Yeşil çay Yeşil çay

Gözde çıkan arpacığa anında etki! Tüm ağrı ve sızıyı anında yok ediyor

Son dönemlerde bitki çaylarının popülerliği büyük oranda artıyor. Bunun sebebi ise bitki çaylarının insan sağlığına sağlamış olduğu faydaları. Özellikle kilo vermek isteyen kişilerin sıklıkla tercih ettiği bitki çayları, kilo vermenin dışında birçok farklı hasatalığın da caresi olabilmektedir. Bunlara ek olarak bizleri hastalıklardan koruyan bitki çayları, ayı zamanda virüse bağlı hastalıklara yakalandığımızda tedavi sürceni hızlandırmaktadır. Bu bitki çaylarından en popüleri ise yeşil çaydır. Yeşil çayın içerisinde yer alan sağlıklı besin maddeleri, insanların günlük ihtiyacı olan birçok vitamin ve minerali de barındırmaktadır. Ayrıca yeşil çay ile gözlerinizdeki arpacığı bile tedavi edebilirsiniz. Yeşil çay ve pamuk yardımı ile gözünüze kompres yaparsanız, gözlerinizdeki arpacığa neden olan bakterileri ortadan kaldıracaksınız. Bu yazımızda sizlere, yeşil çayın mucizevi faydalarından bahsedeceğiz.

Yeşil çayın faydaları nedir?

Yeşil çayın bu kadar popülerleşmesinin nedeni, insan sağlığı üzerindeki olumlu etkileri. Bu yüzden de uzmanlar, sıklıkla herkesin yeşil çay tüketmesi gerektiğini belirtiyor. Birçok bilimsel araştırmaya konu olmuş olan yeşil çayın içerisinde, insan için gerekli olan vitamin ve minerallerden bol miktarda bulunmaktadır. Birçok farklı bitki çayı bulunmaktadır. Ancak bunlardan çok azı bilimsel araştırmalara konu olmuştur. Yeşil çaylarda bilimsel araştırmalara konu olmuş nadir bitki çaylardan biridir.

Yeşil çay üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar sayesinde yeşil çayın insan sağlığına olan faydaları teker teker gözlemlenmiş ve açıklanmıştır. Bu faydalardan en dikkat çekeni ise yeşil çayın kilo vermeye yardımcı olması. Yeşil çay, metabolizmayı hızlandırmaktadır. Bu sayede de vücudumuz normalden çok daha hızlı bir şekilde yağ yakamaya başlayacaktır. Bunlara ek olarak yeşil çay, ödem atmada da oldukça etkili olabilmektedir. Bu yüzden de diyetisyenler, danışanlarına sürekli olarak yeşil çay içmeleri gerektiğini söylemekteler. Bu sayede hem daha sağlıklı hem de kontrollü bir şekilde kilo verebileceksiniz. Ayrıca vücutta birikmiş olan ödemlerden de kurtulabilir, göbek ve basen bölgesindeki yağları da kolaylıkla yakabilirsiniz.

Yeşil Çay
Yeşil Çay / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Yeşil çay, sindirim sistemi üzerinde de oldukça etkili olabilmektedir. Özellikle ülser ve gastrite iyi gelen yeşil çay, aynı zamanda da bağırsak hareketlerinin çok daha hızlı ve çok daha verimli çalışmasını sağlayacaktır. Yeşil çay tüketmek bağırsak hareketlerini düzenlediği için kabızlık gibi bazı sorunları da çözüme ulaştırmaktadır. Bütün bunlar ile beraber yeşil çay, kalp ve damar sağlığına da iyi gelmektedir. Özellikle kan basıncı üzerinde etkili olan yeşil çay, yüksek tansiyonu düşürmektedir. Kötü kolesterol üzerinde de etkili olan yeşil çay, günlük yeterli miktarlarda tüketildiğinde kötü kolesterolü düşürmektedir. Ayrıca kan şekerini dengeleyen yeşil çay, gün içerisinde yaşayabileceğiniz ani tatlı krizlerinin azalmasına ve daha uzun süre boyunca tok kalmasını sağlıyor.

Yeşil çayın bir diğer pozitif etkisi ise sinir sistemi beyin fonksiyonlarına. Yeşil çay, sinir sistemini yatıştırmaktadır. Yeşil çay tüketmek, sinir sistemini yatıştıracağı için stres seviyesini azaltacaktır. Ayrıca doğal antidepresan etkisi gösterebilen yeşil çay, gün içerisinde biriken stresi tek bir fincan yardımı ile düşürmektedir. Ayrıca sabahları aç karnına yeşil çay içmek, gün içerisinde daha enerjik olabilmenizi sağlayacak. ODaklanma ve dikkat dağınıklığı gibi problemlerin üstesinden de gelmenizi sağlayan yeşil çay, yoğun iş temposunda çok daha verimli olabilmenizi sağlamanın en önemli anahtarlarından biri olarak karşımıza çıkıyor.