Beğeni rekorları kıran ev yapımı sütlaç tarifi. Kıvamı asla şaşmaz

Türk mutfağının en sevilen tatlılarından biri olan sütlaç, hemen hemen herkesin sevdiği tatlar arasında yer alıyor. Sütlacın yapımı son derece kolay gibi gözükse de her şeyde olduğu gibi bu tatlının yapımında da dikkat edilmesi gereken birkaç şey bulunuyor. Sütlaç, hem az malzemeli hem de oldukça lezzetli bir tatlı olduğu için bu geleneksel lezzeti pek çok kişi severek tüketmeye devam ediyor.

Sütlaç Nedir?

Türk mutfağına ait olan sütlü tatlılardan biri olan sütlaç, adından da anlaşılacağı üzere süt ile yapılıyor. Geleneksel tatlılardan biri olan sütlacın tarihi diğer geleneksel ürünler gibi ne yazık ki net bir şekilde bilinmiyor. Ancak yapımının oldukça eski zamanlara ait olduğu öne sürülüyor. Sütlaç birkaç temel malzeme ile hazırlanan bir tatlıdır.

Sütlaç Malzemeleri Nelerdir?

Tüm geleneksel lezzetlerin oldukça sınırlı bir malzeme ile hazırlandığı biliniyor. Birkaç temel malzeme ile yapılan bu bereketli lezzetler arasında sütlaçta bulunuyor. Sütlaç yapımı için gerekli olan malzemeler şunlardır:

  • Süt
  • Pirinç
  • Şeker
  • Su
  • Nişasta
  • Tarçın

Sadece bu kadar malzeme ile oldukça lezzetli bir hal alan bu tatlının yapım aşaması da bir hayli kolay oluyor. Sütlaç yapımı sırasında kullanılan temel malzemeler bunlar olsa da günümüzde özellikle süsleme sırasında farklı ürünlerde kullanılabiliyor.

Sütlaç Yapımı

Sütlaç yapmak için ilk olarak kullanacağınız malzemeleri hazırlamanız gerekiyor. Tüm malzemeleri bir araya getirdikten sonra sütlaç yapımına başlayabiliyorsunuz. Sütlaç yapımında ilk olarak kullanacağınız pirinçleri yıkamanız gerekiyor.

Daha sonra pirincin üzerine çıkacak kadar su ekleyip pişirmeye bırakın. Pirinç suyunun çekip bir lapa haline geldikten sonra aynı ya da farklı bir tencerede bol süt, toz şeker ve pişirdiğiniz pirinci bir araya getirin. Biraz karıştırarak kısık ateşte pişirmeniz gerekiyor. Daha sonra eğer sütlacınız kıvam olarak sıvı bir haldeyse daha kıvamlı olması için bir çay kaşığı kadar pirinç nişastasını süt ya da su ile açıp sütlacınıza ekleyin. Bu şekilde karıştırarak birkaç dakika kadar pişirin. Sütlacınız piştikten sonra henüz sıcakken eğer pirinçlerin taneli olarak ağzınıza gelmesini istemiyorsanız bir el blenderi yardımıyla bu sorundan kurtulabiliyorsunuz. El blenderinizi sadece birkaç saniye sütlacın içinde geçirerek daha az taneli bir sütlaç elde edebilirsiniz. Eğer sütlacınızı iri taneli olarak seviyorsanız bu işlemi yapmanıza gerek olmuyor. Henüz sütlacınız sıcakken bir kepçe yardımıyla sunum yapmak istediğiniz kaplara alarak soğutmak üzere buzdolabına kaldırmanız gerekiyor.

İzleyin: BEĞENİ REKORLARI KIRAN SÜTLAÇ TARİFİ (8 kaselik nefis tarif)

Fırın Sütlacın Yapımı

Fırın sütlaç yapımı için tarife ve ikinci sayfaya devam edin…

Sütlaç pişirildikten sonra yenilebileceği gibi üzeri kızarmış olarak da servis ediliyor. Bu şekilde sütlacın sunulabilmesi için ilk olarak sütlacın üzerinin kızartılması işleminin yapılması gerekiyor. Her ne kadar fırın sütlacı günümüzde daha çok tercih edilse de lezzet olarak aralarında herhangi bir fark bulunmuyor.

Fırın sütlacı yapmanız için kaselere ayırdığınız sütlaçları fırın tepsinize dizin. Daha sonra fırın tepsisinin içine bir bardak kadar soğuk su ilave edin. Fırınınızın üst kısmını açıp 180 derecede yaklaşık 20 dakika kadar pişirin. Bu işlemin sonunda sütlaçlarınızın üstü yanık ve karamelize oluyor. Son olarak bol fındık ve cevizle servis ediliyor.

Sütlaç Sunumu Ve Süslemesi

Son yıllarda yiyecek ve içeceklerin lezzeti kadar sunumuna da büyük bir özen gösteriliyor. Sunumun güzelliği bir sütlacın lezzetini de büyük ölçüde etkiliyor. Sütlacın geleneksel sunumunda daha çok toz tarçın kullanılsa da günümüzde pek çok farklı ürünler kullanılıyor. Fırın sütlaç sunumunda ise daha çok toz fındık kullanılıyor.

Günümüzde servis edilen sütlaçlarda başta toz tarçın ve fındık olmak üzere Hindistan cevizi, ceviz, kuru meyveler ve çikolata taneleri ile süsleme yapılarak servis ediliyor. Ancak geleneksel sunuma bağlı kalan kişiler daha çok sade bir sunumla toz tarçını kullanıyor.

Sütlaç Yapımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sütlaç yapımı sırasında dikkat edilmesi gereken oldukça az şey bulunuyor. Ancak sütün taze olması ve pirinci iyi pişmesi dikkat edilmesi gereken şeylerin başında geliyor. Ayrıca şekerin karışıma iyice yedirilmesi de gerekiyor. Son olarak sütlaç yapımı sırasında eğer nişasta kullanacaksanız nişastanın iyice açılması ve topak topak olmaması gerekiyor. Tüm bunlar sütlaç yapımında dikkat edilmesi gereken şeylerin arasında yer alıyor. Ayrıca sütlaç sütlü bir tatlı olduğu için saklama koşullarına da dikkat edilmesi oldukça önemlidir.

Ev yapımı sütlaç malzemeleri ve kıvamı şaşmayan tarif için birinci sayfaya geçin…