Tarçınlı su Tarçınlı su

Tarçınlı su içmek kilo verdirir mi? Yağ yakmaya yardımcı olan tarçınlı su tarifi

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyen pek çok insan, birçok farklı yöntemi deneyerek olumlu sonuçlar almayı hedeflemektedir. Kilo vermenin başında dengeli ve düzenli beslenmek yatarken beslenmenin yanında metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olacak uygulamaları da yapmak önemlidir. Bu uygulamaların en bilineni ve belki de en etkili olan formüllerden bir tanesi olan tarçınlı su, kilo verme döneminde olan birçok kişinin su şişesinin içerisinde tükettiğini gözlemleriz. Bu noktada tarçınlı suyun kilo verme sürecinde ne gibi bir etkisi olduğunu gelin birlikte öğrenelim. Tarçınlı su içmek kilo vermeye yardımcı olur mu? İşte tüm detaylar…

Tarçınlı su kilo vermeye yardımcı olur mu?

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyenlerin yapması geresi gereken en mutlak durumlar arasında öncelikle dengeli ve düzenli beslenme olmalıdır. Dengeli ve düzenli bir şekilde kilo verme sürecine adım attıktan sonra metabolizmanın çok daha hızlı çalışmasına yardımcı olacak uygulamalarda bulunmak, yağ yakıcı içecekler tüketmek, egzersiz yapmak sürecin çok daha hızlı bir şekilde neticelenmesine yardımcı olmaktadır. Bu bağlamda en popüler olan uygulamalar arasında yer alan tarçınlı su, düşünüldüğü üzere vücutta bulunan yağların yakılmasına yardımcı olurken, şeker seviyesinin de dengede kalmasına yardımcı olmaktadır. Bu özelliği sayesinde kişinin insülin seviyesi aynı düzeyde kalarak herhangi bir şekilde tatlı krizinin oluşmasına engel olmaktadır. Tarçınlı su metabolizmanın çalışmasına ve sindirim sisteminin düzenlenmesine de yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda suyun lezzetlenmesine yardımcı olan tarçınlı su çok daha keyifli bir su içme alışkanlığı edilmesine de yardımcı olmaktadır. Bu noktada sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız, dengeli ve düzenli beslenmenin yanı sıra tarçınlı su tüketmeniz sürecin çok daha fazla hızlanmasına yardımcı olmaktadır.

Tarçınlı su
Tarçınlı su / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Tarçınlı suyun faydaları nelerdir?

 • Düzenli tüketimi yapıldığın vücutta bulunan toksinlerin dışarıya atılmasına yardımcı olan tarçınlı su, vücudun yağ yakma periyoduna çok daha hızlı bir şekilde adım atmasına yardımcı olmaktadır.
 • Düzenli bir şekilde sporla tüketilen tarçınlı su, metabolizmanın çalışmasına yardımcı olurken, kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur ve kişinin kilo verme sürecinde tatlı krizine girmesinin önüne geçmektedir.
 • Sürekli yemek yeme isteğinin önüne geçerek kişinin iştahını belli ölçüde kesmeye yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda uzun süre kişinin tok kalmasını sağlarken, gereksiz yere kalori alımının da önüne geçmektedir.
 • Sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olan tarçınlı su, sindirim sisteminde oluşan kötü bakterilerin temizlenip, sağlıklı bakterilerin oluşmasına yardımcı olmaktadır. sindirim sisteminde faydalı bakterilerin bulunması, kişinin fast food ya da abur cubur gibi besinleri canının çekmesine de engel olmaktadır.
 • Düzenli tüketimi sağlandığında kötü kolesterol seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olurken, iyi kolesterol seviyesinin artmasına da yardımcı olmaktadır.
 • Beyinsel fonksiyonların çok daha etkili bir şekilde çalışmasına yardımcı olan tarçınlı su, hafızanın güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Kronik baş ağrısı ya da migren hastalıklarının da geçmesine yardımcı olmaktadır.
 • Vücut içerisinde bulunan kanser hücrelerinin sağlıklı bir şekilde vücut içerisinde bulunmalarına yardımcı olmaktadır.
 • Büyük bir antibakteriyel olma özelliği taşıyan tarçınlı su, bilhassa ağız sağlığı için de oldukça önem taşımaktadır.
 • Kadınların adet sancılarını yatıştırma özelliği bulunurken, adet döneminde de büyük bir söktürücü görevi de üstlenmektedir.

Video: Yağ yakmaya yardımcı tarçınlı su tarifi

Tarçınlı su nasıl hazırlanır?

Malzemeler;

 • 1 su bardağı içme suyu
 • 1 tatlı kaşığı tarçın

Yapılışı;

Bir su bardağı suyu biz cezve ya da tencere içerisine alın ve kaynatın. Su kaynadıktan sonra içerisine 1 tatlı kaşığı toz tarçın ilave edin ve akabinde suyu oda sıcaklığında beklemeye alın. Su oda sıcaklığına geldikten sonra sabahları aç karna bu suyu tüketin. Sabahları aç karna tüketebileceğiniz gibi akşamları uyumadan evvel de tüketmeniz aynı etkinin oluşmasına yardımcı olacaktır. Bu uygulamayı 15 gün düzenli olarak uyguladığınızda sağlıklı bir şekilde kilo verdiğinizde gözlemleyeceksiniz. Aynı zamanda çubuk tarçını direkt olarak su şişenizin içerisine atıp içtiğinizde de tarçınlı suyun faydalarından yararlanabilirsiniz. Bu hususta çubuk tarçını değiştirmeyi ihmal etmemeniz gerekmektedir.