Çamaşır makinesi Çamaşır makinesi

Giysileriniz arzu ettiğiniz gibi temiz kokmuyorsa sorun çamaşır makinenizde olabilir!

Çamaşır makinesinde yıkamış olduğumuz giyilerin güzel kokmasını isteriz. Fakat uyguladığımız yıkma yöntemleri çamaşırların güzel kokmasını engelleyebiliyoruz. Bu yüzden de çamaşır yıkarken, doğru adımlar ve doğru yöntemler ile çamaşırlarımızı yıkamamız gerekiyor. çamaşır yıkarken sadece temizlik değil, aynı zamanda güzel kokmasını sitiyorsak, birazdan anlatacağımız yöntemleri doğru bir şekilde uygulamanız gerekiyor. Bu yazımızda sizlere, çamaşır makinesinde yıkanan çamaşırların nasıl tüm gün boyunca yumuşatıcı kokmasını sağlayabileceğinizi anlattık.

Çamaşırların güzel kokmasını nasıl sağlarız?

Çamaşırlarımızı yıkadığımızda temiz olmasını isteriz. Ancak kokusunu beğendiğimiz yumuşatıcıların da giysilerimize etki etmesini isteriz. Fakat yanlış yıkama yöntemleri nedeni ile çamaşırlarımız, istediğimiz kokunun aksine kötü kokabiliyor. Gelin hep birlikte çamaşır makinesine yıkadığımız giysilerin nasıl güzel kokabileceğini inceleyelim.

Seyredin: Çamaşır makinesindeki koku nasıl giderilir?

Doğru yıkama

Çamaşır makinesine kıyafetleri atıp rengine göre bir yıkama modu seçmek, çamaşırların doğru yıkanması değildir. Çamaşır makinesi kullanırken, belirli şeylere dikkat etmemiz gerekiyor. Çamaşır makinesinde doğru yıkama yapabilmek için şu detaylara dikkat etmeniz gerekmektedir:

  • Evinizde kullandığınız çamaşır makinesinin kapasitesine dikkat edin. Makinenin kapasitesinden fazla çamaşır koymak, çamaşır makinesinin hem düzgün bir hijyen sağlamasını engeller hem de çok fazla kıyafet nedeni ile çamaşırların kötü kokmasına neden olabilir. Bu yüzden çamaşır makinenize  kapasitesinden fazla kıyafet ile doldurmamanız gerekiyor.
  • Çamaşır makinenizin bakımını ve temizliğini düzenli aralıklar ile yapmanız gerekmektedir. Çamaşır makineleri, şehrin şebeke suyunu kullanır. Bu da çamaşır makinelerinde kireçlenmeye neden olur. Bu yüzden de çamaşır makineleri hem iyi  bir yıkama sağlayamaz hem de kıyafetlerinizin yıkamadan sonra kötü kokmasına neden olur. Bu tür sorunları yaşamak istemiyorsanız, çamaşır makinenizin temizliğini ve bakımını düzenli aralıklar ile yaptırtmanız gerekmektedir.
  • Çamaşır makinesinin deterjan gözlerine dikkat etmeniz gerekiyor. Genellikle bu gözlerde iki farklı bölüm bulunur. Genel olarak büyük bölüm, deterjan için ayrılmıştır. Fakat yine de evinizdeki çamaşır makinesinin kullanım talimatlarını inceleyerek hangi bölümün deterjan hangi bölümün de yumuşatıcı için ayrılığını bilmeniz ve buna uygun bir şekilde yıkama yapmanız gerekmektedir.
  • Çamaşır makineler, az miktardaki deterjan ile çok fazla kıyafetin yıkanabilmesi için tasarlanmıştır. Bu yüzden de deterjan gözünün tamamını doldurmak, kıyafetlerinizin zarar görmesine neden olacaktır. Genellikle 2 ya da 3 yemek kaşığı toz deterjan, çamaşırlarınızın temizlenmesi için yeterde artar. Çok fazla deterjan kullanırsanız, çamaşır makinesi bu deterjanı eritemez. Bu yüzden de çamaşır makinesindeki kıyafetlerin üzerinde deterjan kalıntıları birikir. Bu kalıntılar da aman içerisinde kıyafetlerinizin renginin solmasına neden olur. Aynı zamanda beraberinde yeni yıkanmış olan kıyafetlerin bile kötü bir koku yaymasını sağlar.

Çamaşırların güzel kokması için neler yapılmalı?

Her çamaşır makinesinin çalışma prensibi birinden farklıdır. Bu yüzden de çamaşır makinesinin nasıl çalıştığını iyi bir şekilde bilmek gerekiyor. Eğer çamaşırlarınızın arzu ettiğiniz kokular ile yıkandığını düşünmüyorsanız, çamaşır makinenizin yıkama esnasında ne yaptığını iyi bir şekilde kavramanız lazım.

Bazı çamaşır makineleri, yıkama esnasında ilk önce deterjanı alır. Deterjan ile yıkamayı tamamladıktan sonra yumuşatıcıyı alarak çamaşırlarınızı tekrardan güzelce durular. Eğer çamaşır makineniz bu şekilde çalışıyorsa, herhangi bir sorun çıkmayacaktır. Fakat çamaşır makineniz, hem toz deterjanı hem de yumuşatıcıyı aynı anda kullanıyorsa, çamaşırlarınızın arzu ettiğiniz gibi kokmasını beklemeyin. Çünkü toz deterjan ile yumuşatıcının brilikte kullanımı, yumuşatıcının güzel kokusunu bastıracaktır.

Çamaşır makinenizin hangi prensip ile çalıştığını, yıkama sırasında öğrenebilirsiniz. Her zaman ki gibi deterjan ve yumuşatıcıyı koyun ve çamaşır makinesini çalıştırın. Yıkma sırasında ise deterjan gözünü açın ve makinenin deterjan ile yumuşatıcıyı aynı anda çekip çekmediğini görün. Eğer toz deterjan ile yumuşatıcı, aynı anda çekiliyorsa bir dahaki yıkamalarda aynı anda bu iki temizlik malzemesini kullanmayın. Öncelikle toz deterjanı koyun. Makine, deterjan ile kıyafetlerinizi güzelce yıkasın. Daha sorna ise yumuşatıcınızı ekleyin ve yumuşatıcı ile kıyafetlerinizin durulayıp, sıktırın. Bu adımları uygularsanız, çamaşırlarınız istediğiniz gibi kokacaktır.