Her gün iki fincan yoğurt yiyin. Değişim şaşırtacak

Kalsiyum ve potasyum açısından zengin olan yoğurdun sağlığa pek çok faydası dokunmaktadır. Kemiklerin güçlenmesinden, sindirim sistemi sağlığına, bağışıklık sisteminden, mide rahatlatmaya kadar pek çok şifası bulunan bu yiyecek, tek başına da yemeklerin yanına da çok yakışmaktadır. Türk mutfağında da oldukça sık kullanılan ve tüketilen yoğurt adeta bir şifa kaynağıdır. Peki ya bu şifa kaynağı yoğurdu her gün iki fincan kadar tükettiğimizde neler olur? İşte yoğurdun mucizevi etkileri…

Yoğurdun insan sağlığına faydaları nelerdir?

  • Yoğurt içerisinde barındırdığı probiyotikler sayesinde, sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olurken, vücutta yaşanabilecek alerjik reaksiyonlara karşı vücudu korur.
  • Enfeksiyonlara karşı mücadele eden yoğurt, bağışıklığın güçlenmesine ve vücudun yeniden direncini kazanmasına yardımcı olur.
  • Düzenli ve yeterli miktarda yenilen yoğurt, sindirim sistemini düzenlerken; kabızlığa ve ishale karşı korumaktadır.
  • Vücutta oluşan iltihaplanmalarla mücadele eden yoğurt, vücutta bulunan kronik hastalıkların başlangıcının önüne geçmektedir.
  • Protein deposu olan yoğurt, kemik sağlığının güçlenmesine yardımcı olurken, kemiklerin daha sağlam olmasını sağlar.
  • Yapılan araştırmalar sonucunda, yoğurt başta olmak üzere süt ve süt grubundaki besinler düzenli tüketildiğinde kan basıncını düzenlediği belirlenmiştir.
  • Kötü kolesterolün düzenlenmesine yardımcı olan yoğurt, oluşabilecek damar hastalıklarına karşı da korumacıdır.
Yoğurt
Yoğurt / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Her gün 2 fincan yoğurt yenildiğinde ne olur?

Fosfor açısından zengin yoğurdu her gün düzenli olarak tükettiğinizde, pek çok fayda sağladığını kendi gözlerinizle göreceksiniz. Yoğurt tüketimi yaparken, her gün ve yeterli miktarda tüketilmesi önemlidir. Her gün düzenli olarak 2 fincan yoğurt tüketmek pek çok konuda iyi gelmektedir. Her gün iki fincan yoğurt tüketmek, sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olurken, kabızlığa karşı da vücudu korumaktadır. Kabızlığın en büyük baş düşmanı olan yoğurt, kalsiyum açısından zengin olmasıyla kemiklerin çok daha sağlam olmasına yardımcı olur. Düzenli olarak tüketilen yoğurt, karın bölgesinde oluşan yağların erimesine yardımcı olurken, öğünleriniz için sağlıklı da bir tercih olur.

Yoğurt yemek kilo kaybına neden olur mu?

Yoğurt doyurucu olma özelliği ve kalori açısından düşük bir kaloriye sahip olması dolayısıyla pek çok kişi tarafından tercih edilen besin kaynaklarından bir tanesidir. Diyet yapanlar ya da sağlıklı beslenen pek çok insan beslenme ritüeline mutlaka yoğurdu ekler. Ara öğünlerde sıklıkla tüketilen yoğurt aynı zamanda kilo vermeye ve vücutta bulunan yağların yakılmasına da yardımcı olmaktadır. Bir kase yoğurt içerisine, limon, pul biber ile hazırlanmış bir karışım yaptığınızda ve bu karışımı gece uyumadan evvel takribi olarak 1 saat önce tükettiğinizde karın bölgenizde oluşan yağlardan kurtulduğunuzu gözlemleyeceksiniz. Bu nedenle düzenli olarak bu kürü uygulamanız sağlıklı bir şekilde kilo vermenize de yardımcı olacaktır.

Evde yoğurt nasıl yapılır?

Evde yoğurt yapmak sanılanın aksine oldukça basit bir işlemden geçmektedir. Market yoğurtlarından bu saydığımız faydaları vücudumuza kazandırmak bir hayli zorken, evde kendi yoğurdumuzu yaparak, yoğurdun tüm faydalarından yararlanmak mümkün. Evde yoğurt yapabilmek için ilk olarak sütünüzü tencereye dökün ve ocağın altını yakın. Sütü kaynatana dek ocakta tutun. Kaynayan sütü takribi olarak 5 – 6 dakika kadar karıştırın. Akabinde bu işlemden sonra, yoğurdu mayalayacağınız kaba alın ve soğumasını bekleyin. Ilık bir hale gelen sütün içerisine, yoğurt mayasından peyder pey dökün ve karıştırın.

Video: 📣YOĞURT YAPAMAYAN KALMASIN❎ TAŞ GİBİ YOĞURT YAPMANIN PÜF NOKTALARI #yoğurt #nefisyemektarifleri

Mayanın ölçüsü yoğurt yapımında, 1 litre süte 1 yemek kaşığı kadar olduğunu unutmayın. Maya ölçüsüne dikkat etmeniz gerekmektedir. Fazla maya koymanız halinde yoğurdunuz ekşi bir tatta olacaktır. Yoğurdunuzu, büyük bir tencere yerine cam kavanozlarda yapmanız çok daha lezzetli olmasını sağlayacaktır. Büyük tencere içerisinde yoğurtun sulanma riski varken, cam kavanoz içerisinde her zaman tazeliğini korumaya devam edecektir.