Kekik çayı Kekik çayı

Sabahları aç karnına kahve ya da çay yerine kekik çayı için. Kekik çayının faydaları

Fazla kilolarından kurtulmak isteyen pek çok insan aç karnına sabahları kahve ya da çay tüketerek günlerine başlamaktadır. Kahvenin tok tutucu özelliği sayesinde açlık hislerini bir miktar daha öteleyerek vücuda daha az kalori alınıldığı düşünülmektedirler. Güne kahve ile başlamak zihnin açılmasına yardımcı olsa da yapılan bazı araştırmalar sonucunda aç karna kahve tüketilmesi kişinin midesinde bazı sorunların yaşanmasına neden olmaktadır. Bunun yerine sabahları uyandığınızda güne kekik çayı ile başlamanız sağlığınız için çok daha verimli olacaktır.  Büyük bir antioksidan kaynağı olan kekik çayı sabahları tüketildiğinde vücutta bulunan toksinlerin atılmasına yardımcı olurken metabolizmanın daha hızlı çalışmasına yardımcı olmaktadır. İşte mucizevi kekik çayının saymakla bitmeyen faydaları…

Kekik çayının faydaları nelerdir?

 • Kekik çayının düzenli bir şekilde tüketilmesi sağlıksal tüm hastalıkların giderilmesine yardımcı olmaktadır. İçerisinde yer alan uçucu yağlar dolayısıyla baş ağrısının önüne geçerek, vücutta meydana gelen şişkinlik ve ödemin geçmesine yardımcı olmaktadır.
 • Sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olan kekik çayı, vücutta oluşan hazımsızlığın önüne geçerek mevcut olan öksürüğün de iyileşmesine yardımcı olmaktadır.
 • Büyük bir antioksidan kaynağı olan kekik çayı, beyin yorgunluğunun önüne geçerek vücudun rahatlama seviyesine ulaşmasına yardımcı olmaktadır.
 • Düzenli tüketildiğinde romatizma gibi eklem ağrılarına iyi gelen kekik çayı aynı zamanda gribal enfeksiyon sonucu oluşan nezle grip gibi problemlerin de önüne geçmektedir.
 • Vitamin ve minerallerce zengin olan kekik çayı, sabahları tüketildiğinde kişinin gün boyu zinde olmasına yardımcı olmaktadır. Kahvenin verdiği dinginlikle eş değer dinginlik sağlamaktadır.
 • Maske ya da tonik şeklinde cilde uygulanan kekik çayı, cilt altında ve yüzeyinde meydana gelen akne problemlerinin geçmesine yardımcı olarak cildin çok daha pürüzsüz ve sağlıklı görünmesine yardımcı olmaktadır.
 • Ilık bir halde olan kekik çayının gözlere pansuman şeklinde uygulanması, gözde meydana gelen yorgunluğun geçmesine ve gözün sağlıklı görünmesine yardımcı olmaktadır.
Kekik çayı
Kekik çayı / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Kekik çayı hangi hastalıklara iyi gelir?

Türk mutfağında sıklıkla kullanılan kekik, yemeklerin yanı sıra aynı zamanda çayının demlenerek içilmesi içeriğinde bulunan tüm faydalardan yararlanılmayı da sağlamaktadır. Bilhassa mide ve bağırsakların sağlığı için etkili olan kekik çayının tüm etki alanları;

 • Sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olan kekik çayı, bağırsaklarda oluşabilecek rahatsızlıklarında önüne geçmektedir.
 • Mide de oluşan ülser, gastrit gibi hastalıkların tedavi edilmesinde kullanılırken aynı zamanda bu hastalıklar sonucunda meydana gelen ağrıların da önüne geçmektedir.
 • Regli döneminde tüketilen kekik çayı, büyük bir adet söktürücü görevi görmektedir.
 • Adet sancılarının geçmesine yardımcı olan kekik çayı regli dönemlerinde tüketilmesi kadınların rahatlamasına yardımcı olacaktır
 • Üst solunum yolu hastalıkları dolayısıyla meydana gelen boğaz ağrılarının tedavisi için, kekik çayı gargarası yapabilirsiniz.

Kekik çayının zayıflatıcı bir etkisi var mıdır?

Kekik çayı içeriğinde bulunan bileşenler sayesinde, vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olmaktadır. Metabolizmanın çok daha hızlı çalışmasına yardımcı olan kekik çayı, vücudun toksinlerden arınıp dinginleşmesini sağlayarak, sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayan kekik çayı, yağ yakmanın da hızlanmasına yardımcı olarak vücut metabolizmasının çok daha hızlı çalışmasına yardımcı olmaktadır. Sabahları aç karna tüketilen kekik çayı, kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olurken metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlayarak kişinin kilo verme sürecine girmesini sağlamaktadır. Fazla kilolarınızdan kurtulmak istediğiniz bir dönemdeyseniz, doğru beslenme ve spor ile kekik çayını tüketmeniz hızlı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Video: KEKİK ÇAYI NASIL DEMLENİR VE FAYDALARI NELERDİR- KEKİK ÇAYI TARİFİ

Kekik çayı nasıl yapılır?

Kekik çayı hazırlarken, taze kekik ya da toz kekik kullanabilirsiniz. Taze kekik ile kekik çayı hazırlıyorsanız, taze dallarda olan kekikleri koparın ve güzelce yıkayın. Yıkadığınız kekikleri ince ince doğrayın ve kaynamış su içerisinde takribi olarak 5 – 6 dakika bekleterek demleme sürecine hazırlayın. Demlendikten sonra afiyetle tüketin. Eğer kuru kekik ile çay hazırlayacaksanız yine kaynamış su içerisine koyduğunuz 1 yemek kaşığı kuru kekiği takribi olarak 15 dakika kadar demlemeye alın. Çay demlendikten sonra afiyet tüketin.