Göbek deliği Göbek deliği

Göbek deliği nasıl temizlenir? Oldukça dikkatli olmalıyız

Göbeğimizin tam ortasında bulunan göbek deliği, düzenli olarak temizlenmediğinde kötü kokular yayabilmektedir. Bunun da önlenebilmesi için göbek deliklerinin düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Ancak ince bir deriye sahip olan göbek delikleri, bilinen temizlik yöntemleri ile temizlenmemeli. Çünkü hassas olduğu için, bazı zedelenmeler yaşayabilir ve bu zedelenmeler de sizleri rahatsız edebilir. Bu yazımızda sizlere, göbek deliğinin nasıl temizlenmesi gerektiğini anlattık.

Göbek deliği temiliği nasıl yapılmalı?

Göbek deliğimiz oldukça hassas bir noktadır. Bu yüzden göbek deliği temizliği yaparken, oldukça narin davranmalıyız. Bunun için bir kulak temizleme çöpü kullanabilirsiniz. Ayrıca göbek deliği temizliğinde birkaç farklı zararlı olmayan temizlik çözeltisi kullanabilirsiniz. Göbek deliği temizliğinde şu çözeltileri kullanabilirsiniz:

  • Su
  • Bebek yağı
  • Hidrojen peroksit
  • Tuvalet ispirtosu
  • Hamamelis

Bu çözeltilerden birini kullanarak, göbek deliğinizi çok rahat bir şekilde temizleyebilirsiniz. Bunun için bir kulak çöpünü alın ve ucunu bu çözeltinin içerisine daldırın. Daha sonra nazik bir biçimde çözeltinin içerisine daldırdığınız kulak çöpü ile göbek deliğinizi temizleyin. Eğer göbek deliğiniz temizlenmediyse bu işlemi bir kere daha yapabilirsiniz. Daha sonra ise göbek deliğinizi temiz bir kulak çöpü ile bir kez daha temizleyin. İşlem bu kadar basit.

Göbek deliği
Göbek deliği / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Göbek deliğini temizlerken dikkat!

Eğer göbek deliğini temizlerken, göbek deliğinize zarar verirseniz, hiçbir işlem yapmadan hemen tıbbi yardım almanız gerekiyor. Aksi takdirde zaten hassas olan bir bölge olduğu için göbek deliğiniz çok kısa bir süre içerisinde enfeksiyon kapabilir. Bununla beraber göbek deliğinizde kaşınma veya yanma hissi yaşıyorsanız, doktora görünmenizde fayda vardır. Çünkü bu semptomlar, göbek deliğinizin enfeksiyon kaptığını veya iltihaplanmaya başladığını göstermektedir.

Göbek deliğinizi temizlerken, kulak çöpünü hızlı ve sert bir biçimde sokmamanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü göbek deliğinin bulunduğu kısımdaki deri oldukça hassas. Bu yüzden de sert hareketler, göbek deliğinin yaralanmasına veya zedelenmesine neden olur. Ayrıca göbek deliğinizi temizlerken, asla kirli, keskin ve delici aletler kullanmamalısınız. Bu tür aletler hem göbek deliğinizin iltihaplanmasına yol açabilir hem de göbek deliğinizde yara oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden de göbek deliği temizlerken bu tür detaylar oldukça önemlidir.

Göbek deliği temizliğindeki ipuçları

Göbek deliğiniz eğer kötü kokuyor ve kızarıklık oluşumu gözleniyorsa, hassas ciltler için özel olan nemlendirici kremler bulunmaktadır. Eğer göbek deliklerinize bu tür sorunlar bulunuyorsa, siz de hassas ciltler için üretilmiş olan nemlendirici kremleri kullanabilirsiniz. Ancak bu kremleri kullanırken, göbek deliğinizin içerisinde çok fazla biriktirmemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde, göbek deliğinizin enfeksiyon kapmasına neden olabilirsiniz. Bu tür kremleri kullanırken tıpkı göbek deliğini temizlediğiniz gibi bir kulak temizleme çöpü kullanabilirsiniz. Bu sayede yeteri miktardaki kremi düzgün bir şekilde uygulayabilirsiniz.

Göbek deliğinizi temizlerken, duş aldığınız sırada çok fazla tazyikli olmayacak şekilde su tutabilirsiniz. Ancak bunun için göbek deliğinize zarar vermemek için suyun çok sıcak olmaması gerekmektedir. Bununla beraber de göbek deliğine çok tazyikli bir su tutarsanız, göbek deliğinizde zedelenmeler yaşanabilir. Bu yüzden tazyikli olmayan ılık su tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Bu sayede göbek deliğinizin içerisinde biriken kirleri, kolay ve pratik bir şekilde temizleyebileceksiniz.