Uykusuzluk Uykusuzluk

Uykusuzluğa ne iyi gelir?

Gün içerisinde uyku halindeyken yatağa girildiğinde uyuyamama problemi birçok kişinin yaşadığı oldukça sinir bozan bir durumdur. Oldukça yoğun geçen bir günün ardından, rahatlamak ve ertesi güne daha zinde başlamak için uyku inanılmaz bir devadır. Tam bu düşüncelere girdikten sonra yatağa geçildiğinde aniden uyku gider ve yatak içerisinde sağ sola dönmek kaçınılmaz bir son olur. Esasında, uykuya geçememeyi tetikleyen bazı durumlar vardır. Bu durumların bilincinde olup, ona uygun hareket etmek uykuya geçişi kolaylaştırırken aynı zamanda derin ve kaliteli uyumanızı sağlar. Peki ya uykusuzluk neden olur ve uykusuzluğa ne iyi gelir gelin birlikte öğrenelim…

Uykusuzluk neden olur?

Uykusuzluk problemiyle hemen hemen herkes hayatının bir döneminde karşılaşmıştır. Saatlerce uykuya geçmek için uğraşlar verilmiş akabinde uykuya geçilemeyince yatak aniden terk edilmiştir. Oysaki uykusuzluğa sebep olan bazı durumlar vardır. Bunlardan en etkilisi, uyku evresine geçmeden evvel yeme içme durumunu bitirmemektir. Vücut çalışma salımını bitiremediği için, uykuya kendini hazır hissetmeyerek, uyku da gecikmelerin yaşanmasına sebep olmaktadır. Bir diğer etki ise, günlük hayatta yaşanılan stres ve depresyondur. Zihin dolu olduğunda düşünceler silsilesi devam eder ve uykuya geçişteki boşluğa kendini hazırlayamaz. Bir diğer uykusuzluğu etkileyen durumların başında endişe ve mutsuzluk gelmektedir. Gün içerisinde sürekli mutsuz ve gergin bir ruhta olmak bedenimizi kasılmasına sebep olacağı için rahatlama evresine geçişte direnç gösterecektir. Kafein tüketiminin fazla olması da uykusuzluğa sebep olmaktadır. Gün içerisinde fazla tüketilen kafein sizi gece boyunca ayakta tutmaya neden olacaktır. Tüketilen kafeinin miktarına dikkat edilerek bu durumu kolaylıkla ortadan kaldırabilirsiniz. Bazı durumlarda da, tüm bu problemler olmadan beyinsel hastalıklar da uykuya geçişe engelleyen durumlar arasındadır. Uykusuzluğun sürekli devam etmesi durumunda doktora görünmenin de faydası muhakkak vardır.

Uykusuzluk
Uykusuzluk / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Peki ya uykusuzluğa ne iyi gelir?

Uykusuzluk problemi yaşantınızı etki altına almaya başladıysa ve her gün devam ediyorsa doktora görünmekte fayda vardır. Fakat ara ara, uykusuzluk problemi yaşıyor ve bu durumdan muzdaripseniz bu aşamaları uygulayarak kendinizi uykuya adapte edebilirsiniz. Tüketilen besinler, vücut sağlığımızın yanı sıra aynı zamanda uyku sağlığımızı da etkilemektedir. Daha kaliteli ve daha sağlıklı bir uyku için bu besinleri tüketmenizde fayda vardır.

  • Süt ve süt içeren ürünler; İnsan vücudunu yatıştırmaya yarayan, vitamin ve mineralleri içerisinde barındıran süt ve süt içeren ürünler rahatlamanızı sağlayarak uykuya geçişinizi kolaylaştıracaktır. Küçükken annelerimizin yatağa bir bardak ılık sütle gelmesinin yegane sebebi de aslında bundan kaynaklanmaktadır. Yatmadan evvel bir bardak süt içmek ya da bir kase yoğurt yemek sizi uykuya hazırlayacak, daha kaliteli uyumanıza sebep olacaktır.
  • Yulaf; Sağlıklı beslenme sürecinin ve diyet listelerinin vazgeçilmezi olan yulaf, içerisinde bulunan  kalsiyum ve magnezyum vitaminlerinin yanı sıra melatonin hormonu sayesinde uykuya geçişinizi de kolaylaştıracaktır. Kaliteli bir uyku sürecine girmenizi sağlarken, ertesi güne sizi dinç bir şekilde uyanmanızı sağlayacaktır.
  • Muz; İnsanın kaslarını gevşetmeye yardımcı olan magnezyum ve potasyum vitaminin içeren muz, uykuya direkt olarak geçmenizi ve uykunuzun kaliteli olmasını sağlar.
  • Bal; Balın içerisinde bulunan oreksin, beynin dinlenmesini ve rahatlamasını sağlar. Uyumadan evvel tüketilen bal, sizi uykuya hazırlayarak. Temiz bir gece uykusunun başlangıcı olmaktadır.
  • Ceviz; Melatonin uykunun düzenlenmesine yardımcı olan bir vitamin türüdür. Ceviz de bol miktarda bulunan melatonin vitamini sayesinde uykuya geçişinizde kolaylık olurken aynı zamanda uykunuzun da düzenlenmesini sağlamaktadır.
  • Brokoli; Kas ve sinirlerin rahatlayarak gevşemesine sağlayan brokoli, uykusuzluk ve uyku problemlerini düzene sokmak için birebir etkili besinlerden bir tanesidir.

İzleyin: Uykusuzluğun Nedenleri Nelerdir?

Uykusuzluğa bitki çayları ile de müdahale edebilirsiniz

Uyku problemi yaşıyor ve kronik bir uykusuzluk problemine doğru evrildiğini düşünüyorsanız korkmayın, doğa bitkisel çözümleriyle tüm dertlerinize deva oluyor. Uykusuzluğu büyük ölçüde iyileştiren ve uykuya geçiş sürecine hazırlayan bitki çaylarını tüketmek, uyku problemini ortadan kaldıran güzel bir çözüm kaynağıdır. Peki ya hangi bitki çayları uykusuzluğa iyi gelmektedir?

  • Papatya çayı; Sakinleştirici etkisiyle bilinen papatya çayı, stresi ve kaygıyı azaltarak uyku sürecine geçmenizi kolaylaştıracaktır.
  • Melisa çayı: Stresin ve gerginliğin bir numaralı iyileştirme gücü olan melisa çayı aynı zamanda uykuya da sizi hazırlamaktadır.
  • Lavanta çayı: Kokusuyla da çayıyla da her derde deva olan lavanta çayı, kasları gevşeterek sizi uyku sürecine hazırlayacaktır. Aynı zamanda uyuduğunuz ortama bir miktar lavanta yağı koymanız da rahat ve güzel bir uyku için birebir çözümlerden bir tanesidir.