Mavi yumurta Mavi yumurta

Mavi yumurta antibiyotik etkili. Görenler ben bunu yemem diyor ama klasik yumurtadan en büyük farkı…

Yumurtayı hepimiz biliriz. Genellikle beyaz olur, bazen de sarı. Ancak bu yazımızda anlatacağımız yumurta çok farklı bir renkte. Fakat sadece rengi değil, yararları da çok farklı. Bu yazımızda sizlere mavi yumurtadan bahsettik.

Mavi yumurta nedir?

Mavi yumurta, klasik yumurtalara göre çok daha az hatta sıfır denebilecek kadar kolesterol barındırmaktadır. Aynı zamanda içeriğinde A, B, D ve E vitaminlerinden bolca barındırmaktadır. Adını da renginden alan mavi yumurta, demir ve çinko gibi bir çok minerali de bulundurmaktadır. Tüm bu özellikleri ile insan sağlığına oldukça faydalı bir besindir.

Mavi yumurta, “Araucana” ırkına ait tavuklardan elde edilmektedir. Bu ırka ait tavuklar, daha gür tüylere sahiptir. Ayrıca “Araucana” ırkına ait tavuklar, normal tavuklara oranla vücut olarak biraz daha gelişmiş tavuklardır. Ayrıca mavi yumurtanın kabuğu, standart yumurtalara göre çok daha sağlam ve kalındır. Bu yüzden mavi yumurtanın raf ömrü, standart yumurtalara göre çok daha fazladır. Bununla beraber mavi yumurtaların sarısı, standart yumurtalara göre çok daha büyük olmaktadır.

Mavi yumurta
Mavi yumurta / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Mavi yumurtanın faydaları nelerdir?

Kansızlığa iyi gelir

Mavi yumurta, demir açısından oldukça zengin içeriklere sahiptir. Bu yüzden kansızlık yaşayan kişilerin bu yumurtadan tüketmesi, kansızlık sorununu kısa süre içerisinde bitirecektir. Bu sayede üşüme ve ani baş dönmesi gibi durumlardan da kurtulmuş olacaksınız.

Yüksek tansiyon sorunu olanların mavi yumurta tüketmesi gerekli

Mavi yumurtanın içeriğindeki maddeler, yüksek tansiyonu dengeler. Ayrıca mavi yumurta, kan basıncını da dengeler. Kalp ve damar sağlığı açısından oldukça faydalı olan mavi yumurta, ani kalp krizi ve felç riskini oldukça düşürmektedir. Ayrıca kolesterol açısından çok az olduğu için, kolesterol hastalarının standart yumurtalar yerine mavi yumurtayı tüketmesi gerekmekte. Bu sayede hem yumurta tüketebilir hem de kolesterol seviyesini dengede tutabilirsiniz.

Kemik ve diş sağlığı açısından mavi yumurta oldukça faydalıdır

Mavi yumurta, bol miktarda kalsiyum ve magnezyum içermektedir. Bu yüzden de kemik ve diş sağlığı için oldukça faydalı olan mavi yumurta, kemik erimesi ve diş hastalıklarını engellemektedir. Özellikle dişleri çürüyen kişilerin tüketmesi gereken mavi yumurta, kemik kırılması tedavilerinde de tercih edilmelidir.

Beyin fonksiyonlarını geliştirir

Mavi yumurtanın içeriğindeki maddelerin, beyin fonksiyonlarını geliştirdiği bilinmekte. Özellikle dikkat dağınıklığı ve hafıza sorunları yaşayan kişilerin kullanması gereken mavi yumurta, Alzheimer hastalığına yakalanma riskini de azaltmaktadır. Ayrıca sinir sistemini de yatıştıran mavi yumurta, günün stresini ve yorgunluğunu azaltmakta. Bu sayede geceleri daha kaliteli ve daha iyi bir uyku çekmenizi sağlayan mavi yumurta, sinirli ruh halini de düzeltir.

Seyredin: Şaşkınlık Uyandıran Mavi ve Yeşil Renkli Yumurtalar

Gün içinde daha dinç olmanızı sağlar

Mavi yumurtanın içeriğinde, sağlıklı ve sindirilebilir yağlar bulunmaktadır. Bu yağlar da gün içinde daha aktif ve daha dinç olmamızı sağlar. Bu yüzden her sabah tüketeceğiniz bir adet mavi yumurta, gün içinde çok daha aktif ve çok daha dinç olmanızı sağlayacaktır.

Mavi yumurta nasıl tüketilir?

Mavi yumurtanın tüketimi, diğer standart yumurtalar ile aynıdır. İsterseniz kırıp yiyebilir, isterseniz haşlayıp yiyebilirsiniz. Ancak mavi yumurtayı biraz daha fazla sürelerde haşlamanız gerekebilir. Çünkü mavi yumurtanın kabuğu, standart yumurtalara göre çok daha kalındır. Bu yüzden bu tarz yumurtaları taşırken çok fazla endişelenmenize gerek yok. Ancak yumurta, neticede yumurtadır.