Ceviz Ceviz

Kolesterolü dengelemek için her gün 1 avuç ceviz

Kabukları kök boya olarak kullanılan, tatlılara tat veren kuruyemişlerin beyne en yararlısı sayılan cevizin insan vücuduna faydaları sadece beyin ile sınırlı değil. gerek şekli gerek barındırdığı sağlıklı bitkisel yağ 90 beyinle ilişkilendirilen ve gerçekten de azımsanamayacak seviyede faydası bulunan ceviz, kolesterolü dengelemek için de kullanabileceğiniz bir yemiş çeşidi.

Ceviz
Ceviz / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Cevizin faydaları

Son yıllarda süper gıda ismiyle de anılan ceviz, içerdiği mineraller, vitaminler, lifler ve sağlıklı ile aldığı ismi hem hak ediyor hem de her farklı kısmıyla hayatımızı daha sağlıklı ve daha yaşanabilir kılıyor. Düzenli tüketiminde bağışıklık sistemini güçlendiriyor, cilde parlaklık veriyor ve kırışıklıkları engelliyor. Kandaki melatonin seviyesini yükselterek uyku düzenine katkı sağlıyor. İçeriğindeki melatonin ve polifenol bileşikleri sayesinde yüksek miktarda antioksidan etki gösteriyor. Cevizin diğer faydaları arasında:

 • Magnezyum, demir, bakır, çinko, fosfor A, D, B12ve B6 vitaminleri içeren ceviz, iyi yağlar, potasyum ve folik asit açısından zengin bir gıdadır. Sağlıklı ve dengeli beslenme konusunda adının hakkını vererek süper gıda olma özelliği taşır.
 • Antioksidanın bolluğu nedeniyle kanseri, kardiyovasküler sistem hastalıklarını ve yaşlanmaya bağlı hastalıkları önlediği bilinmektedir.
 • Ceviz glütensiz bir gıdadır. Vejeteryanlar ve veganlar için bir dizi vitamin ve besin desteği sağlamaktadır.
 • Ceviz yaprakları yüksek tanen içeriği sayesinde mukoza zarının iltihaplanmasına karşı koruyucudur.
 • Düzenli ceviz tüketimi hafızayı güçlendirir.
 • Doğal protein kaynağı olan ceviz aynı zamanda kas yapısını güçlendirme yolunda ilerleyen kişiler için birebir etkili bir gıdadır.
 • İçerdiği melatonin ve omega-3 sayesinde kanser hücrelerinin gelişimi durdurma etkisine sahiptir.
 • Özellikle prostat kanserini ve meme kanserini önleyici etkisi vardır.
 • Gelişen çocuklar için vücut şekillenmesi ve zihin gelişimi açısından önemli bir role sahiptir.
 • Ceviz tansiyon dengesi kurarak tansiyona bağlı kalp rahatsızlıklarını da engeller.
 • Ceviz yağının dezenfekte edici etkisi vardır.
 • Tüketim öncesinde uzun süre tazeliğini koruyarak bakteri oluşumunu engeller.
Ceviz
Ceviz / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Cevizin kolesterole faydaları

Cevizin en önemli etkilerinden biri kolesterolü dengeleyici etkisinin bulunması. Birçok hastalık ile ilişkisi olan kolesterol aynı zamanda hafızayı kötü yönde etkilemektedir. Strese neden olan ve koroner kalp hastalığı riskini arttıran kolesterolün ayrıca kanser ve felç riski ile bağlantılı olduğu bilinmektedir. Dolayısı ile kolesterol seviyesine dikkat etmek ve diyet tercih ederek düşürmek de önemlidir. Ceviz yüksek oranda alfa-linolenik asit ve alfa-linoleik asit içerir. Yağların birbirine oranı kolesterolü düşürmekte ve dengeli bir diyette dikkat edilmesi gereken bir unsurdur. Cevizin LDL kolesterolünü yağlı deniz balıklarından daha fazla düşürdüğü gözlemlenmiştir. Aynı zamanda ceviz beyin faktörlerinin eksiksiz çalışması açısından önemli bir yere sahip olduğundan nöronları harekete geçirerek bağışıklık sistemi ve damar sistemini de buna bağlı olarak tetikler ve damarlarda yağlanmayı azaltarak kolesterol ile olan ilişkisini tamamen kesme konusunda ciddi bir görev yapar.

Doğru ceviz tüketimi

Şeker hastaları için cevizin tüketim miktarı da önemlidir. Kavrularak da tüketilebilen cevizin çiğ şekilde tüketimi en sağlıklısı olarak bilinirken miktarı konusunda aşırıya kaçmadan günde 1 avuç kadar tüketmek özellikle şeker hastaları için tavsiye edilen miktardır. Günde 1 avuç tüketilen ceviz hem kolesterol hem şeker hastalığı risklerini dörtte bir oranına kadar düşürür.