Uyku ve meyveler Uyku ve meyveler

Uyumadan önce meyve yenir mi?

Sağlık açısından pek çok faydası bulunan meyveler, içerisinde bulunan vitamin ve minerallerden tam manasıyla faydalanmak amacıyla tüketilen zaman diliminin de büyük önemi bulunmaktadır. Meyvelerin porsiyon kontrolünde tüketilmesi gerekirken aynı zamanda birbirine karıştırılarak da tüketilmemesi gerekmektedir. Meyvelerin içerisinde bulunan vitamin ve minerallerden tam manasıyla faydalanmak için meyvenin nasıl ve hangi zaman diliminde tüketilmesi gerektiği önemli olan konular arasında yer almaktadır. Vücudun ihtiyacı olduğu vakitlerde uygun meyvelerin tüketilmesi, vücudun onarılmasına yardımcı olurken metabolizmanın da güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Öyleyse meyve hangi zaman diliminde tüketilmelidir ve uyumadan önce meyve tüketmenin herhangi bir zararı var mıdır?

Meyve tüketimi ne zaman olmalı?

Dengeli ve düzenli beslenen insanların uygulamayı başardığı fakat pek çok insanın yanlış yaptığı konular arasında yer alan meyve tüketiminin yanlış saatte yapılması, meyveden gereken vitamin ve mineralin vücuda alınmasının önüne geçmektedir. Beslenmeye, meyveyi doğru şekilde empoze etmek kişinin sağlıklı bir şekilde yaşamına devam etmesi için önemlidir. Lif açısından önemli olan meyveler sindirim sisteminin düzenli çalışmasından, içerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde kişinin çok daha sağlıklı olmasına yardımcı olmaktadır. Meyvelerin doğru zaman tüketilmesinde dikkat edilmesi gereken hususlar şunlar bulunmaktadır.

Ara öğünlerde meyve tüketimi yapmak, vücudun vitamini çok daha kolay emilmesine yardımcı olurken ana öğünde şiddetli yemenin de önüne geçmektedir. Aç karnına hemen hemen her meyvenin tüketilmesinde herhangi bir problem görülmezken turunçgillerden olan portakal, greyfurt, mandalina gibi meyvelerin asidik seviyesi dolayısıyla aç karna tüketilmesi önerilmemektedir. Meyve tüketilirken bilhassa sabah saatlerinin tercih edilmesi, gün boyu enerjik olmaya yardımcı olurken kişinin çok daha dinç hissetmesine yardımcı olmaktadır. Uyumadan önce meyve tüketmek, vücuda enerji vereceği için uyku sürecine girilmesine engel olmaktadır. Vücudun tekrar çalışma periyoduna girmesi dolayısıyla uyumadan evvel vücudun tekrar yorulmasına neden olmaktadır. Dolayısıyla uyumadan evvel meyve tüketiminden kaçınmak önemlidir.

Meyveler
Meyveler / Görsel Kaynak: © izlehaber.com

Meyveler vücuda ne gibi fayda sağlamaktadır?

  • Hemen hemen her yaşta çıkabilen bir hastalık olan kolesterol, ilerleyen yaş faktörü ciddi bir hastalığa dönüşürken, düzenli ve yeterli miktarda meyve tüketiminin yapılması kolesterol hastalığına iyi gelmektedir. Kalp sağlığı ve kolesterolün düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır.
  • Bilhassa küçük yaşlarda düzenli olarak tüketilen meyveler, büyüme çağında olan çocukların kas ve kemik gelişimi açısından oldukça önemli faktörler taşımaktadır. Çoğu meyvenin içerisinde bulunan C, B, E ve K vitaminleri büyümenin hız kazanmasına yardımcı olmaktadır.
  • Kırmızı renkli meyveler başta olmak üzere, kalsiyum ve fosfor bakımından zengin olması dolayısıyla diş sağlığına yardımcı olmaktadır. Diş çürümesine engel olan kırmızı meyveler, ağız içi sağlığının oluşmasına da yardımcı olmaktadır.
  • Erik, kayısı, şeftali, nektari gibi lif açısından zengin olan meyveler sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olurken, bağırsakların düzenli periyotlarda çalışmasına yardımcı olmaktadır.
  • İçerisinde pek çok vitamin ve mineral bulunan meyvelerin yeterli ve düzenli bir şekilde tüketilmesi, kişinin bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır.
  • Vücut içerisinde bulunan toksinlerin atılmasına yardımcı olan meyveler, vücutta bulunan ölü hücrelerin dışarı atılmasına da yardımcı olmaktadır.