Günde bir kez sadece bir tatlı kaşığı kozalak şurubu içmenin yararları

Ev dekorasyonunda sıklıkla kullandığımız kocalak, çam ağaçlarından toplanmaktadır. Bilim insanlarının yaptığı araştırmalara göre kozalak, insan sağlığı için birçok fayda sağlamaktadır. Kozalağın insan sağlığındaki faydalarından yararlanmak için ise kozalağın şurubundan faydalanmaktayız. Bu yazımızda sizlere kozalak şurubunun faydalarından bahsettik.

Kozalak şurubunun faydaları nedir?

Kozalak şurubunun üzerinde yapılan araştırmalar, insan sağlığına birçok fayda sağladığı bilinmekte. Bu faydalardan en belirgin olanı ise bağışıklığı güçlendirmesi. Kozalak şurubunu kış aylarında tüketirseniz soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi hastalıklara yakalanma oranınız düşer. Düzenli olarak kozalak şurubu tüketirseniz, mevsim geçişlerinde vücudunuzun direncini koruyabilirsiniz. Aynı zamanda kozalak şurubu, doğal bir antibiyotik olarak da kullanılabilir. Özellikle solunum yollarında oluşan enfeksiyonu temizleyen kozalak şurubu, öksürük ve boğaz ağrısı problemlerine de iyi gelmektedir.

Kozalak şurubunun bir diğer faydası ise sinir sisteminedir. Özellikle stresi azaltıcı etkisi ile bilinen kozalak şurubu, yoğun geçen bir günün ardından tüketilirse sinir sisteminizi yatıştırarak stresi azaltıcaktır. Dinlendirici özellikleri bulunan kozalak şurubu, sinir ve strese bağlı hastalıkları da önlemektedir. Ayrıca gergin geçen bir günün ardından uyku problemi yaşıyorsanız, kozalak şurubu ile rahatça uykuya dalabilirsiniz.

Kozalak şurubu, tam bir mikrop düşmanıdır. Bu yüzden virüse bağlı hastalıklarla savaşan kozalak şurubu, bu tarz hastalıklara yakalanma oranını düşürmektedir. Özellikle salgın hastalıklardan korunmamızı sağlayan kozalak şurubu, bu tarz hastalıkların olduğu sırada iyileşme sürecini de hızlandırmaktadır. Enfeksiyon ve iltihap gibi durumları bitkisel bir şekilde çözmek istiyorsanız, kozalak şurubu tam sizin aradığınız ürün olarak karışınıza çıkacaktır.

Kozalak şurubu sadece sağlıka değil, güzellikte de kullanılmaktadır. Kozalak şurubunun özellikle saçlara çok fazla faydası bulunmaktadır. Kozalak şurubunun içeriğindeki maddeler, saçları besler. Bu sayede de saçlarınızdaki kırıklar onarılır ve saçlarınız daha dolgun gözükür. İsterseniz kozalak şurubunu kullandığınız saç maskelerine ekleyebilirsiniz. Bu sayede kozalak şurubunun faydalarından kolayca yararlanabilirsiniz.

Kozalak şurubu ağız ve diş sağlığını korumaktadır. Özellikle diş etlerini besleyen kozalak şurubu, diş çürümesini de yavaşlatmaktadır. Ayrıca ağrı kesici etkisi olan kozalak şurubu, diş ağrılarının hafiflemesinde de oldukça etkilidir. Ayrıca iltihaba bağlı diş eti şişmeleri için de kullanılabilen kozalak şurubu, bu tür şişliklerin inmesini sağlamaktadır.

Kozalak şurubu nasıl üretilir?

Neredeyse her derde faydası olan kozalak şurubunu evinizde kolayca yapabilirsiniz. Bunun için ise belli malzemeler gereklidir. Bu malzemelerden sadece yeşil kozalağı evinizde bulamazsınız. Ancak diğer bütün malzemeler, evde kolayca bulunabilir. Kozalak şurubu yapabilmek için gerekli malzemeler şunlardır:

  • 1.5 litre su
  • 25 adet yeşil kozalak
  • 4 bardak şeker
  • Limon suyu

Kozalak şurubunu hazırlamak için ilk önce yeşil kozalaklarınızın hepsini güzelce yıkayın ve bir gece boyunca su içerisinde bekleyin. Dha sonra ise bu suyu değiştirin ve kozalaklarınızı kaynatmaya başlayın. Bir müddet kaynayan kozalakların sularını değiştirin ve kaynatmaya devam edin. Kıvam haline gelen kozalak sularının üzerine şeker dökün ve kısık ateşte pişirmeye devam edin.

Seyredin: KOZALAK ŞURUBU TARİFİ BU TARİF BAŞKA YERDE YOK GARANTİLİ DAKİKA DAKİKA ÇAM

Kıvamını iyice alan kozalak şurubunu ocaktan alın ve dinlendirmeye başlayın. Daha sonra ise kozalak şurubunu skalayacağınız kaplara yerleştirin. Bu saklama kaplarının ise cam olmasına dikkat edin. Ayrıca kozalak şurubunu serin bir yerde saklamanız gerekiyor.