Çay yanına 10 dakikada hazır. Kırma böreği nasıl yapılır?

Börekler, çayın yanında oldukça güzel gidiyor. Bununla beraber günün her saatinde tüketebileceğiniz bu böreğin yapımı da oldukça pratik ve kolay. Bu yazımızda sizlere göçmenlerin her zaman yaptığı kırma böreğinin tarifini vereceğiz. Kırma böreği için gerekli malzemeler şunlardır:

  • 5 Adet yufka
  • Yarım kilogram lor peyniri
  • 2 adet yumurta
  • Yarım kilogram Yoğurt
  • Çeyrek çay bardağı sıvı yağ
  • Tuz

Göçmenlere özel kırma böreği nasıl hazırlanır?

Kırma böreğimizi hazırlamak için ilk önce bir karıştırma kabına yumurtamızı kıralım ve güzelce çırpmaya başlayalım. Ardından da yumurtanın üzerine hazırlamış olduğumuz yoğurdu da yumurtaya ekleyelim ve karıştırmaya başlayalım. Sosumuzu hazırladıktan sonra ise tezgahımıza yufkamızı serelim ve yufkamızın yarısına da hazırlamış olduğumuz sosu sürelim. Sosumuzu sürdükten sonra ise yufkamızın diğer yarısını da soslu olan tarafa doğru kapatıp açalım. Bu sayede yufkamızın her tarafı güzel bir şekilde soslanmış oluyor.

Yufkamızı güzel bir şekilde sosladıktan sonra ise yufkamızın yarısını ayırmış olduğumuz lor peynirini seriyoruz. Ardından da yufkamızı tekrardan kapatıyoruz ve yufkamızın D şeklini almasını sağlıyoruz. Yufkamızı katladıktan sonra ise 4 parmak kalınlığında kesiyoruz. Ancak yufkamızı keserken ölçelim ve böreğimizin eşit parçalarda olmasını sağlayalım. Daha sonra ise kalan bütün yufkaları aynı şekilde hazırlayalım.

Yufkalarımızı hazırladıktan sonra ise kullanacağımız fırın tepsisini güzel bir şekilde yağlayalım. Daha sonra ise hazırlamış olduğumuz börekleri de düzenli ve güzel bir biçimde fırın tepsimize yerleştirelim. Böreklerimizi tepsiye yerleştirdikten sonra ise sosumuzun içerisine tuz ve sıvı yağ ekleyelim, sonrasında da güzel bir şekilde karıştırmaya başlayalım. Hazırlamış olduğumuz bu sosu da böreklerimizin üzerinde gezdirelim ve kaşıkla da böreklerin her tarafına gelecek şekilde ayaralayalım. Sosumuzu da güzel bir şekilde böreğimizin üzerinde gezdirdikten sonra, böreğimizi fırına verelim. Ancak fırınımızın daha önceden 180 derecede ısınmış olması gerekiyor.

İzleyin: Kırma Böreği Tarifi | Nefis Yemek Tarifleri

Yaklaşık 40 dakika kadar da böreğimizi pişirelim ve üzerinin kızarmasını bekleyelim. Daha sonra ise servis ederken kesmenize gerek yok. Çünkü böreğimiz zaten güzel bir şekilde parçalara ayrılacaktır.