Kona kahvesi Kona kahvesi

Kona kahvesini duydunuz mu? Kona kahvesi pişirme yöntemleri

Kahve, tüm dünyada ortak kültürü olan ve farklı bölgelerde farklı pişirme yöntemleri ile sunulan üründür. Sabah uyandığımız andan gece uyuyacağımız ana kadar farklı kahveler tercih ederek gün içerisinde bu leziz içeceğin tadına doymayı hepimiz isteriz. Bunun için ise hangi kahvenin içimi ne kadar yumuşak ve bu kahveleri nasıl hazırlamalıyız bilmemiz gerekir. İşte kahve uzmanları da bu noktada bize yardımcı olan kişilerdir ve kahve uzmanları tarafından en pahalı, içimi en farklı ve en eksantrik kahveler sayılanları ise tropikal iklime ait olanlardır ve içlerinde özellikle ön plana çıkanı ise kona kahvesidir.

Kona kahvesi nedir?

Kahve uzmanları tarafından dünyanın en pahalı 10 kahvesi içerisinde sayılan kona kahvesi, Hawaii bölgesine özgü tropik bir kahve çeşididir. Bulunması kadar yetiştirmesi de zor olan bu kahve, dünya üzerinde yalnızca tek bir yerde yetişmektedir. Hawaii sınırları içerisinde yer alan Big Island isimli adada yetişen bu kahvenin ağaçları,  volkanik dağarın eteklerinde yer almaktadır. Gündüzleri oldukça sıcak olan hava koşulları ile yetişmesi için gereken tüm sıcaklığa doyan ve akşam üzeri bulunduğu tropikal iklimden dolayı çokça rüzgara ve yağmura maruz kalarak ağaç yapısı olarak gözenekli yapı kazanan kona kahvesi, yumuşak içimli kahveler arasında sayılır.

Oldukça ilginç bir şekilde sahip olduğu yumuşak içime rağmen kona kahvesi baharatlı bir kahve çeşididir. Kona kahvesi içtiğiniz zaman baskın olarak alacağınız tatlardan biri baharat, diğeri ise çikolatadır. Bunun nedeni de ağacının bulunduğu iklimden ve coğrafi koşullardan dolayı sönmüş volkan bölgelerinde yetişen bu kahve çekirdeğinin topraktan aldığı minerallerdir. İçerken süt ya da krema gibi etkenlere ihtiyaç duymayacağınız kona kahvesinin kendisine has tadı şeker ile tüketilmesine izin vermiyor. Çünkü bu kahveyi içtiğiniz anda ağzınızda mayhoş bir baharat tadı ile daha az baskın olarak yumuşak bir acımsı çikolata tadı kalıyor. Fakat ne var ki hem eşsiz tadı hem yetiştirilmesinden dolayı az sayıda çekirdeği dünyaya sunulan kona kahvesini içmek için ciddi paralar sarf etmek gerekmekte.

Kona
Kona / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Kona kahvesi nasıl pişirilir?

Kona kahvesi yumuşak bir içime sahip kahvelerdendir ve önce çekirdekleri kavrulur daha sonra kahve çekilir. standart kahve çekim işlemi uygulanan bu kahveyi hazırlayarak içmek için ise 2 yöntem bulunuyor. Dilerseniz espresso gibi basınç uygulanan demleme yöntemi ya da filtre demleme yöntemi ile tüketebilirsiniz. Fakat basınçlı demleme yöntemi biraz daha acı bir tada sebep olacağından ve yüksek sıcaklık ile uygulanacak basınç tadını kaçırabileceğinden filtre demleme yöntemi kullanmak daha sağlıklı olacaktır. Bu demleme yöntemi için ise mağazalardan Chemex gibi 3. nesil demlikler alarak kahveden alacağınız hazzı arttırabilirsiniz. İyi bir demleme için kahvenizin yaklaşık olarak 10 dakika kadar demlikte kendi başına ve buharı dışarı akıtılmadan beklemesi yeterli olacaktır. Aynı zamanda bilinmesi gereken bir başka detay ise, kahvelerin standart sunumunun 60 derece sıcaklıkta gerçekleştirildiğidir. Ancak kona kahvesi gibi özel tada sahip kahveler için bu sıcaklık 65-70 derece sıcaklık da olabilir. Sıcaklığındaki yoğunluk baharat ve çikolata tatlarını da daha yoğun almanızı sağlayacaktır.

Kona kahvesi ne kadar?

Dünyanın en pahalı 10 kahvesi arasında yer alan kona kahvesi için belirlene fiyatlar da bu listedeki yerini hak ettiği anlamına geliyor. Hawaii adasında Güney Kona bölgesi adalarından Big Island adasında yetişen kona kahvesinden 1 kilogram almak için ise yaklaşık olarak 4,270 Türk Lirası gibi bir ücret ödemeniz gerekirken, ulaşılması da kolay olan bir kahve çeşidi olmadığını ve içmenin büyük bir ayrıcalık olacağını de kendi başına belirtmiş oluyor.