Elma sirkesi Elma sirkesi

Her gün düzenli olarak elma sirkesi içerseniz ne olur? İşte tüm etkileri

Bilinen en sağlıklı sirke çeşidi olan elma sirkesinin beslenme alışkanlıkları içerisine dahil edilmesi ile birlikte bazı şaşırtıcı faydaları ortaya çıkıyor. Yemeklerde, salatalarda temizlikte ve hatta bazen ilaç olarak kullandığımız elma sirkesini bir de normal bir tüketim ürünü gibi günlük olarak almayı denediğimizde, sağlıklı yapısı ve içerdiği vitamin, mineral gibi değerleri ile elma sirkesi bizlere daha sağlıklı bir hayata giden yolun kapısı açıyor.

Her gün elma sirkesi içmek

Asidik yapısı ile elma sirkesi temizlikten sağlığa birçok alanda kullanılabilen sirke çeşidi olarak karşımıza çıkıyor. Elma sirkesinin düzenli kullanımında ise aşırıya kaçılmadığı sürece insan vücudu için birçok faydası bulunuyor. Düzenli olarak elma sirkesi tüketen bireyler yapılan araştırmalara göre hem tip 1 hem de tip 2 diyabet hastalığına yakalanma riskinden uzak bir şekilde daha sağlıklı bir hayat sürüyorlar. Elma sirkesinin aynı zamanda enfeksiyon söktürücü özelliği olduğu biliniyor ve bu sayede ateş düşürücü olarak görev görüyor. Düzenli olarak elma sirkesi tüketmek isteyenlerin ise dikkat etmesi gereken konu elma sirkesi seyreltmeden kullanmamaları gerektiği. En asidik sirke çeşidi olan elma sirkesi sade bir şekilde içildiği takdirde mide sorunlarına yol açabilir ve sindirim sistemine zarar verebilir. Bunun yerine günde 1 yemek kaşığı kadar elma sirkesini 1 su bardağı su içerisine ekleyerek karıştırabilir ve bu şekilde günlük olarak 1 bardak bu karışımdan içebilirsiniz. Düzenli olarak elma sirkesi tükettiğiniz takdirde ise elma sirkesinin şu faydalarından yararlanabilirsiniz:

Seyredin: Sirkenin Müthiş Faydaları | Günde Ne Kadar Tüketmeliyiz?

Kan şekerini düzenler

Elma sirkesi vücudun kan şekeri düzeylerin dengeleyerek diyabet hastalığı gibi kan şekerine bağlı hastalıklara yakalanma riskini ortadan kaldırıyor. Aynı zamanda şeker hastası bireylerin günlük olarak elma sirkesi tüketmesi halinde hastalıklardan korundukları ve şeker hastalığının tedavi edilebildiği de gözlemlenen durumlar arasında.

Kalp krizi riskinden korur

Elma sirkesi kalp damarlarında tıkanmaların önüne geçerek kalp krizi ve kalp damar hastalıklarının önüne geçmeyi sağlar. Asidik yapısı ile kalp damarlarını temizleyen elma sirkesi aynı zamanda içerdiği pektin ile kalp ve damar sağlığı korur. İlerleyen yaşlarda karşı karşıya kalınabilecek kalp ve damar hastalıklarına karşı günde bir kez elma sirkesi tüketmek tavsiye ediliyor.

Kanser riskinden koruyor

Elma sirkesi vücuttaki zararlı serbest radikallerin atılmasında önemli rol oynuyor. İçeriği vitaminler sayesinde elma sirkesi vücudu toksinlerden arındırıyor ve bu şekilde hem kansere yakalanma riskini en aza indiriyor hem de vücudun temizlenmesini sağlıyor. Günde 1 yemek kaşığı elma sirkesi tüketerek kanser riskini büyük ölçüde düşürebilirsiniz.

Daha dinç kalmayı sağlıyor

Vücudu toksinlerden arındıran elma sirkesi bu sayede hem kanser riskini en aza indiriyor hem de daha dinç kalmanızı sağlıyor. Zararlı serbest radikallerin arındırılması ile hücrelerin aktif çalışma hızı artıyor ve toksinlerden arınan vücut daha rahat bir şekilde işliyor. Bu da halsizlik ve yorgunluk gibi şikâyetlerden kurtulmanızı sağlıyor. Güne elma sirkesi ile başlayarak gün içerisinde daha enerjik kalabilirsiniz.

Enfeksiyonlardan arındırıyor

Elma sirkesi asidik yapısı ile vücutta oluşan iltihaplanma ve enfeksiyonlara karşı da mücadele ediyor. Ateş düşürücü etkisi olan elma sirkesi bakteri, mantar ve enfeksiyon oluşumlarının vücuttan atılmasında rol oynuyor ve vücudu tamamen temizliyor. Bu şekilde gelişimi engelleyen ya da iç organ hastalıklarına yol açan zararlı oluşumlardan da kurtulmuş oluyorsunuz.

Elma sirkesi
Elma sirkesi / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Metabolizmayı hızlandırıyor

Elma sirkesi aynı zamanda metabolizma hızlandırma etkisine de sahip Düzenli olarak elma sirkesi içen bireylerin bazal metabolizması hızlanıyor ve bu şekilde gün içerisinde yaktıkları kalori miktarı da artmış oluyor. Bu sayede de hem daha hızlı kilo vermek hem de daha enerjik hale gelmek mümkün oluyor Elma sirkesi aynı zamanda sindirim sisteminin aktif çalışma hızına katkı sağlıyor ve kolay bir sindirim için kullanılabiliyor.

İdrar söktürür

Elma sirkesi sindirim sistemine olduğu kadar boşaltım sistemine de fayda sağlayan yapıda bir besindir. Vücutta yapışıp klana ödemi temizleyen elma sirkesi aynı zamanda idrar söktürüyor ve bu şekilde böbrek ve boşaltım sistemi hastalıklarının önüne geçilmesinde etkin rol oynuyor. Düzenli olarak içildiği takdirde elma sirkesi prostat kanseri riskinden de koruyor.

Tansiyonu dengeliyor

Elma sirkesi kan şekerini düzenlemesi sayesinde tansiyonun dengede kalmasına yardımcı oluyor. Bu da beyin kanaması gibi ciddi hastalıların önüne geçmesini sağlıyor. Hipertansiyon gibi tansiyon hastalıkları onucunda ortaya çıkan bu risklerden korunmak için düzenli olarak elma sirkesi tüketilmesi tavsiye ediliyor.