Limon suyuna sarımsak eklemenin müthiş yararları. Hem öksürüğe son, hem de sindirime faydalı

Sarımsağın faydalarını hepimiz biliyoruz. Bunun yanında limonun da insan sağlığına birçok faydası bulunuyor. Özellikle bağışıklık sistemine çok faydası bulunan limonun sarımsak ile birleşmesi, neredeyse her derde deva olacaktır. Bu yazımızda sizlere limon suyuna neden sarımsak eklemeniz gerektiğini anlattık.

Limon suyu ve sarımsak karışımı nasıl yapılıyor?

Limon suyu ve sarımsak karışımı yapmak oldukça kolay. Bunun için 1 su bardağı kadar taze sıkılmış limon suyuna ihtiyacınız var. Sarımsağı da eklemek için ise 3 diş sarımsağı rendelemeniz yeterli olacaktır. Daha sonra ise rendelemiş olduğunuz sarımsakları, limon suyunun içerisine dökün ve güzelce karıştırın. Sarımsak ve limon suyu karışımını yapmak bu kadar kolay oluyor.

İzleyin: Limon ve Sarımsak Kürü Nasıl Hazırlanır?

Sarımsak limon karışımının faydaları nelerdir?

Bağışıklığı güçlendirir

Sarımsak ve limon karışımı içerisinde bol miktarlarda C vitamini bulunuyor. Bu yüzden de bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan limon suyu ve sarımsak karışımı, soğuk kış günlerinde grip ve nezle gibi hastalıklara yakalanma oranımızı düşürüyor. Ayrıca güçlü bir bağışıklık sistemi demek, hastalıklardan daha kolay bir şekilde kurtulacağımıza işaret ediyor.

Doğal antibiyotik

Sarımsak, uzun yıllardan beri tıp alanında sıklıkla kullanıyor. Bunun da sebebi, sarımsağın içeriğindeki maddelerden kaynaklı. Sarımsak, vücuda alındığında vücuttaki enfeksiyonu çok kolay bir şekilde temizliyor. Özellikle idrar yolu enfeksiyonuna iyi gelen sarımsak, limon ile birlikte kullanıldığında oldukça efektif bir doğal antibiyotiğe dönüşüyor.

Kalp ve damar rahatsızlıklarına iyi gelir

Limon ve sarımsağın içeriğinde bulunan maddeler, kan damarlarındaki tıkanıklıklara çok iyi gelmektedir. Damar tıkanıklığını düzeltip kan basıncını dengeleyen bu karışım, ileride yaşanabilecek kalp ve damar rahatsızlıklarının oluşma olasılığını düşürmektedir. Ayrıca sarımsak ve limon suyu karışımı, ani kalp krizi ve felç gibi hastalıkların da önüne geçmektedir.

Sindirim sistemi rahatsızlıklarını önler

Limon ve sarımsağın içeriğinde bulunan maddeler, sindirim sisteminin düzenlenmesini sağlıyor. Limon asidik maddeler içeriyor. Bu özelliği sayesinde limon, mide asitinin dengelenmesine ve sindirim daha verimli bir şekilde yapılmasını sağlıyor. Bu sayede de hazımsızlık gibi mide sorunlarının önüne geçmiş oluyorsunuz. Bütün bunlarla beraber sarımsak ve limon suyu karışımı, bağırsak hareketlerini düzenlemektedir. Bağırsak hareketlerinin daha hızlı ve daha verimli olmasını sağlayan sarımsak ve limon suyu karışımı, kabızlık gibi sorunların önüne geçmektedir. Ayrıca limon suyu ve sarımsak karışımı, bağırsak tembelliğini tedavi etmek için de kullanılabilir.

Öksürüğe iyi gelir

Sarımsak ve limon suyu karışımı, boğaz ağrılarına ve öksürüğe karışı iyi gelir. Özellikle kuru öksürük yüzünden tahriş olmuş boğazlardaki yaraların iyileşmesine de yardımcı oluyor. Aynı zamanda tıkanık olan boğazların da açılmasını sağlayan sarımsak ve limon suyu karışımı, doğal bir öksürük şurubu olarak karışımıza çıkıyor.

Solunum yollarını açar

Sarımsak ve limon suyu karışımının bir diğer faydası ise solunum yollarındaki tıkanıklığa iyi gelmesi. Özellikle burun tıkanıklığına iyi gelen bu karışım, geceleri uykunuzda çok daha nefes almanızı sağlıyor. Tıkanık sinüslerin açılmasını sağlayan limon suyu ve sarımsak karışımı, dolu olan burunların çok daha rahat nefes almasını sağlıyor.