Gülmek Gülmek

Kahkaha atmanın şaşırtan faydaları. Bunu okuyunca bol bol kahkaha atacaksınız

Tüm faydaları bir kenara, kahkaha atmak güzeldir. İnsan hayatında kahkahayı, gülüşleri ve mutlu olduğu anları asla bırakmamalı ki, geriye dönüp baktığında hayatında mutlu olduğunu hatırlayabilsin. Ancak tabii bunun yanında kahkaha atmanın bilimsel olarak da kanıtlanmış birçok faydası bulunmaktadır. Daha sağlıklı ve tabii ki de mutlu bir hayat için kahkahalarınızı asla eksik etmeyin. Çünkü güzel anıların yanı sıra, gülmek insan sağlığına da iyi geliyor.

Kahkaha atmanın faydaları

Kahkaha atmanın bilimsel olarak insan sağlığına faydalar sağladığı yeni bilinen bir şey değil. Yapılan araştırmalar sonucunda kahkaha atan insanların somurtan kişilere göre çok daha sağlıklı ve uzun bir hayat sürdüğü ortaya konuldu. Araştırmalar ve deneyler sonucunda kan basıncını düşürmekten, gerginliği azaltmaya birçok faydası bulunan kahkahaları hayatınızdan eksik etmediğinizde ise insan sağlığı açısından şu gibi faydaları ortaya çıkıyor:

Gerginliği azaltıyor

Gerginliğinizi kahkaha atarak azaltabilirsiniz. Bu fizyolojiyi psikolojik olarak etkileyen bir durumdur ve kahkaha attığınız zaman sinir hücreleriniz gevşeyerek sizi rahatlatmaya başlar. Gerilen damar ve sinir hücreleri açıldığında ise gergin duruşunuzdan eser kalmaz. Uzmanlar gerginliğe karşı kahkaha atmanın büyük bir önemi olduğuna dikkat çekiyor.

Gülmek
Gülmek / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Kalp hastalıkları riskini düşürür

Amerika ve Kanada’da yapılan araştırmalar sonucunda kahkaha atmanın damarları açtığı ve kan dolaşımını hızlandırdığı ortaya konulmuştur. Bu da kahkaha atarak kalp ve damar hastalıklarından uzakta daha sağlıklı bir hayat sürmek kolaylaşmaktadır.

Stresi ortadan kaldırır

Kahkaha atmanın bilinen bir diğer faydası ise stresi ortadan kaldırıyor olmasıdır. Yapılan araştırmalara göre kahkaha atmak strese neden olan hormonların salgılanmasını durduruyor ve bu şekilde mutluluk hormonu daha baskın hale geliyor.

Kasları gevşetir

Kahkaha atmak yalnızca yüzümüzde değil, aynı zamanda karnımızda yer alan kasların da hareket etmesine yardımcı olur. Bu da kasların daha rahat hareket etmesi ve daha aktif çalışmasından dolayı gevşemesini ve aynı zamanda gelişmesini sağlar. Yani kahkaha atmak aslında kaslarınızın bile gelişmesini sağlar.

Seyredin: Kahkaha Yogası Faydalı mı? Kahkaha Atınca Mutluluk Hormonu Salgılanır mı?

Hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırır

Gülmek hem fiziksel bir etki olarak hem de psikolojik olarak vücudu etkiliyor ve hastalıklar karşısında daha hızlı bir iyileşme süreci sağlıyor. Psikolojik olarak moral desteği sağlayan kahkaha atmak aynı zamanda fiziksel olarak vücudun harekete geçmesini de sağlıyor ve hastalıklara karşı direnci arttırıyor.

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Hastalıkların iyileşme sürecine ettiği yardımın yanında hastalıklara yakalanma riskini de aza indiren kahkaha atmak, vücudun bağışıklık seviyesinin yükselmesine katkıda bulunur. Bu sayede özellikle dönemsel hastalıklara karşı daha güçlü hale gelirsiniz.

Uyku sorunlarını ortadan kaldırır

Kahkaha atmak kasları gevşetme etkisi ile birlikte geceleri daha rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olur. Aynı zamanda sinirleri gevşettiği için daha kaliteli bir uyku aşmanızı da sağlar.

Gülmek
Gülmek / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Sindirim sorunlarına iyi gelir

Yüzdeki kasları çalıştırdığı gibi karın bölgesindeki kasları çalıştırmaya da yarımcı olan etkisi ile kahkaha atmak daha hızlı bir sindirim sağlamaya yardımcı olur. Bağırsak kasları daha güçlü hale gelir ve sindirim hızlanır.

Cildin daha pürüzsüz olmasını sağlar

Kahkaha atmanın bilinen en etkili faydalarından biri cildi daha pürüzsüz ve genç bir hale getirmesidir. Somurtmak için kahkaha atmaktan çok daha fazla kas çalışması gerektiği için somurtan bireylerde yaşlılığın etkisi olan kırışıklıklar daha çok görülür. Kahkaha attığınızda ise hem psikolojik etkisi sayesinde hem de kaslarınızı rahatlatan etkisi ile daha genç ve pürüzsüz bir görünüm elde edersiniz.