Anne lezzetiyle harmanlanmış pratik bazlama tarifi, hem de sadece 4 malzemeyle

Hafta sonunun belki de en çok sevilen durumlarından bir tanesi olan sabah kahvaltısında farklı tarifler arayanlar için harika bir bazlama tarifiyle sizlerleyiz. Kahvaltıya davet ettiğiniz misafirleriniz ya da aileniz bu bazlama tarifine bayılacak. Evde ve mutfakta her şeyi kendisi yapmayı seven insanlar için harika bir tarif olacak. Hamurunda anne lezzeti barındıran pratik bazlama tarifi için…

Malzemeler;

  • Yarım paket yaş maya
  • 1,5 su bardağı ılık su
  • Yarım tatlı kaşığı tuz
  • 4 su bardağı un
  • Arasına sürmek için sıvıyağ

Yapılışı;

İlk olarak derin bir kapın içerisine yaş mayayı elimizle parçalayalım ve ardından mayanın üzerine 1,5 bardak ılık su ekleyelim. Su eklemesini yaptıktan sonra bir kaşık yardımıyla maya eriyene dek karıştırma işlemini gerçekleştirelim. Maya iyice eridikten sonra 4 su bardağından azar azar eklemeye başlayalım. İlk olarak 1 su bardağı unu dökelim ve üzerine de yarım tatlı kaşığı tuz ilavesi yapalım. Ardından unu yavaş yavaş eklemeye devam edelim. İlk etapta unu eklerken, kaşık yardımıyla hamurumuzun kendisine gelmesine ve toparlanmasına yardımcı olalım ardından hamur katılaşınca elimizle yoğurma işlemimizi gerçekleştirelim.

Hamurumuzu güzelce yoğurduktan sonra, hamurun üzerini kapatalım ve 40 dakika kadar mayanın gelmesini bekleyelim. Mayalanan hamurumuzun, maya kokusunu çıkartalım ve ardından un serili olan tezgaha hamuru alalım. Hamuru 8 eşit parçaya bölelim ve ardından 8 eşit parçaya böldüğümüz hamurlarımızı beze haline getirelim. Ardından bir bezeyi alalım ve oklava yardımıyla hamurumuzu açalım. Bu aşamada hamurun büyük bir şekilde açılmasına özen gösterelim. Tüm bezeleri bu şekilde oklava yardımıyla ve büyük olacak şekilde açalım. Açtığımız hamurun üzerine sıvıyağı dökelim ve ardından her tarafına denk gelecek şekilde sürelim.

Ardından ikinci açtığımız hamurumuzu koyalım ve aynı yağlama işlemini gerçekleştirelim ve çok fazla sımadan rulo yaparak hamurumuzu katlayalım. Geriye kalan tüm bazlamalar için bu işlemi uygulayalım. Ardından top şekline gelen bazlamalarımızı merdane yardımıyla açabildiğimiz kadar açalım. Ardından pişirmek için tavanın altına yakalım bu esnada tavanın kızgın olması önemli ve arkalı önlü olarak güzel bir şekilde pişirelim.

Video: Anne Usulü ✅Yediğim En Lezzetli En Kolay Yağlı Bazlama👌 Hiç Böyle Yağlı Ekmek Yediniz mi?Kahvaltılık

Bu bazlama tarifi ile kahvaltılarınız oldukça güzel geçecek. Afiyet olsun…