Limon Limon

Limon çekirdeklerinin bin bir derde şifa faydaları. Limon çekirdeğini asla atmayın

C vitamini açısından oldukça zengin bir besin olan limon, sağlık için son derece faydalıdır. Bağışıklık sisteminin güçlendirir, gribal enfeksiyonları azaltır ve daha bin bir derde faydası vardır. Limon çekirdeğinin her derde deva faydalarını mutlaka öğrenmeli ve tüketmelisiniz. Limon çekirdeğinin bin bir derde şifa faydalarını yazımızda okuyabilirsiniz.

Limon çekirdeği nelere iyi gelir?

Limon çekirdeği, limonun yetiştirilmesinde de kullanılan bir çekirdek türüdür. Limonun orta kısmında yer almakla kalmayan limon çekirdekleri, limonun çeşitli kısımlarında bulunabilir. Limon çekirdeği, limonun oluşmasını sağlar ve limon, oluşmaya çekirdekten başlar. Toprakla buluşan limon çekirdeği, limonun yetişmesinde son derece önemlidir çünkü çekirdek ekilmezse limon da yetişmez. Daha sonra yeterli bakım ile beraber son şeklini alır ve evlerimizdeki limon haline gelir. Limon çekirdeği yalnızca limonu oluşturmakla kalmaz. Limon çekirdeği aynı zamanda tüketilebilir bir besindir. Pek çok farklı şekilde tüketilebilen limon çekirdeği, en az limonun kendisi kadar faydalı bir besindir. Limon çekirdekleri son derece faydalı olduğundan tüketimi uzmanlarca önerilmektedir.

Limon
Limon / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Limon çekirdeğinin faydaları nelerdir?

Limon çekirdeği, limonun kendisine de limonun kabuğuna da benzer bir etkiye sahiptir. Son derece faydalı olan bu üçlü, limonun kendisini oluşturur ve şifa deposu haline gelir. Limon çekirdeği, kendisi ya da kabuğu gibi direkt olarak tüketilmek yerine daha farklı bir şekilde tüketilmelidir. Doğru bir biçimde tüketildiğinde insan sağlığına çok büyük etkileri ve faydaları olan limon çekirdeğinin pek çok farklı alanda faydası bulunur. İşte limon çekirdeğinin say say bitmez faydaları.

  • Limon çekirdeği, sivilce ve akne oluşumuna engel olur.
  • Akne veya sivilce oluştuktan sonra azalmasında etkin rol oynar.
  • Limon çekirdeği, içerisinde bulundurduğu yağ oranı sayesinde beynin doğru fonksiyonlarında çalışmasını destekler.
  • Limon çekirdeği zihinsel olarak oluşan yorgunluğu azaltır.
  • Sakinleştirir ve hem vücudu hem de zihni yatıştırır.
  • Ağız kokusuna oldukça iyi gelen limon çekirdeği, düzenli bir şekilde kullanılırsa ferah ve taze bir nefese neden olur.
  • Zehir durumunda limon çekirdeği oldukça faydalı bir besindir ve zehri alıcı etkisi vardır.
  • Gıda zehirlenmelerinin sonuçlarını hafifletir ve iyileşmede önemli bir rol oynar.
  • Kanser tedavisinde sıkça kullanılır ve ayrıca kanser oluşumunu da engelleyici bir etkiye sahiptir.

Limon çekirdeği zararlı mıdır, kullanırken neye dikkat edilmelidir?

Limon çekirdeklerinin pek çok faydası olduğundan bahsettik. Bu faydalarının yanı sıra limon çekirdekleri zehirli de olabilirler. O yüzden limon çekirdeklerinin doğru kullanımı çok önemlidir. Limon çekirdeği tüketilecek ise zehrinden arındırılmalıdır.

Limon çekirdeği, zehrinden nasıl arınır?

Limon çekirdeğini zehrinden arındırmanın yollarından ilki, çekirdeği kurutmaktır. Bunun için ilk olarak limon çekirdeğini güneşte kurutun ve sonrasında öğütün. Küçük toz parçaları halindeki limon çekirdeklerinin zararlı yanları bu sayede son bulur. Ayrıca emin olmak için kaynatmak da iyi bir seçenek olacaktır. Limon çekirdeğini kaynatın ve en yararlı formu için şurup haline getirip doktora danışma kaydıyla güvenle tüketin.

Limon çekirdeğini kullanmadan önce mutlaka alerji testi yaptırmalısınız. Birçok kişinin limon çekirdeği gibi çekirdeklere karşı alerjik reaksiyon gösterdiği tespit edilmiştir. Alerji testinden bir şey çıkmadığı taktirde kullanabilirsiniz zira faydaları son derece fazladır. Doktor kontrolünde limon çekirdeği tüketimi oldukça yararlıdır.

Limon
Limon

Limon çekirdeği nasıl tüketilir?

Limon çekirdeği tüketirken dikkat edilmesi gereken birtakım şartlar bulunmaktadır. Bunların başında sindirim sistemi bulunur. Limon çekirdeğini direkt olarak yutmak, sindirim sistemini son derece olumsuz yönde etkiler. Ayrıca limon çekirdeğini direkt olarak yutmak sindirim sisteminin doğru bir şekilde çalışmasını da engeller. Zararlı etkilerini sonlandırmak için limon çekirdeğini ilk olarak öğütmeli ve daha sonra bal ya da şeker içeren başka bir doğal gıda ile karıştırıp tüketmelisiniz. Bu sayede de limon çekirdeğinin tüm faydalarını vücudunuza almış olursunuz. Limon çekirdeğini yutmak değil de cilt için kullanmak istiyorsanız, öğütmüş olduğunuz limon çekirdeğini krem formuna getirip kullanmalısınız.

Limonun besin değerleri

Limonun besin değerleri şu şekildedir:

Besin Değeri 100 gramda 1 Adet (100 g) 100 gram için günlük % değer*
Kalori 43 kcal 43 kcal % 2.1
Karbonhidrat 8.73 g 8.73 g % 2.9
Lif 1.4 g 1.4 g % 5.6
Protein 0.4 g 0.4 g % 0.9
Yağ 0.4 g 0.4 g % 0.6
Kolesterol 0.0 mg 0.0 mg % 0.0
A Vitamini 3.0 IU 3.0 IU % 0.1
C Vitamini 44.1 mg 44.1 mg % 73.5
Potasyum 157.0 mg 157.0 mg % 4.5
Kalsiyum 34.0 mg 34.0 mg % 3.4
Demir 0.1 mg 0.1 mg % 0.6