Tırnaklarda morarma neden olur?

Tırnaklar ellerimizde en dikkat çeken bölümlerden biri. Bu yüzden de tırnaklardaki herhangi bir durum, direkt olarak göze çarpabilmektedir. Sağlıklı tırnaklar da her zaman pembemsi bir renkte olur. Aynı zamanda sağlıklı bir tırnakta herhangi bir oyuk ve çukur bulunmamaktadır. Tırnaklarda meydana gelen herhangi bir değişiklik, vücuttaki bir besin eksikliği veya başka bir hastalık olabilir. Bu değişimlerin başında da kan dolaşımlarındaki zayıflıklardır. Kısacası tırnaklarda oluşan morarmalar veya acılar, kan dolaşımındaki zayıflıklardan meydana gelmektedir.

Tırnak morarması neden oluşur?

TIrnakların morarmasında başlıca birkaç sebep bulunmaktadır. Bu sebeplerin bazıları ciddi olmasa bile, bazı sebepler ise oldukça ciddi olabilmektedir. Tırnaklarda oluşan morarma nedenleri şunlar olabilir:

Kansızlık

Tırnak morarmalarının en sık görülen sebebi, kansızlıktır. Kişi kansızlık yaşadığı sırada, kandaki oksijen seviyesinin yeterli olmadığı sıralarda kan renginin koyulaşması da meydana geliyor. Bu durum da direkt olarak tırnaklarda morarmaya sebep olabiliyor. Kansızlık sebepli tırnak morarması oluşmuşsa eğer kişi direkt olarak bir kan tahlili yaptırtmalıdır. yapılan bu test sonucunda da kişiye demir takviyesi ve yapılan takviyedeki demirin emiliminin sağlanması için C vitamini takviyesi önerilmektedir.

Sigara kullanma

Tırnak morarmasının bir başka sebebi ise sigara kullanımı olabilir. Sigara içmek, vücuttaki kan dolaşımını zayıflatıyor. Zayıflayan kan dolaşımı nedeni ile de tırnaklarda morarmalar baş gösterebilir. Bu yüzden sigara içen kişilerde genel olarak tırnak morarması görülebilmektedir.

Kalp ve akciğerde oluşan problemler

Tırnak morarmasının bir başka sebebi ise kalp ve akciğerlerde oluşabilecek bir rahatsızlıklar olabilir. Bu tür sorunlar nedeni ile de tırnaklarda morarmalar görebiliriz. Bunlar ile beraber bu tür sorunların bir diğer semptomu da göğüs ağrısı ve kalp çarpıntısı olabilir.

Tırnak mantarı

Tırnak mantarları, genellikle sarımsı veya kahverengimsi bir renkte olabilmektedir. Ancak bazı tırnak mantarları, tırnaklarda morarmaya da sebep olabilmektedir. Tırnak mantarı sebebi ile tırnaklarda morarma meydana gelmişse eğer bunlar ile beraber tırnaklarda kalınlaşma ve pullanma da görülebilmektedir.

Raynaud hastalığı

Raynaud hastalığı vücutta el ve ayaklarda bulunan kan damarlarında stres veya soğuğa bağlı spazm yaşanması olayıdır. Yaşan bu spazmlar nedeni ile hem ellerde hem de tırnaklarda morarmalar görülebilmektedir. Bu hastalık nedeni ile el ve tırnaklara giden kanda azalmalar görülüyor. El ve tırnaklara giden azalmalar sebebi ile de tırnak ve ellerde morarmalar görülebilmektedir.

Soğuk hava

Yaşadığımız çevre, vücudumuzu etkilemektedir. Soğuk havalarda ise vücudumuzun belli yerlerinde morarmalar baş gösterebilmekte. Genellikle soğuk havalarda vücudumuzun belli kısımlarını kapatırız. Ancak ellerimiz çoğu zaman açıkta kalabiliyor. Soğuk hava yüzünden de ellerimizde kurumalar ve tırnaklarda morarmalar görebiliriz.

Darbe alma veya yaralanma durumları

Tırnaklara alınan darbe nedeni ile tırnaklarda morarmalar meydana gelebilir. Kişinin tırnağındaki morarma nedeni, tırnağa alınan darbe sonucunda tırnaklardaki kılcal damarların çatlaması veya genişlemesi olabilmektedir.