Kuru fasulyenin kalorisi ne kadar?

Kuru fasulye, Türk mutfağını vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. Birçok farklı çeşitte yapılabilen kuru fasulyeyi, etli veya etsiz bir şekilde servis edebilirsiniz. Kuru fasulyenin yanına bir de pilav ekleyince, oldukça lezzetli bir ikili oluyor. Ancak diyet yapan kişilerin en merak ettiği konulardan biri de kuru fasulyenin kalorisinin ne kadar olduğu. Bu yazımızda sizlere, kuru fasulyenin kaç kalori olduğunu anlattık.

Kuru fasulye kaç kalori?

Kuru fasulyenin kalorisi, diyet yapanlar ve kilo vermek isteyenler için oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Ziya kalori açığı tekniği ile kilo vermek isteyen kişiler, yedikleri her gıdanın kalorisini hesaplamak zorunda. Kuru fasulye, sağlık açısından oldukça faydalı bir besin olarak karşımıza çıkıyor. Kuru fasulyenin 100 gramında 97 kalori bulunmaktadır. Ancak bir porsiyon kuru fasulye, 275 grama tekabül etmektedir. Bu yüzden de 1 porsiyon kuru fasulye, yaklaşık olarak 267 kalori olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bu porsiyonu orta boy olarak ayarlarsak böyledir. Fakat daha büyük bir porsiyon kuru fasulye yemeği tercih ederseniz, vücudunuza alacağını kalori miktarı, 340 kalori olacaktır. Kuru fasulye içerisinde lif ve protein de bol miktarda bulunmaktadır. Bu yüzden et tüketmeyen kişiler, kesinlikle bol miktarda kuru fasulye tüketmelidir. Ayrıca kuru fasulyenin besin değerleri şu şekildedir:

  • %51 Karbonhidrat
  • %33 Protein
  • %15 Yağ

Kuru fasulyenin faydaları nelerdir?

Türk insanının milli yemeği olarak kabul edilen fasulye, aynı zamanda sağlık açısından birçok faydalı besin maddesini barındırmaktadır. Kuru fasulyenin faydalarını incelediğimizde ise en çok dikkat eden detay, cilt sağlığına olan faydaları. Kuru fasulye tüketmek, ciltte oluşabilecek akne sivilcelerin oluşma olasılığını azaltmaktadır. Bu yüzden de cildinde bu tür sıkıntıları yaşayan kişiler, haftada en az 3 gün kuru fasulye tüketmeli. Çünkü kuru fasulye aynı zamanda ciltteki yağ ve sebum dengesini de dengelemektedir.

Kuru fasulye, bağırsak hareketlerinin daha hızlı ve daha verimli olmasını sağlıyor. Bu sayede de çok daha verimli ve hızlı çalışan bağırsaklar nedeni ile kabızlık gibi sorunlardan kaçabiliyorsunuz. Bununla beraber daha hızlı ve verimli çalışan bağırsaklar da metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlıyor. Bu yüzden kilo vermek için oldukça ideal olan bir gıda olan kuru fasulye, aynı zamanda mental ve fiziksel yorgunluğa iyi gelmektedir. Ayrıca kuru fasulye tüketmek, gün içinde vücudunuzun ve zihninizin daha aktif olmasını sağlayarak, dikkat dağınıklığı ve odaklanma problemleri ile ilgili sorunların da üstesinden gelmenizi sağlıyor.

İzleyin: Tam Kıvamında Etli Kuru Fasulye Tarifi – Hem faydalı hem lezzetli, herkesin favorisi

Kuru fasulye nelerle iyi gider?

Kuru fasulye dendiği zaman akıllara direkt olarak pirinç pilavı gelmektedir. yarım porsiyon pirinç pilavı ve üzerine ekleyeceğiniz güzel bir kuru fasulye, tüketebileceğiniz en iyi ikililerden biri olacaktır. Bununla beraber kuru fasulyenin yanında birçok garnitür de tüketilebilir. Bununla beraber kuru fasulyenin yanında bulgur pilavı da tüketilebilmektedir. kuru fasulyenin yanında içecek olarak ise cacık veya acılı şalgam sunulabilmektedir. Salata olarak nar ekşisi, sumak ve yağ ile lezzet katılmış bir soğan piyazı da kuru fasulye pilav ikilisinin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.