Saat ve yemek Saat ve yemek

Saat kaçtan sonra yemek yenmemeli?

Yemek yemek temel bir ihtiyaç olduğu kadar ne yiyeceğiniz ve ne kadar yiyeceğiniz de sağlık açısından önemli kriterlerdir. Bu kriterlere eklenmesi gereken bir başka kriter ise yiyeceğiniz yemeği ne zaman yiyeceğiniz olarak görülmeli. Belli gıdaların belli aralıklarda yenmesi  gerektiği gibi çok erken ya da çok geç saatlerde yenilen yemekler de sağlık açısından düşünüldüğü gibi sağlıklı olmayabiliyor. Çok geç saatlerde yenilen yemekler ise midede rahatsızlıklara yol açabiliyor.

Saat kaçtan sonra yemek yenilmemeli?

Erken saatlerde akşam yemeği işlemini tamamlamak ve bu saatten sonra sindirim sisteminizin alınan yemekleri sindirmesi için daha fazlasını tüketmemek oldukça önemli. Vücudun siz uyku moduna geçmeden önce aldığınız kalorileri yakmak için vakit bulması gerekir. Bilindiği gibi uyku esnasında metabolizma yavaşlar ve yağ yakımı kolaylıkla gerçekleşmez. Bu nedenle uyumadan en az 2-3 saat önce yemek yemeyi bırakmış olmanız gerekiyor. Bu bağlamda ise sağlıklı bir davranış olarak akşam yemeklerinin saat 18.00-19.00 arasında yenmesi en sağlıklısı. Sağlıklı bir hayat düzeni için çok geç saatlerde de uyumamak gerektiğinden akşam yemeğinin çok çok özel bir durum olmaması halinde en geç saat 20.00 civarından tamamlanması gerekmekte. Daha geç yenilecek olan yemekler gece sindirimi kolaylıkla gerçekleşmeyeceğinden dolayı ciddi mide ve sindirim sistemi sorunlarına yol açabiliyor.

Saat ve yemek
Saat ve yemek / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Geç saatlerde yemek yemenin zararları

Gece geç saatlerde yenilen yemekler kilo alımına yol açar. gece uyku halinde iken metabolizma yavaşlayacağı için kolay kolay tam bir sindirim gerçekleşmez ve alınan kaloriler direkt olarak kilo şeklinde karşımıza çıkar. Aynı zamanda gece yenilen yemekler gün içerisinde daha stresli ve mutsuz hissetmenize neden olacaktır. Bunun nedeni ise bağırsaklarınızı yoracak olmanızdır. Aynı zamanda geç saatlerde yemek yemek kan şekeri seviyelerinde artış, kalp rahatsızlıkları ve obezite ile mide asidi dengesizliği gibi ciddi sorunlara yol açan bir durumdur. Aynı zamanda gece yemek yediğiniz zaman vücudunuz uykuya hazırlanmakta zorlanır ve bu da uyku düzeninizi etkiler. buna bağlı olarak da hafıza ve beyinsel faktörlerin tamamını etkisi altına alarak gün içerisinde veriminizi düşürür. Bölgesel zayıflama amacı olanlar için ayrıca kötü bir durum olan geç saatlerde yemek yemek, bel çevresinde kilo oluşumuna neden oluyor.

Gece acıkanlar ne yemeli?

Geceleri uyku zamanına yakın acıkanlar ve aç uyuyamayanlar için ise tabii ki bu noktada zararı olmayacak besinler var. Ancak alınacak bu besinlerin de hafif gıdalar olması gerekiyor. Daha çok süt ve süt ürünlerinden olan yoğurdun hem mide rahatlatma hem de uyku getirme etkisi olduğundan tüketilmesinde bir sorun yoktur. Bunun yanında kırmızı meyveler ve kakao oranı yüksek olan bitter çikolatalar da tüketilebilir. Ancak yağlı ve karbonhidrat oranı yüksek olan gıdalardan kesinlikle uzak durulmalı. Ayrıca uyku haline geçene kadar su ve çay tüketmekte bir sorun yok. Tabii çay şekersiz olmalı ve bitki çaylarından tercih edilmeli. Aynı zamanda çok olmamak şartı ile kuruyemişleri tüketmenin de bir zararı olmayacaktır.

Video: AKŞAM YEMEĞİNİ SAAT KAÇTA YEMELİYİZ?| Dyt.Şeyma Bahar

Akşam yemeklerini hafifletmeye çalışın

Akşam yemeklerinde ağır gıdaların tüketimi de aynı oranda sağlığa zarar verebilecek bir durum. Daha çok sebze ağırlıklı bir beslenme tercih edildiği takdirde ise hem fit bir görünüm kazanmak hem de sağlıklı bir yaşama adım atmak sizin elinizde. Akşam yemeklerinde ayrıca çiğ değil, pişmiş besinler tercih edilmeli. Meyvelere ise öğle arası gibi saatlerde yönelmek çok daha faydalı. Akşam yemeklerinden sonra televizyon karşısında tüketilen meyveler de aynı oranda zararlı olabiliyor. en sağlıklısı dengeli, şeker ve yağlara ağırlık verilmeyen bir öğün geçirmek ve günü bu şekilde kapatmak olacaktır. Uyumadan önce son yarım saat kadar kala ise su dışında bir şey tüketmemek en doğrusu