Romatizma Romatizma

Romatizma hastalarının tüketmemesi gereken bu gıda ağrıları 5 kat arttırıyor

Son dönemlerin en popüler hastalıklarından bir tanesi olan romatizma, genç yaşlı fark etmeksizin herkesin en muzdarip olduğu problemlerin başında geliyor. Romatizma dolayısıyla yaşam kalitesini oldukça düşük seviyede yaşayan çoğu insan bu hastalıktan kurtulmak için pek çok tedavi yöntemini deniyor. Hemen hemen her konu etkilerini bir hayli gösteren tüketilen yiyecekler elbette romatizma hastalığında da etkilerini yakından gösteriyor. Romatizma hastalığı bulunan kişilerin bu gıdalardan kesinlikle uzak durması gerekiyor. Ağrıları hafifletmek amacıyla bu türdeki gıdalardan kesinlikle uzak durun. İşte romatizma hastalarına iyi gelmeyen o besinler…

Romatizma hastalığına ne iyi gelir?

Romatizma problemi pek çok kişinin yaşam fonksiyonlarının düşmesine neden olan durumların başında gelse de, tüketilen besinler sayesinde romatizma hastalığının etkilerini düşürmek mümkündür. İşte romatizma hastalığına iyi gelen o besinler;

 • Omega- 3 yağ asitlerinin bulunduğu balık ve balık yağlarının tüketilmesi önemlidir. Romatizma ağrılarına iyi gelirken aynı zamanda iltihaplı romatizma hastalığının tedavi edilmesine de yardımcı olmaktadır.
 • Kas, kemik ve eklem sağlığını büyük ölçüde koruma altına alan yumurta içeriğinde bulunan bileşenler sayesinde büyük bir şifa kaynağı oluyor.
 • İçeriğinde bulunan bileşenler sayesinde düzenli miktarda maydanoz tüketiminde bulunulması, ağrıların hafiflemesine yardımcı olurken aynı zamanda eklem sertliği problemini de tedavi altına almaktadır.
 • İçeriğinde bulunan salisilik asit dolayısıyla çilek büyük bir sağlık deposu oluyor romatizma hastalığı çeken insanlara karşı.
 • Kolajen miktarının artmasına yardımcı olan kemik ve ilik suları romatizma ağrılarına iyi gelen durumların başında gelmektedir.

İzleyin: Romatizma hastaları nasıl beslenmeli?

Romatizma hastalarının tüketmemesi gereken besinler nelerdir?

Romatizma hastalığına iyi gelen besinler kadar romatizma ağrılarının tetiklenmesine neden olan pek çok gıda da bulunmaktadır. Bu gıdaların romatizma hastalığı bulunan kişiler tarafından tüketilmesi, ağrıların şiddetlenmesine neden olurken yaşam kalitesinin de bir hayli düşmesini sağlıyor. Romatizma hastalığı bulunan kişilerin bu besinlerden muhakkak uzak durması gerekiyor. İşte romatizma hastalığı olan kişilerin tüketmemesi gereken gıdalar;

 • Kafein içeriği yüksek besinler, yağlı ve şekerli ürünler romatizma ağrılarının artmasına neden olmaktadır.
 • Enflamasyonu azaltmak amacıyla doymuş yağlardan ve trans yağlardan kesinlikle uzak durulması gerekmektedir. Bu bileşenleri içeren gıdaların tüketilmesi kişinin romatizma ağrılarının artmasına neden olacaktır.
 • Fazlaca şeker kullanımının da romatizma ağrılarının artmasına neden olduğu belirlenmiştir.
 • Paketli gıdalar, içeriğinde bolca şeker bulunan atıştırmalıklar, kahvaltılık gevrekler ve asitli içecekler romatizma ağrılarının artmasına neden olacaktır.
 • Vücut içerisinde ürik asit üretiminin artmasına neden olacak; sakatat, kırmızı et, salam, sosis, sucuk gibi gıdaların kesinlikle tüketilmemesi gerekir.
Kemik sağlığı
Kemik sağlığı / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Romatizma hastaları hangi bitki çaylarından şifa bulur?

Romatizma hastalarının ilk olarak yapması gereken yegane durum düzenli olarak sağlıklı beslenme periyodunu oturtmalı akabinde de düzenli olarak doktoru tarafından verilen ilaçları içmelidir. Tedavisini düzenli olarak yaptıktan sonra doğanın sunduğu mucize bitkilerden yardım alabilir. İlaçlara yardımcı olacak bitkilerin tüketilmesi, romatizma hastalarının ağrılarının belli bir noktada düzene girmesine yardımcı olurken kişinin sağlıksal olarak rahatlamasına yardımcı olmaktadır. İşte romatizma ağrılarına iyi gelen o bitki çayları;

 • Yeşil çay: İçeriğinde bulunan antioksidanlar sayesinde vücutta bulunan tüm toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olurken, romatizma ağrılarının tedavi edilmesine de yardımcı olmaktadır.
 • Kurutulmuş kiraz sapı
 • Zerdeçal ve zencefil
 • Isırgan otu
 • Kuşburnu
 • Meyan kökü