Karaciğeri temizliyor karın bölgesindeki yağları eritiyor!

Karaciğer yağlanması ile gelen kilo problemler, heresin canını sıkabilir. Ancak bu sorunlardan kurtulabilmek için düzenli beslenmeli ve sağlığınıza dikkat etmeniz gerekmektedir. Karaciğer yalanması, birçok farklı hastalığın ana nedeni olabilir. Ayrıca karaciğer yağlanması ile beraber kilo problemleri başlıyor ve beraberinde göbek bölgesinde yağlanmalar meydana geliyor. Fakat bu sorunları çözebilmenin anahtarı, pancar suyunda gizli. Günde bir bardak pancar suyu içerek hem karaciğer yağlanmasını hem de kilo problemlerinin önüne geçebilirsiniz. Ayrıca besin değeri açısından oldukça zengin olan pancar suyu, uzmanlar tarafından sıklıkla önerilen bir şifa kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yazımızda sizlere, pancar suyunun faydalarından bahsedeceğiz.

Pancar suyunun faydaları nedir?

Pancar suyu, insan sağlığı için oldukça faydalı bir besindir. Pancardan elde edeceğiniz pancar suları sayesinde kolaylıkla sağlıklı bir hayat yaşayabilirsiniz. Özellikle kanser üzerinde etkili olan pancar suyu, vücutta ilerlemeye başlayan kanser hücrelerinin üremesini ve gelişmesini durdurmaktadır. Bunlara ek olarak antioksidan etiklileri de olan pancar suyu, vücutta birikmiş olan toksik maddelerin atılmasını sağlar. İçerisinde yer alan C vitamini sayesinde de bağışıklık sisteminin güçlenmesi konusunda etkili olan pancar suyu, soğuk kış aylarında yaşanabilecek nezle ve grip gibi hastalıklardan hem koruyacak hem de bu hastalıklara yakaladığınızda tedavi sürecinin daha etkili olmasını sağlayacak.

Pancar suyu üzerinde yapılmış olan bilimsel çalışmalar, pancarın karaciğerdeki oksidatif hasarların azlamasına yardımcı olduğu belirtildi. her gün bir bardak pancar suyu tüketmek, karaciğer yağlanmasını engellemektedir. Bütün bunlar ile beraber pancar suyu, sağlamış olduğu faydalar ile kalp ve damar sağlığını da koruyabilmektedir. Özlelikle damar tıkanıklığına iyi gelen pancar suyu, aynı zamanda tansiyonun da daha dengeli bir seviyede olmasını sağlar. Ayrıca kalp hastalıklarına neden olabilen serbest radikaller ile savaşan pancar suyu, kalp krizi ve beyin kanamsı gibi risklerin de azalması konusunda oldukça etkilidir. Pancar suyu uzun yıllardır doğal bir antibiyotik olarak bilinmektedir. Bu yüzden de uzmanlar, vücuttaki enfeksiyon ve iltihaplanmaya karşı direkt olarak pancar suyu tüketilmesi tavsiyesinde bulunuyor. Pancar suyu, özellikle idrar yolu enfeksiyonunun tedavisi için oldukça önemli besin maddeleri barındırmaktadır.

Pancar suyu, zayıflama konusunda da oldukça etkili bir besindir. Antioksidan içerikleri sayesinde vücuttaki ödemlerin atılmasını kolaylaştıran pancar suyu, aynı zamanda bağırsak hareketlerinin daha hızlı ve daha verimli olması konusunda etkili olacaktır. Bağırsak hareketlerini olumlu yönde etkilemesi nedeni ile pancar suyu, kabızlık gibi belirli sindirim problemlerinin de önüne geçmenizi sağlar. Ek olarak ülser ve gastrit gibi problemlerin de doğal bir ilacı olabilen pancar suyu, metabolizmanın da motor gibi çalışmasını sağlar. metabolizmanın hızını maksimuma çıkartan pancar suyu sayesinde vücutta birikmiş olan yağları çok kolay bir şekilde yakabileceksiniz.

Editör notu: Eğer kronik bir rahatsızlığınız bulunuyorsa, pancar suyunu içmeden önce kesinlikle doktorunuzla konuşmalı ve pancar suyu için görüş almanız gerekmektedir. Aksi takdirde istenmeyen sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

İzleyin: Kırmızı Pancar Suyu Nasıl Yapılır? Her gün 1 bardak pancar suyu içmenin öyle bir faydası var ki!

Pancar suyu nasıl hazırlanır?

Pancar suyu hazırlamak, sandığınızdan daha kolaydır. Oldukça pratik bir şekilde hazırlanan bu şifa deposu, her gün severek içeceğiniz harikulade bir içecek haline gelecek. Tadı ve sağlamış olduğu faydaları ile birlikte bu içeceği hazırlayabilmek için şu malzemelere ihtiyaç duyacaksınız:

  • 1 kg pancar
  • 1 kg elma sirkesi
  • 15 su bardağı su

Pancar suyu hazırlamak için öncelikle pancarları soyup, istediğiniz derinlikte bir tencereye atın. Daha sonra üzerine elma sirkesi dökün ve yaklaşık 5 ya da 6 saat kadar bekletin. Sürenin sonunda ise 15 bardak su dökün. Su döktükten sonra ise pancarlarınızı güzelce kaynatın. Kaynama bittikten sonra ise istediğiniz sıcaklıkta bu suyu içebilirsiniz.