Kereviz sapı suyu faydaları saymakla bitmiyor

Çorbasından fırınlanmasına, çocukların favorisi olmasa da sağlıklı bir yaşam isteyenlerin favorisi olan ve her yemeğe kendine has tadını katan kerevizin sapı da lezzetli olduğu kadar sağlıklı bir sebze. Kereviz sapının suyu bir kür gibi hazırlandığı takdirde ise faydaları saymakla bitmiyor. Yemeklerde, salatalarda, kür yaparken kullanılan kerevizin en önemli özelliklerinden biri ise A, B, C ve K vitaminleri başta olmak üzere birçok minerali ve sağlıklı bileşeni yapısında bulunduruyor olması.

Kereviz sapı suyu nasıl hazırlanır?

Kereviz sapı suyunu damak zevkinize göre farklı bileşenler kullanarak tatlandırmak mümkün. Yine de en etkili ve sağlıklı yöntem ise kereviz saplarının suyunu sıkarak elde edeceğiniz kürü vitaminlerinin emilimlerin sağlayacak doğal sıvılar ile birleştirmek. Bunun için ise kereviz saplarını güzelce yıkadıktan sonra katı meyve sıkacağı içerisine atarak suyunu sıkmalısınız. Ortalama olarak 1 su bardağı kadar elde etmeniz gereken kereviz sapı suyu yeterli bir miktar olacaktır. Bu şekilde tüketmeniz dahilinde damak zevkinize uymuyorsa ya da 1 su bardağı kereviz sapı suyu elde edecek kadar kereviz bulamadığınız zamanlarda farklı malzemeler ile karıştırarak da farklı tatlar elde edebilir ve hem sağlıklı hem de damak zevkinize uygun bir tarif oluşturmuş olursunuz. En çok tercih edilen kereviz sapı suyu tarifleri için ihtiyaç duyacağınız malzemeler ise şu şekilde sıralanıyor:

 • 2-3 adet kerevizin sap kısmı
 • 1 tutam maydanoz
 • 1 adet limonun sadece suyu
 • 3 su bardağı oranında içme suyu

Seyredin: KEREVİZ SAPI SUYU NASIL HAZIRLANIR?

Kereviz sapı suyu doğru kullanımı

Kereviz sapı suyu kolayca hazırlandığı gibi kolayca da tüketilen bir sağlık kürü. Kereviz sapı suyunu her sabah aç karnına taze halde hazırlayıp tüketmek ise en etkili yöntem olarak biliniyor. Bu yöntemin vücudunuza tamamen tesir etmesi için ise 7 günlük ve 21 günlük şeklinde iki farklı halde tüketim gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle son dönemlerde birçok ünlü isim tarafından kullanılmaya başlanmasıyla ün kazanan kereviz sapı suyu düzenli olarak alındığında ise öyle faydalar sağlıyor ki es geçilemeyecek bir değer kazanıyor.

Kereviz sapı suyu faydaları

Kereviz sapı suyu içerisinden A, B, C, ve K vitaminleri ile potasyum gibi önemli mineraller barındırıyor. Ayrıca sağlıklı besin lifleri de barındıran kereviz sapı suyu insan vücudu için şu faydaları sağlıyor:

 • Kilo verme konusunda mucize işlevi görerek hızlı ve sağlıklı kilo vermenin de anahtarı olarak anılıyor.
 • Yapısındaki bileşenler sayesinde vücudun tatlı isteğini baskılıyor
 • Ödem attırıcı etki uygulayarak şişkinliklerden ve bölgesel yağlanmadan korunmayı sağlıyor.
 • Kereviz sapı suyu zengin içeriği ile karaciğerin temizlenmesini sağlayarak karaciğer yağlanmasının da önüne geçiyor.
 • Güçlü antioksidan yapıda olan kereviz sapı suyu vücudu zararlı maddelerden arındırıyor. Kan dolaşımına katkı sağlıyor ve damarları rahatlatıyor.
 • Sivilce ve siyah nokta oluşumunu engelliyor ve önceden var olmuş olan sivilce ve sivilce izlerini kısa sürede temizliyor.
 • Hücre yenilenmesi sağlayarak vücutta açılan yaraların hızlı şekilde iyileşmesini sağlıyor.
 • Kaliteli bir uyku ve aynı kalitede bir uyku düzeni oluşumu sağlayarak uykusuzluk problemine kesin bir çözüm getiriyor.
 • Vücuda enerji vererek gün içerisinde daha zinde hissetmenizi sağlıyor.
 • Bağırsak fonksiyonlarını düzenleyen kereviz sapı suyu içerdiği lifler ile kabızlık sorununun çözülmesine yardım ediyor.

Kereviz sapı suyu yan etkileri

Kereviz sapı suyunu kullanmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda var. Yüksek tansiyona sahip kişiler, kronik hastalığı bulunanlar, düzenli ilaç kullanımı olanlar ya da özel bir perhiz uygulayanlar için önerilmeyen bir içecek olduğunu da belirtmek gerek. Aynı zamanda kereviz sapı suyuna alerjisi olanların da tüketmesi önerilmiyor.