10 dakikada tavada Hatay usulü künefe yapmanız bu tarifle artık çok kolay!

Künefe severler için harika bir tarifle geldik. Tavada sadece 10 dakika içerisinde hazırlayabileceğiniz bu künefe tarifiyle dışarıda yediğiniz tüm künefeleri unutacaksınız. Pratik ve lezzetli oluşuyla canınızın çektiği her gün künefe yapmanın kolaylığına varın. Hayat usulü künefe yapmak için kolları sıvayabilirsiniz…

Malzemeler;

  • 250 gr kadayıf
  • 250 gr mozzarella peyniri
  • 2 yemek kaşığı eritilmiş tereyağı

Tavaya sürmek için;

  • 50 gr tereyağı
  • 1 yemek kaşığı pekmez

Şerbeti için;

  • 2 su bardağı su (400 ml)
  • 1,5 su bardağı toz şeker
  • 1 çay kaşığı limon suyu

Video: 10 DAKİKADA ✅ TAVADA HATAY USULÜ KÜNEFE

Yapılışı;

İlk olarak künefenin şerbetini hazırlayarak tarife başlayabiliriz. Şerbeti için uygun bir tencerenin içerisine 1,5 su bardağını ekleyelim. Şekerin üzerine 2 su bardağı su ekledikten sonra bir miktar karıştıralım ve ardından ocağa alarak kaynamaya bırakalım. Kaynamaya noktasına geldikten sonra şerbetin içerisine 1 çay kaşığı kadar limon suyu ilavesinde bulunduktan sonra 5 dakika daha kadar kaynatalım ve akabinde şerbeti soğumaya alalım. Şerbet soğurken bizde o esnada kadayıfın arasına koyacağımız peynirleri dilimleme işlemine geçelim. Peynirleri dilimledikten sonra, kadayıfları uygun bir kabın içerisine alalım ve tel tel ayırmaya başlayalım. Tel tel ayırdığımız kadayıfların üzerine 2 yemek kaşığı kadar eritilmiş tereyağını dökelim ve tüm kadayıfların bu tereyağına bürünmesini sağlayalım.

Ardından künefeyi hazırlayacağınız tavanın altına sürmek için uygun bir kap içerisinde 2 yemek kaşığı tereyağı ile birlikte 1 yemek kaşığı pekmezi ilave edelim ve güzelce karıştıralım. Hazırladığımız bu yağın yarısını tavanın içerisine dökelim ve güzelce yayalım. Tereyağın ardından kadayıfların yarısını tavanın içerisine alalım ve iyice elimizle bastıralım. Tüm tabanı kadayıf ile kapladıktan sonra, dilimlediğimiz peynirleri kenara gelmeyecek şekilde yerleştirelim ve kalan tereyağlı kadayıfı da üzerine alarak tüm kapatma işlemlerini tamamlayalım.

Üzerine koyduğumuz kadayıfları da bastırdıktan sonra, ocağı yakalım ve kadayıfı kısık ateşte pişirmeye başlayalım. İlk yüzü kızardıktan sonra üzerine bir kapak kapatarak künefemizi ter çevirelim. Kalan pekmezli tereyağı tekrar tavanın içerisine döktükten sonra pişmeyen künefe tarafını tavanın içerisine alalım ve bu bölümü de kısık ateşte pişirelim. .

Her iki tarafı da güzelce pişen küfenin üzerine soğuyan şerbeti güzelce dökelim. Şerbetini çektikten sonra direkt olarak servis edebiliriz