Yaşlanmayı geciktiren siyah pirinç nedir?

Son yıllarda etkisini kasırga gibi gösteren sağlıklı yaşam furyası sonrasında belki de çok uzun zamanlardır ismi bile duyulmamış olan besinler tekrar popülerlik kazanmaya başladılar. İşte popülerlik kazanan bu besinlerden bir tanesi siyah pirinç oldu. Simsiyah rengi ile görenleri şaşırtan ve kimilerine göre tadından korkulan bu pirinç için ortaya atılmış farklı fikirler de mevcut. Söylenenlere göre siyah pirinç yaşlanmayı geciktiriyor ve sağlıklı bir beslenme düzeni kazanmayı sağlıyor.

Siyah pirinç nedir?

Siyah pirinç bazıları yapışkan pirinçler olan ve mor pirinç olarak da bilinen Oryza sativa pirinç türüne ait olan bir alt türdür. Günümüzde bulunan ve tüketilen birden fazla siyah pirinç vardır ve bunların tamamı Asya kıtasına ait pirinçlerdir. Bu pirinçlere örnek olarak Endonezya siyah pirinci, Filipin yadigarı siyah pirinç, Tay yasemin siyah pirinci ve siyah pirinç pirurut gibi çeşitler sayılabilir. Siyah pirinç çeşitlerinin tamamı Buğdaygiller familyasına ait olan pirincin alt kategorilerinde yer alır ve besin değerleri dengesi bakımından benzer nitelikleri vardır. Aynı zamanda kendisine ismini veren siyah rengi beyaz pirinçle arasındaki tek fark olarak bu rengi bırakmıyor. Kendisini beyaz pirinçten daha sağlıklı yapan farklar olarak ise şunlar sayılabilir:

 • Siyah pirinç de tıpkı beyaz pirinç gibi besin lifleri, karbonhidrat ve protein barındırır ve bunun yanı sıra beyaz pirincin içerdiğinden çok daha yüksek seviyede magnezyum alımı sağlıyor.
 • Aynı zamanda siyah pirinç beyaz pirinçten farklı olarak B1, B2 ve E vitaminleri bakımından zengindir.
 • Aynı zamanda siyah pirinç beyaz pirince oranla daha sert bir yapıdadır ve bu nedenle pişirmek için daha fazla su kullanılır.

Siyah pirincin faydaları

 • Yüksek antioksidan özelliği gösterir ve bu sayede vücudu zararlı serbest radikallere karşı koruyarak hastalıkların önüne geçer.
 • Aynı antioksidan özelliği ile bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini sağlar.
 • İçerdiği magnezyum ve demir sayesinde günlük enerji ihtiyacının kolaylıkla sağlanmasını sağlıyor.
 • Antioksidan özelliği ile damar tıkanıklıklarını açıyor ve kalp damar sağlığına yardımcı oluyor.
 • Besin lifi bakımından zengin yapısı ile kilo verme hızını arttırıyor ve metabolizma çalışma düzenine katkı sağlıyor.
 • İçerdiği besin liflerinin sindirilebilir lifler olması sayesinde mide rahatsızlıkları ve hazımsızlık gibi şikayetlerin önüne geçiyor.
 • Şeker oranı diğer pirinç çeşitlerine göre çok daha düşük olduğu için şeker hastalarına sağlıklı ve rahat bir alternatif olarak sunuluyor.
 • İçerdiği yüksek besin değerleri tablosu sayesinde vegan beslenme sistemi uygulayanlar için önemli bir besin kaynağı.
 • Antioksidan özellikleri sayesinde cilt hücrelerinin de yenilenmesini sağlayarak cilt sağlığını koruyor.
 • Düzenli olarak tüketimi sonrasında yaşlanma karşıtı etki oluşturduğu biliniyor ve bunu hücre yenilenmesine katkı sağlayarak yapıyor.

Siyah pirinç nasıl kullanılır ve nereden alınır?

Siyah pirincin faydalarından yararlanmak için kullanmak isteyenler ve hali hazırda elinde bulunup doğru kullanımından habersiz olduğu için tüketememiş olanlar için doğru tüketimi ve nereden alınabileceği hakkında bir araştırma da gerekiyordu tabii. Öncelikle bilinmesi gerekiyor ki siyah pirinç vakumlanmış paketler içerisinde satılır. Beyaz pirinç kadar yaygın bir kullanımı ülkemizde bulunmayan bir pirinç çeşidi olduğu için her markette bulunmaz fakat aktarlar ve büyük market zincirlerinden temin etmek mümkün. Kullanımına gelecek olursak, aslında siyah pirinci beyaz pirinç kullanılan her tarifte tercih edebilirsiniz. Tadı konusunda seçim size kalacak olup, oluşan diğer farklar ise pişme süresi ve eklenen su miktarı olacaktır. Normal bir beyaz pirince oranla 3 kat daha fazla su talep eden siyah pirinç aynı zamanda sert bir yapıya sahip olduğu için pişme süresi uzundur. Bunun dışında bir kullanım farkı olmamak ile birlikte normal pirinç ile yapılmayan bir şey yaparak siyah pirinci salatalarınızda kullanabilirsiniz.