Beyin Beyin

Öğrenmeyi destekleyen ve beyin fonksiyonları geliştirecek 6 yiyecek

Günlük hayatta yaşam kalitesini en üst seviyede yaşayabilmek için ve hatta sınav dönemlerinde, iş hayatında daha interaktif bir kişilikte olmak istiyorsanız mucizevi bu besinleri tüketebilirsiniz. Öğrenmeyi destekleyen ve beynin daha aktif bir şekilde çalışmasını sağlamak, beyin hareketliliğini sağlayan jimnastik egzersizler ile uygulanabilirken aynı zamanda tüketilen besinlerle de desteklemekte fayda vardır. Konsantrasyonu ve beyni maksimum seviyede çalıştırmayı sağlayan besinlerle, her güne aydınlık zihinle başlayabilir, sosyal hayatınızı da en kaliteli şekilde yaşayabilirsiniz. İşte öğrenmeyi destekleyen ve beyin fonksiyonlarını maksimum seviyede kullanmayı sağlayan 6 yiyecek…

Beyin fonksiyonlarının kalitesini değiştiren 6 yiyecek

Beyin fonksiyonlarını ve öğrenmeyi destekleyen, beynin güçlenmesini sağlayan belli başlı yiyecekler vardır. Bu yiyecekler, beyin gelişimini destekleyerek, beynin gelişimini ve daha aktif olmasını sağlamaktadır. Sadece besinlerden medet beklemek elbette doğru olmayacağı gibi beynin daha kaliteli çalışmasını sağlamak için beyin egzersizleri yapmak gerekir. Bu egzersizlerin öyle çok matah IQ testlerinden ziyade, günlük olarak 1 – 2 saatinizi harcayacağınız sudoku, kelime oyunları, basit matematik antrenmanları, bolca kitap okumaları gibi etkinliklerle çözümleyebilirsiniz. Tüm bu egzersizlerle birlikte vücudunuza dahil ettiğiniz besinlerle, beyin aktivitesinin daha çok hızlı çalıştığını gözlemeniz mümkün. Elbette bir diğer, beyin fonksiyonunu etkileyen temel durumlardan bir tanesi de, gece kaliteli bir uyku sürecine girmekten geçmektedir. Günlük olarak yaşanan yorgunluğu ve beyin doluluğunu ancak gece 7 -8 saat aralığında deliksiz kaliteli bir uykuyla atmanız mümkündür. Vücudumuza aldığımız besinlerin, hayat standardımızı etkileyen en önemli faktörlerden biri olduğunu bildiğimize göre, gelin bu mucize 6 yiyecek neymiş birlikte öğrenelim…

Bitter Çikolata
Bitter Çikolata / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

1-Beyin dostu bitter çikolata;

Beyne kan pompalanmasını sağlayan ve algıların daha aktif bir şekilde çalışmasını sağlayan bitter çikolata, beyin fonksiyonlarına en iyi şekilde etki eden yiyecekler arasında birinci numarada yer almaktadır. Antioksidan etkisi olan ve  beyne direkt olarak geçişi sağlayan flavonoidlerce zengin bir besin kaynağıdır. Sadece beyin fonksiyonları için değil aynı zamanda cildin parlak ve pürüzsüz görünümünü de etkilemektedir bitter çikolata. Kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olurken, şeker hastalığına iyi gelmektedir. Kolesterolün düşmesine yardımcı olan kalp ve beyin dostu bitter çikolata, doğru ve yeterli miktarda tüketilmesinin ardından yaşam kalitenizi yükseltmeye yarayacaktır.

Yeşil Çay
Yeşil Çay / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

2-Toksinlerden arındıran yeşil çay;

Yeşil çay, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde insan vücudunun birçok etmenin de etkisini gösteren nadir bitkilerden bir tanesidir. Ortalama bir fincan yeşil çayın içerisinde takribi olarak,  100 mg’dan fazla kafein bulundurur. İçerdiği bileşenler sayesinde vücudu hasarlara karşı koruyan yeşil çay, Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıkların oluşumunu önlerken, beynin dopamin ve alfa dalgalarının artımında önemli rol oynayarak kişinin bilişsel faaliyetlerinin güçlenmesini sağlamaktadır. Yağ yakma durumunu hızlandıran yeşil çay, metabolizmanın hızlanmasını ve sindirim sisteminin daha güçlü olmasını sağlamaktadır.

3-Doğal yağ bakımından zengin kuruyemişler;

Hemen hemen tüm kuruyemişler, birbirinden farklı faydalarla doludur. Yüksek miktarda; çinko, E vitamini ve folik asit barındırmalarının yanı sıra vücut üzerinde koruma içgüdüsü olan antioksidanları bünyesinde barındırır. Özellikle şekli itibarıyla da beyne benzeyen ceviz, gelişim evresindeki çocuklarda beyin fonksiyonların daha aktif çalışmasına yardımcı olmaktadır. İçerisinde bulunan bazı vitaminler ve mineraller sayesinde beyindeki oksidatif hasarı ve iltihabı azaltmaya büyük ölçüde yardımcı olmaktadır.

Haşlanmış yumurta
Haşlanmış yumurta / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

4-Protein açısından zengin yumurta;

Protein açısından zengin yumurta insan vücudunda adeta her derde deva olan besinlerden bir tanesidir. Vücudun sinir sistemi için büyük çalışmalarda bulunan yumurta, içerdiği kolin vitamini sayesinde; vücudun karşılayamadığı durumlarda kolin seviyesinin yüksek tutulmasını sağlayarak yıpranmış kasların onarılmasına yardımcı olur. Dikkat dalgınlığının önüne geçen yumurta, ruh halinin dengede kalmasını da sağlamaktadır.

5-Renkli kimliğiyle pancar suyu;

Beyin işleviyle sinir hücreleri arasındaki iletişim bağını kuran nitrat vitaminin en çok bulunduğu pancarın tüketilmesi, kan akışını iyileştirmeye yönelik bir adımın atılmasına neden olmaktadır. Bilişsel fonksiyonları geliştirici yetenekleri olan pancar ve pancar suyunu tüketmek beynin sinir hücrelerinin güçlenmesini sağlarken, daha aydın düşünebilmeyi sağlamaktadır.

Brokoli
Brokoli / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

6-Minik ev gillerden brokoli;

Yetişkin, çocuk fark etmeksizin hemen hemen birçok insanın ön yargılı olduğu brokoli, beyin sağlığı için oldukça önemli besinler arasında yer almaktadır. İçerisinde bulunan sülforafan bileşiği sayesinde beynin içerisinde yeni hücrelerin oluşumunu desteklemektedir. Aynı zamanda brokoli sebzesi, beyindeki hücreleri korurken, beyin sağlığını destekleyen K vitaminini de içerisinde bolca bulundurmaktadır.