Domates Domates

Nasıra karşı domates kürü. Bir gecede nasırdan kurtulma yöntemi

Ömrümüz boyunca vücudumuzun ağırlığını taşıyan ayaklarımızda bazen istemediğimiz oluşumlar gözlemlenebiliyor. Bu istemediğimiz oluşumlardan biri de yaygın olarak görülen ve birçok kişinin mustarip olduğu nasırlar olarak karşımız çıkıyor. Nasır birçok farklı nedenden dolayı ayakta oluşmuş olabiliyor. Nasırlar bazen insanların yaşam kalitesini düşürecek boyutlarda ağrıya neden olabiliyor. Peki, nasır nasıl tedavi edilir?

Düzenli Ayak Banyosu ile Tedavi

Nasırı yumuşatmak için düzenli şekilde ayakların ılık suda bekletilmesi öneriliyor. Bu bekletme sürecinde nasırın üstündeki ölü ve kuru derinin yumuşatılarak vücuttan atılması hedefleniyor. Ilık su ile yapılan ayak banyosunda yumuşak sabun ile ayağın ovulmasının daha etkili sonuçlar vereceği düşünülüyor. Bu işlem sırasında ılık su yerine sıcak suyun kullanılmasının daha etkili olacağı düşünülmesi ayak derisinin tahriş olmasına neden olabilir.

Ayak Törpüsü ile Tedavi

Bu işlem uygulanmadan önce üstte verilen deri yumuşatma işleminin uygulanmış olması, bu işlemden daha olumlu sonuçların alınabilmesi için öneriliyor. Yumuşatılmış nasır bulunan bölgeye ayak törpüsü uygulanarak orada bulunan ölü derinin soyulması sağlanıyor. İşlem sonrasında ayağa nemlendirici uygulanarak, ayağın kurumasının önüne geçiliyor. Bu işlemler sırasında gereğinden fazla kuvvet uygulanmamasına dikkat edilmesi gerekiyor. Aksi takdirde ayak derisinin daha kötü bir hal almasına neden olabiliyor. İşlemde kullanılan ayak törpüsü yerine ponza taşı da alternatif ölü deri soyucu görevini üstleniyor.

Nasır Gidericiler ile Tedavi

Nasır gidericiler genel olarak salisilik asit içeren nasır bantları veya salisilik jeller şeklinde gruplandırılıyor. Nasır bantları direk nasırın üstüne yapıştırılarak o bölge üzerinde talimatlarda söylenilen süre kadar kalması gerekiyor. Bant nasırlı bölgenin bantta bulunan ilaç sayesinde daha iyi yumuşamasını sağlıyor. Salisilik jel denen ilaçlar etken madde olarak salisilik asit içeren ilaçlar olarak biliniyor. Salisilik asitin deride tahriş edici özelliği bulunduğundan salisilik jellerin sadece doktor gözetimi altında kullanması gerekiyor.

Nasırlardan domates ile kurtulun

Uzun süreli ayakta kalma, yanlış ayakkabı seçimi veya ayak tabanlarındaki  fizyolojik farklılıklar gibi sebeplerle ortaya çıkan nasırlar, gün içerisinde şiddetli ağrı ve acı ile çekilmez hal almakta, yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir.

Yeni oluşan nasırdan kurtulmak için bazen ayakkabı değişikliği yeterli olabilmekte iken, çoğu zaman da doktor tavsiyesi ile birlikte eczanelerden temin edeceğimiz tedavi edici ürünler kullanmak gerekmektedir.

Erken dönemde tedavi edilmeyen nasırlar ise zamanla deride daha derine nüfuz eder ve daha şiddetli acı ve ağrılara sebep olur.

Kullanılan keçe ve benzeri ürünlere, hatta üst deride sertleşen nasırlı bölgelerin kesilerek alınmasına rağmen bir türlü nasırdan kurtulamadıysanız bu yazımız tam size göre.

Domates ile nasırlara kesin çözüm

Domates, içeriğindeki asidik yapısı sayesinde ölü deriyi yumuşatarak ayak tabanlarınızda bulunan nasırlardan kurtulmanızı sağlar. Yemeklerde ve salatalarda bolca kullandığımız ve herkesin evinde bulunan domates ile nasırlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Nasıl mı? İşte cevabı…

  • Pazar veya marketlerden temin ettiğiniz mümkünse doğal ve içi çekirdekli bir domatesi ortadan ikiye bölün.
  • Yarım domatesi nasırlı bölgeye temas edecek şekilde ayak tabanınızın altına koyup, ayağızını mutfaklarda kullandığımız streç filmle güzelce sarın.  Dilerseniz püre haline getirdiğiniz domates ile de aynı işlemi yapabilirsiniz.
  • Sarma işlemini ayağınızı çok sıkmayacak ve domatesin suyunun da akmasına engel olacak şekilde ayarlayın.
  • Ayak tabanınıza sardığınız domates ayağınızda en az 5 saat kalmalıdır.
  • Yaklaşık 5 saatin ardından sardığınız streç filmi açarak domatesi atın. Ayak tabanınızda nasırlı bölgenin yumuşadığını göreceksiniz, su ile temizleyin.
  • Bu işlemi en az iki gün tekrar edin,  hatta daha derine işlemiş olan nasırlarda dört veya beş gün de uygulamak durumunda kalabilirsiniz.
  • Uygulama sonrası her nasırın geçme süresi, nasırın oluşum zamanına ve derinliğine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Önemli olan nasırınız yerinden çıkıp ayak tabanınız nasırdan tamamen temizlenene kadar pes etmeden uygulamaya devam etmektir.

Bu uygulamayı gece yatağa girmeden yapıp ayağınıza sardığınız domates ile yatarsanız, domatesin daha uzun süre ayağınızda kalmasını sağlayacağınız gibi gün içerisindeki aktif yaşamınız da etkilenmeyecektir. Ancak ayağınıza sardığınız streç filmi düzgün bir şekilde sardığınızdan emin olun ki yatak çarşafınıza domates suyu akmasın.

İzleyin: Nasır İçin Etkili Kür | Prof. İbrahim Saraçoğlu (ANANAS)

Doktora Giderek Tedavi

Nasırın şişmesi veya çok fazla acı vermesi durumunda doktora başvurulması gerekiyor. Doktor nasırda herhangi bir enfeksiyon emaresi görürse antibiyotik içerikli merhem kullanılmasını istiyor. Doktor farklı bir uygulama olarak nasırda bulunan fazla deriyi kesip atabiliyor. Fazla deriyi kesme işlemi üst düzey bilgi birikimi gerektirdiği için sadece doktorlar tarafından yapılması öneriliyor.