Asla yırtılmayan yufkadan börek tarifi. En güzel Sarıyer böreği nasıl yapılır?

Her saatte tüketebileceğimiz börekler, özellikle çay yanında oldukça güzel gitmektedir. Pratik ve kolay bir şekilde yapabileceğiniz börekler, lezzeti ile baş döndürmekte. Bu yazımızda sizlere oldukça kolay ve yufkasının yırtılmayacağı şekilde yapabileceğiniz bir börek tarifi vereceğiz. yufkadan börek tarifi için gerekli malzemeler şunlardır:

  • 25 adet baklavalık yufka

İç harcı için

  • Yarım çay bardağı sıvı yağ (62,5 ml)
  • 1 adet kuru soğan 500 gram kıyma
  • 1 tatlı kaşığı tuz 1 çay kaşığı karabiber
  • 1 çay kaşığı pul biber

Aralarına sürmek için

  • 100 gram tereyağı
  • 1 su bardağı süt (200 ml)
  • 1 çay bardağı sıvı yağ (125 ml)
Sarıyer böreği iç harç
Sarıyer böreği iç harç

Pastaneleri aratmayacak Sarıyer böreği nasıl yapılır?

Pastaneleri aratmayacak Sarıyer böreğini yapmak ilk önce iç harcını hazırlamamız gerekiyor. Bunun için ilk önce hazırlamış olduğumuz soğanları küçük küçük doğramaya başlayalım. Ondan sonra doğradığımız soğanları da tavaya alıp, tavaya bir de sıvı yağ ekleyelim. Ondan sonra soğanlarımız hafif bir şekide pembeleşmeye başlayınca da hazırladığımız kıymayı da tavaya alalım ve kıymayı güzel bir şekilde kavurmaya başlayalım. Kıymamızın rengi dönüp kavrulmaya başladığında ise iç harcımız için ayırmış olduğumu baharatları da ekleyelim ve güzel bir şekilde karıştıralım. 1 ya da 2 dakika kadar karıştırdıktan sonra ise iç harcımızı ocaktan alalım

Sarıyer böreği sosu
Sarıyer böreği sosu

Şimdi de yufkalarımızı ıslatmak için sosumuzu hazırlamamız gerekiyor. Bunun için de 100 gram kadar tereyağını eritelim ve bir kaseye alalım. Ardından da üzerine 1 su bardağı süt ve 1 çay bardağı da sıvı yağı ilave ederek hızlı bir şekilde karıştırmaya başlayalım. Daha sonra ise yufkalarımızdan bir tanesini tezgaha açalım. Açtığımız yufkayı da ıslatmak için hazırladığımız yağlı sosu kullanalım. Bunun için bir adet yağlama fırçası kullanabilirsiniz. Bu sayede yufkamızın her tarafını güzel bir şekilde sosa bulamış olacaksınız. Ardından da ikinci kat yufkamızı da serelim ve hazırladığımız yağlı sos ile ikinci kat yufkamızı da sosa bulayalım. Ardından bu işlemi diğer yufkalar için de yapalım.

Sarıyer böreği iç harç ekleme
Sarıyer böreği iç harç ekleme

Son kat yufkamıza ise sos sürmeden sadece iç harcımızı yerleştirelim. Daha sonra ise böreğimizi güzel bir şekilde sarmaya başlayalım. Rulo şeklinde sardığımız böreğimizi U şekline sokup fırın tepsimize yerleştirelim. Ancak böreğimizi fırın tepsisine yerleştirmeden önce, fırın tepsisinin üzerine bir pişirme kağıdı sermenizi öneriyoruz. Bu sayede de böreğiniz tepsiye yapışmayacaktır. Eğer böreğinizin daha güzel gözükmesini istiyorsanız, böreğinizi pişirmeden önce üzerine çörek otu ve susam serpebilirsiniz.

İzleyin: BU BÖREK AŞIRI KOLAY ve LEZZETLİ 👌🏻😍 Çıtır Çıtır Pratik Sarıyer Böreği

Ancak bu işlemi kalan sosu böreğinizin üstüne kalan sosu döktükten sonra yapmanız gerekiyor. Ardından da böreğinizi pişirmek için önceden ısıtmış olduğunuz fırına atın. 190 derece sıcaklık, böreğinizin güzel bir şekilde pişmesini sağlayacaktır. Böreğinizi yaklaşık yarım saat kadar pişirmeniz, nar gibi kızarmasına yeterli olacaktır. En sonunda ise böreğinizi fırından alın ve ilk sıcaklığı çıktıktan sonra çayın yanında servis edin.