Vücuttaki statik elektrik nasıl atılır?

Belirli bir noktada elektrik yükünün birikmesi, statik elektrik oluşturmaktadır. Bununla beraber eğer vücudunuzda statik elektrik biriktiyse ve siz de iletken bir yere dokunduysanız, ufak bir elektrik çarpması hissedebilirsiniz. Bu çapmaların şiddeti size zarar vermez. Maksimum sinek ısırığı kadar acı veren bu çarpmalar, biriken statik elektrik seviyesine göre değişebilmektedir.

Statik elektriği vücudunuzdan atmanın en kolay yolu beklemektir. Şokun geldiğini biliyor ve saçınızın ayağa kalkmaya başladığını hissediyorsanız, vücudunuzda statik elektriğin biriktiğini hissetmeye başlamışsınız demektir. Hareket etmeden oturursanız, statik elektrik yaratacak sürtünmeyi sıfıra indirmiş olacaksınız. Daha sonra dakikalar içerisinde de vücudunuzdaki statik elektrik dağılacaktır. Ancak statik elektriği atmanın en kolay yolu ise vücudunuzu topraklamaktır.

Vücut nasıl topraklanır?

Vücudunuzda biriken statik elektriği en kolay atmanın yolu, vücudunuzdaki biriken statik elektriği toprağa yollamaktır. Bunun için belli başlı adımları uygulayabilirsiniz. Bunun için ellerinizle toprağa dokunarak, vücudunuzda biriken fazla elektriği toprağa boşaltabilirsiniz. Aynı şekilde çıplak ayak ile temiz toprağa basmak, vücutta biriken statik elektriği atmanın en kolay yolu olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer evde iseniz duş almak da vücudunuzda biriken statik elektriği nötralize etmenin en kolay yoludur. Eğer duş alamayacak bir yerdeyseniz, sıklıkla ellerinizi yıkamanızı tavsiye ediyoruz. Su ile de vücutta biriken statik elektriği, vücudunuzdan dışarı atabilirsiniz.

İzleyin: 2 Dakikada Sağlık (Bazı nesnelere dokunduğumuzda neden elektrik çarpar?)

Statik önleme yapın

Statik önleme ile ufak çarpılamlardan kurtulabilirsiniz. Bunun için öncelikle sürtünmenizi en aşağı seviyeye düşürmeniz gerekiyor. Bu sayede de kinetik enerji ile oluşabilecek statik elektriği önlemiş olacaksınız. Aynı zamanda kış aylarında cildin kuruması, sürtünmeyi arttıracaktır. Bunun için kuru bir cilde sahipseniz, nemlendirici krem kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bu sayede cildiniz daha nemli olacak ve hem sürtünme azalırken hem de cildiniz nemli olduğu için statik elektriği nötralize etmiş olacaksınız.

Kıyafetleriniz de statik elektrik birikmesine neden olabilmektedir. Soğuk ve kuru hava, elektronların çok daha rahat hareket etmesine izin verir. Bu yüzden de kışları polyester veya naylon kumaşlı kıyafetler giymemenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü polyester ve naylon kumaşlı giysiler, kışın statik elektrik birikimine neden olabilmektedir. Ancak yüzde 100 pamuktan üretilmiş bir kıyafet kullanırsanız, soğuk ve kuru havalarda yaşayabileceğiniz statik elektriklenmeyi en aza indirmiş olacaksınız.

Statik önleme için mümkün mertebe elektrikli araçlardan uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü elektrikli araçlardaki iyonlar vücudunuza girer ve sizde statik elektrik yüklerinin birikmesine neden olur. Ancak bu tür araçlardan uzak durursanız, elektrikli araçlardaki pozitif yüklü iyonlar size geçmez ve sizde de statik elektrik birikmesi yaşanmaz. Ayrıca negatif yüklü iyon yayan klima, saç kurutma makinesi gibi araçlar kullanırsanız, vücudunuzdaki statik elektrik birikmesini önlemiş olacaksınız. Bütün bunlar ile beraber tabanı yalıtkan malzemelerden yapılmış ayakkabıları tercih edin. lastik tabanlı ayakkabılar, vücudunuzdaki statik elektrik yüklerinin birikmesini önleyecektir. Ayrıca Anti statik el ve ayak bilekliklerini de kullanarak, vücudunuzda statik elektrik birikmesini önleyebileceksiniz.