Su içmek Su içmek

Suyun yerini başka içecek tutar mı?

Vücudu oluşturan en temel taşlardan bir tanesi olan su, günlük yaşamda ne yazık ki içilmeyi unutulmaktadır. Su yerine tüketilen, çay ve kahveler su ihtiyacını keserken yapılan bu durum oldukça sağlıksızdır. Herkesin günlük su tüketim ihtiyacı farklı olurken, takribi olarak sağlıklı bir insanın ortalama olarak 2 – 3 litre arasında su tüketimi yapması gerekmektedir. Su tüketiminin yerli yerinde yapılmaması, vücutta oluşabilecek hastalıkların ilk tetikleyicisi olabilme niteliğine sahiptir. Peki ya su yerin tüketilen içecekler sağlığımızı ne yönde etkiler, suyun sağlığımız için ne gibi önemi var gelin birlikte öğrenelim…

Suyun yerini herhangi bir içecek tutabilir mi?

Yaşamımızı sağlıklı bir şekilde, devam ettirebilmemiz için su tüketiminin yerli yerinde olması gerekmektedir. Yaz kış fark etmeksizin vücudun ihtiyacı olan su miktarını vermek, sağlıklı olabilmek adına oldukça önemlidir. Birçok insan su tüketimine önem vermiyorken, ileride yaşadıkları sağlık problemleri dolayısıyla suyun önemini ve değerini anlıyorlar. Yemeklerin yanında ya da hararet  anlarında tüketilen şekerli ve gazlı içecekler, su tüketmekten daha iyi geldiğini söyleyen birçok insan sağlıklarını bozmaya yönelik hareket ettiklerini bilmelerinde fayda vardır. Tüketilen gazlı ve şekerli meyve suları, sıvı ihtiyacını karşılarken vücudun istediği su ihtiyacını hiçbir şekilde karşılamamaktadırlar. Bu tarz hazır suların içerisine eklenmiş tatlandırıcılar kısa bir süre sonra daha fazla suya ihtiyacınızı arttırırken, vücuda sağlıksız bir şekilde şeker alınmasına neden olmaktadır.

Su içmek
Su içmek / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Gazlı ve şekerli içecekler gibi, içerisinde su barındırdığı düşünülen kahve ve çayların tüketilmesi de su ihtiyacının yerine hiçbir şekilde geçmemektedir. İçerisinde bulunan kafein oranı, fazla tüketildiğinde insan sağlığını olumsuz yönde etkilemeye neden olurken, tüketilen her bir fincan çay ya da kahveden sonra bir bardak su içmek sağlık açısından oldukça önemlidir. Her iki içeceği oranlamak, günlük yaşamın kalitesini arttırırken sağlığınızdan olmanızın da önüne geçecektir. Aynı zamanda yapılan bir araştırmaya göre kafein idrar söktürücü görevi görmektedir. İdrar söktürücü özelliğiyle ile tüketilen çay ya da kahve, sürekli olarak tuvalet ihtiyacınıza çıkmaya iterken vücudun da susuz kalmasına neden olacaktır. Tüm bu durumu esasında, çay ya da kahveyle de sınırlı tutmamak gerekir. Doğal taze sıkılmış meyvelerin suları ya da özenle demlenmiş bitki çayları da tüm sıvılar gibi, sadece vücudun sıvı istemesinin önüne geçmektedir. Vücudun ihtiyacı olan su miktarını karşılamaya yetmemektedir. Dolayısıyla her içeceği vaktinde içmekte fayda vardır. Kahve ve çay tüketimini yaparken aynı zamanda su içmeyi de ihmal etmemeli, vücudumuzun ihtiyacı olan su ihtiyacını karşılayarak oluşabilecek hastalıkların önüne geçip daha sağlıklı olabiliriz.

Su içmek için suyu göz önüne koyun

Su içmeyi unutanlardansanız, su ihtiyacınızın gelmesini beklemeden göz önünüze koyarak su içmeyi hatırlayabilir ve su içmeme durumunu ortadan kaldırabilirsiniz. Çalışıyorsanız, çalışma masanızın hemen yanına koca bir şişe dolusu suyu koyabilir ve her gördüğünüzde içmeyi deneyebilirsiniz. Bu yapılan metot sahiden oldukça işe yaramaktadır. Su içerken mideniz bulanıyorsa, suyunuzun içerisini tatlandırmayı deneyebilirsiniz. Tatlıya düşkünseniz ve kilo verme sürecindeyseniz, kan şekerinizi düzenleyemeye yaracak bir adet çubuk tarçını suyunuzun içerisine eklemeyi deneyebilirsiniz. Bu sayede hem şeker ihtiyacınız karşılanmış olacak hem de su tüketiminizi arttırmış olacaksınız. Çubuk tarçın gibi, suyunuzun içerisini, bir dilim limon ya da salatalık, nane gibi antioksidan deposu sebzelerle lezzetlendirmeyi deneyebilirsiniz. Yaptığınız bu lezzetlendirme işlemi, keyifli bir şekilde su içmenizi sağlarken aynı zamanda su içme alışkanlığının oluşmasına yardımcı olacaktır. Unutmayın her problemin çözümü sizde ve her problemin çözümü psikolojinizde.