Uzmanlar uyardı! Her gün en 2 fincan içerseniz…

Son dönemlerde bitki çayları tüketmek oldukça popüle bir hale geldi. Bunun sebebi ise bitki çaylarının sağlamış olduğu faydalar. Bu bitki çayları arasından ise adaçayı dikkatleri üzerine toplamaktadır. İçerisinde yer alan sağlıklı besin maddeleri sayesinde adaçayı, birçok hastalığın şifası haline gelmiştir. Kanserden karaciğer yağlanmasına pek çok farklı hastalıklar ile kolaylıkla baş etmenizi sağlayan adaçayı, kilo vermek isteyenlerin de sıklıkla tükettiği bir bitki çayı çeşidi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yazımızda sizlere, adaçayının mucizevi faydalarından bahsedeceğiz.

Adaçayının faydaları nelerdir?

Ballıbabagiller ailesinden olan adaçayı, taç yaprakları ve harika kokusu ile oldukça sağlıklı bir bitkidir. Bu bitki ise en çok çayı yapılarak tüketilmektedir. Ayrıca sadece sağlık için değil, güzellik için de adaçayı yaprakları kullanılabilmektedir. Hatta birçok kozmetik ürününün etken maddeleri içerisinde adaçayı yaprakları yer almaktadır. Adaçayı içerisinde A, B3, B6, B9, C ve K vitaminleri bulunmaktadır. Birçok minerale de ev sahipliği yapan adaçayı, insan sağlığı açısından oldukça faydalıdır.

Adaçayı içerisinde bulunan fenolikler, oldukça güçlü antioksidanlardır. Bu antioksidanlar ise vücutta yer alan serbest radikaller ile savaşır, kanser ve birçok farklı kalp hastalığının oluşumunu engeller. Bunlara ek olarak adaçayı, içerisindeki C vitamini sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesini de sağlamaktadır. bağışıklık sisteminin güçlenmesi sayesinde de soğuk kış aylarında yaşayabileceğiniz grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı koruma sağlamış olacaksınız. Ayrıca bağışıklık sisteminin güçlü olması, hastalandığınızda bile hastalıktan kolayca kurtulmanızı sağlar.

İzleyin: ADAÇAYI nasıl demlenir I Adaçayın faydaları I Ada çayı faydası ve etkileri

Adaçayının içerisinde yer alan besin maddeleri, sindirim sistemi üzerinde de olumlu etkilere sahiptir. Yapılan araştırmalara göre adaçayı, mide asitinin dengelenmesini sağlar ve bu sayede de mide yanması gibi problemlerden kurtulmuş olursunuz. Ayrıca adaçayı, metabolizmanızı da hızlandıracaktır. Bu sayede normalden çok daha hızlı bir şekilde kilo verebilir ve istediğiniz kilolara rahatlıkla erişebilirsiniz. Ayrıca bağırsak hareketlerinin düzenlenmesinde oldukça etkili olan adaçayı, kabızlık ve bağırsak tembelliği sorunları kolaylıkla aşmanızı sağlayacaktır.

Adaçayı, detoks zamanlarında kesinlikle tüketilmesi gerekilen bir bitki çayı çeşidi olarak karşımıza çıkmaktadır. Uzmanlar, karaciğerledeki toksik maddelerin atılmasını kolaylaştırabilmek için kesinlikle günde 1 fincan adaçayı tüketilmesi gerektiğini sıklıkla vurgulamaktalar. Ek olarak adaçayı, idrar söktürücü özelliği de bulunmaktadır. Bu sayede de idrar yolu enfeksiyonlarına karşı oldukça etkili olabilmektedir. Bütün bunlar ile beraber adaçayının sinir sistemi üzerinde de olumlu etkileri bulunmaktadır. İçerisindeki bazı besin maddeleri, antidepresan ilaçlarda kullanılmaktadır. Bu yüzden doğal bir antidepresan olarak kullanılabilecek adaçayı, yoğun bir iş gününden sonra tüketildiğinde stres seviyesini azaltmaktadır. Bütün bunlara ek olarak adaçayı, bilişsel aktivitelerin de daha iyi olmasını sağlayacaktır. Beyin fonksiyonlarının gelişimi için oldukça önemli olan adaçayı, dikkat dağınıklığı ve odaklanma problemlerinin önüne geçecektir. Düzenli olarak adaçayı tüketen kişiler, gün içerisine çok daha aktif ve enerjik olabilmektedir.

Kimler adaçayı tüketmemeli?

Adaçayı ne kadar sağlıklı bir bitki çayı olarak karşımıza çıksa da belirli durumlarda adaçayı içilmesi sağlık sorunlarının baş göstermesine neden olabilir. Bu yüzden de uzmanlar, bazı durumlarda adaçayı içilmemesi gerektiğini söylüyor. Özellikle hamile kadınların adaçayı içmesi, bebekleri için tehlikeli olabilir. Çünkü adaçayı içerisinde yer alan besin maddeleri, hamile kadınların bebeklerinin düşmesine neden olabilmektedir. Bu yüzden de hamile kadınların adaçayı tüketmeden önce doktorlarına danışması gerekiyor. Bunlar ile beraber kronik kalp ve mide rahatsızlığı olan kişilerin de adaçayı tüketmesi riskli olabilir. Özellikle düşük tansiyonlu olan kişilerin adaçayı tüketmesi, hali hazırda düşük olan tansiyonlarının en dip seviyeye düşmesine neden olabilmektedir. Bu yüzden de kronik hastalıklara sahip olan kişiler, adaçayı tüketmeden önce doktor kontrolüne girmeli.