Kolesterolü olanlar buraya! Bu besinler tam bir kolesterol düşmanı

Yüksek kolesterol kişinin hayatını büyük ölçüde etkileyen ve farklı pek çok semptom gösteren bir durumdur. Kolesterolün yükselmesindeki en büyük nedenler arasında da kişinin yediği ve içtiği besinlerden süregelmektedir. Sağlıklı besinlerin tüketilmemesi kişinin kilo alma sürecinin hızlanmasına neden olurken aynı zamanda kolesterol seviyesinin de yükselmesini sağlamaktadır. Bu noktada düzenli beslenmek ve beslenme ritüeline sağlıklı ürünleri empoze etmek kişinin uzun yıllar sağlıklı olmasına yardımcı olurken, kolesterol seviyesinin dengede kalmasına da yardımcı olmaktadır. Kolesterol yüksekliği problemi olan kişilerin tükettiği besinin hangi içerikte olduğunu bilmesi önemliyken, kolesterol düşmanı olan o besinleri sizler için derledik. İşte kolesterol savar o besinler!

Kolesterol nedir?

Kolesterol, vücut içerisinde hemen hemen her hücre içerisinde bulunan bir çeşit yağdır. Kolesterol seviyesi, vücut içerisinde bulunan bazı hormonların kullanılmasında etkin rol oynarken, kolesterol seviyesinin dengenin biraz yukarıda olması kişinin sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Et ve süt ürünleri hayvansal gıdaların tamamında kolesterol miktarı bulunurken, sebzelerin içeriğinde kolesterol bulunmamaktadır. Bu bağlamda dengeli ve düzenli bir yeme periyodu ile sağlıklı bir forma sahip olabilirsiniz.

Seyredin: Kolesterolü Düşürmenin 3 Basit Yolu | Bir Dakikada

Kolesterole hangi besinler iyi gelir?

Kolesterol düzenleyici zeytinyağı

İçerisinde bulunan antioksidan sayesinde kişinin sağlıklı olmasına yardımcı olan zeytinyağı aynı zamanda kolesterol seviyesinin dengede ve düzenli kalmasına yardımcı olmaktadır. İçerisindeki bileşenler dolayısıyla kişinin sağlıklı olmasına yardımcı olan zeytinyağı, kan dolaşımının sorunsuz olmasına yardımcı olmaktadır. Kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olurken, damar tıkanıklığı probleminin de önüne geçmektedir. Kolesterolün en büyük düşmanı olan zeytinyağını salatalarda ve yemeklerde tüketmeye özen göstermek uzun vadede kolesterol probleminizin dengelenmesine yardımcı olacaktır.

İçeriğinde temiz yağlar barındıran kuruyemişler

Yağ bakımından pek çok kuruyemiş zengindir. Fakat bu demek değildir ki, tüm kuruyemişler sağlıklı ve sınırsız bir düzlemde tüketilmesi. Bir besinin sağlıklı olması o besinin de sınırlı miktarda tüketilmesi gerekmektedir. Badem ve fındık gibi temiz yağ grubundaki kuruyemişlerin düzenli ve yeterli miktarda tüketilmesi kişinin iyi kolesterol seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Kolesterol seviyesinin dengelenmesine yardımcı olan sağlıklı yağ içeren kuruyemişlerin kesinlikle kavrulmamış çiğ hallerini tüketmek önemlidir. Kavurma esnasında uygulama da kuruyemişlere eklenen tuz ve baharatlar kuruyemişlerin sağlıklı formlarının bozulmasına neden olmaktadır. Bu noktada kolesterol seviyesine fayda değil zarar olmaktadır.

Omega-3 zengini balık

Omega-3 açısından zengin balık içeriğinde bulunan birçok vitaminler sayesinde kolesterol seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olurken kişinin kolesterolünün dengede ve sağlıklı kalmasına yardımcı olmaktadır. İçeriğinde en çok Omega-3 barındıran sardalya ve ton balığı kolesterol seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olacağı için, beslenme ritüeline eklemeniz sağlıklı olmanız için önemlidir.

Sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazı yulaf

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyenlerin en çok tercih ettiği besinler arasında yer alan yulaf, kişinin kolesterol seviyesinin düzenlenmesine de yardımcı olmaktadır. Lif açısından zengin yulaf ezmesi, içeriğinde bulunan sağlıklı lifler sayesinde kişinin sağlığına pek çok faydası bulunurken aynı zamanda sağlıklı bir kolesterol seviyesine ulaşmanıza da yardımcı olmaktadır.

Baklagiller

Baklagillerin içeriğinde bulunan lifler kişinin sağlıklı bir forma girmesine yardımcı olurken, içeriğinde bulunan sağlıklı bileşenler kan basıncı seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Baklagillerin içeriğinin temiz ve sağlıklı olması, kişiyi yüksek tansiyona karşı korurken, kolesterol hastalığına yakalanmasının da önüne geçmektedir.

Kolesterolün yükselmesinin nedenleri nelerdir?

Yüksek kolesterol seviyesinin kişide bulunmasının başlıca nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenlerin başında şunlar yer almaktadır;

  • Çok fazla yemek yemek
  • Yağlı ve ağır yemekler tüketmek
  • Egzersiz yapmamak
  • Genetik faktörler
  • Stres, kaygı, üzüntü
  • Zararlı alışkanlıklar