme yöntemlerinde bir tanesi de bolca C vitaminidir. C vitamini insan sağlığına son derece faydalı ve insanın her zaman ihtiyacı olan durumların başında gelirken, C vitamini kaynağı limon suyunu düzenli olarak tüketmeniz fazlasıyla önemlidir. Limon suyunu dilerseniz gargara yaparak boğaz ve boğaz arkasında var olan balgamın ya da sıvının yok olmasını sağlayabilir aynı zamanda limonu tüketebilirsiniz. Her iki yöntemde de kişinin büyük ölçüde sağlıklı bir yapıda olmasına yardımcı olan bir durum olurken limon tüketimini hayatınızdan eksik etmeyin.

İzleyin: Geniz akıntısı nasıl tedavi edilir?

3- Portakal

C vitamini açısından zengin bir diğer gıda ise şüphesiz portakaldır. Portakalın içerisinde yer alan bileşenler kişinin sağlıklı ve bağışıklık sisteminin güçlü bir formda olmasına yardımcı olurken portakalı düzenli olarak tüketmeyi kesinlikle ihmal etmeyin. Mevsimsel yaşanan geniz akıntısını yok etmek için portakal suyunu tüketmeyi tercih edebilirsiniz. İçeriğinde bolca C vitamini barındıran portakal suyu, vücutta bulunan tüm bakteri ve mikropların kısa süre içerisinde yok olmasına ve vücudun sağlıklı bir yapıya tekrar dönmesine katkı sağlamaktadır.

Elma sirkesi
Elma sirkesi / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

4- Elma sirkesi

Sağlıkta ve temizlikte sık sık kullanılan elma sirkesi geniz akıntısını tedavi etme noktasında da karşımıza çıkan ve kısa süre içerisinde tüm problemlerin tedavi edilmesine yardımcı olan oldukça güzel bir gıdadır. antibiyotik etkisi fazlasıyla güçlü olan elma sirkesi, geniz akıntısının kısa süre içerisinde tedavi edilmesine yardımcı olan oldukça kuvvetli bir madde olurken, solunum yolunuzun açılmasına da büyük ölçüde katkı sağlayacaktır. Bir bardak suyu içerisine ekleyeceğiniz elma sirkesi sayesinde temiz ve sağlıklı bir solunum yoluna kavuşabilirsiniz.

5- Nane yağı

Geniz akıntısını geçiren ve aynı zamanda solunum yolunun açılmasına yardımcı olan oldukça etkili yöntemlerden bir tanesi şüphesiz nane yağıdır. Nane yağının ferahlatıcı etkisi, tüm solunum yollarının açılmasına yardımcı olurken kişinin geniz akıntısı probleminin ortadan kalkmasına da katkı sağlamaktadır. Uyuyacağınız odanın içerisinde bir miktar nane yağı bulundurmanız, tüm geniz akıntınızın kısa süre içerisinde yok olmasına yardımcı olurken aynı zamanda solunum yollarınızın ferahlamasına katkı sağlayarak çok daha rahat nefes alabilirsiniz. Nane yağını odanızın içerisinde bulundurabileceğiniz gibi bir bardak suyun içerisine az bir miktarda nane yağı damlatarak da çok kolay bir şekilde tüketmeniz mümkün. Geniz akıntısını ve sinüzlerin kolay bir şekilde çözülmesini sağlamak amacıyla nane yağını kullanmayı ihmal etmeyin.