Yeşil Çay Yeşil Çay

Sabahları bir bardak yeşil çay içerseniz

Bitki çayları son dönemde oldukça revaçta. Bu sebeple çok fazla tüketilen bitki çaylarından biri olan yeşil çay, insan sağlığı için oldukça faydalı bir bitki çayıdır. Asya bölgesinin en büyük trendlerinden biri olan yeşil çay, sağlıklı ve uzun yaşamanın destekçisi olarak görülmektedir. Bu yazımızda sizlere neden sabahları yeşil çay tüketmemiz gerektiğini ve yeşil çayın insan vücuduna olan faydalarını anlatacağız.

Yeşil Çay
Yeşil Çay / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Neden sabahları yeşil çay içilmeli?

Yeşil çay tüketmek metabolizmayı oldukça hızlandırmaktadır. Bu sebeple sabahları aç karnına içtiğiniz yeşil çay, metabolizmanızın hızlanmasına neden olacaktır. Bu sayede de yağ yakma hızınız artacaktır. Çünkü uyku sırasında organlarımız dinlenmek için yavaş çalışır. Bu sebeple sabahları uyandığımızda yeşil çay içmek, organlarımızın tam verimde çalışmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda yeşil çay içeriğinde kafein bulunur, bu yüzden sabahları kendinizi uykusuz hissediyorsanız yeşil çay içmeniz yeterli olacaktır. Yeşil çayın içeriğindeki kafein, gün içinde daha zinde olmanızı sağlayacaktır.

Yeşil çay tüketmek iştahı azaltmaktadır. Bu yüzden kahvaltınızı daha hafif yapmanızı sağlayacaktır. Bu sayede gün içerisinde de daha az yemek yersiniz ve kalori açığı oluşturarak kilo verebilirsiniz. Geceleri uykumuz boyunca vücudumuzda zararlı toksinler birikir. Bu biriken toksinleri vücudumuzdan atmak için yeşil çaydan faydalanabiliriz. Sabahları içeceğimiz bir fincan yeşil çay, gece boyunca vücudumuzda biriken toksinlerden arınmamızı sağlayacaktır.

Yeşil çayın içeriğindeki maddeler, vücudumuzun pigment ve kolejen üretmesini sağlamaktadır. Bu yüzden düzenli olarak içilen yeşil çay, cildinizin daha sıkı olmasını sağlamaktadır. Bu sayede daha iyi bir vücut hatlarına sahip olurken, aynı zamanda yaşlılık belirtilerinin önüne geçmiş olacaksınızdır.

Yeşil çay antioksidan bir bitki çayıdır. Bu sayede vücudunuzdaki ödemlerin atılmasını sağlayacaktır. Vücutta ödem oluşumu, şişkinlik yaratacaktır. Bununla beraber siz de ödem yüzünden kendinizi daha kilolu hissedeceksinizdir. Ancak günde 3 fincan yeşil çay içilmesi tavsiye edilmektedir. Daha fazla yeşil çay içilmesi, mide sorunlarına sebep olabilir. En yaygın sorun ise mide yanmasıdır.

Yeşil çayına limon katarak içmenizi öneririz. Güçlü bir antioksidan olan yeşil çaya bir de C vitamini deposu limonu eklediğimizde, limonlu yeşil çay bağışıklık sistemimizi güçlendirecektir. Bu sayede soğuk kış günlerinde nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanma riskimiz azalacaktır. Aynı zamanda. limonlu yeşil çay, kalp ve damar sağlığına oldukça fayadalıdır. Sabah aç karnına içeceğiniz limonlu yeşil çay, ani kalp krizi ve felç riskini düşürmektedir. Aynı zamanda tıkanan damarların açılmasını sağlayan yeşil çay, beyne giden kan damarlarını da açtığı için beyin kanaması gibi riskleri de azaltmaktadır.

Video: Yeşil Çay Ne Zaman İçilmeli? Gece İçilir Mi?

Yeşil çayı kimler içmemeli?

Yeşil çay, insan sağlığı için oldukça sağlıklı bir bitki çayıdır. Ancak hamile kadınların yeşil çay tüketmesi, uzmanlar tarafından tavsiye edilmemektedir. Çünkü yeşil çay içeriğindeki maddeler, hamile kadınların düşük yapmasına sebep olabilir. Bu yüzden yeşil çay içmeden önce doktorunuzla konuşmanızı tavsiye ediyoruz. Aynı zamanda kronik mide rahatsızlığı olan kişilerin de tüketilmesi tavsiye edilmez. Hali hazırda sağlıklı bir bireyin bile günde 3 fincandan daha fazla yeşil çay tüketmesi bile sakıncalıyken, kronik mide rahatsızlığı olan kişilerin yeşil çay tüketmesi sakıncalıdır.

Tansiyon hastası olan kişilerin yeşil çay tüketmesi tavsiye edilmiyor. Çünkü yeşil çay içersinde kafein vardır. Zaten yüksek olan tansiyonun tavan yapmasına sebep olan yeşil çayı içmeden önce, doktorunuza danışmanızı önermekteyiz. Kalp ritmi bozukluğu olanlar da tüketmemeli. Vücuda kafein alımı, kalp ritmini hızlandıracaktır. Bu durum da kalp ritminde aksaklıklar doğurabilir.