Düşman çatlatan şerbetli tatlı tarifi. Cevizli rulo tatlısı nasıl yapılır?

Şerbeti ile yumuşacık olan ve ağızda çabucak dağılan cevizli rulo tatlısını çok seveceksiniz. Şerbeti ile ve cevizleri ile büyüleyen bu tatlı, çayın yanında ya da akşam yemeğinden sonra oldukça iyi gidiyor. Bu yazımızda sizlere cevizli rulo tatlısının nasıl yapıldığını anlattık. Cevizli rulo tatlı için gerekli malzemeler şunlardır:

  • 1 su bardağı sıvı yağ
  • 1 su bardağı yoğurt
  • 1 yumurta
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 paket vanilya
  • Aldığı kadar un
  • 1 kase çekilmiş ceviz

Şerbeti için

  • 3 su bardağı şeker
  • 3 su bardağı su
  • Birkaç damla limon suyu
Şerbet hazırlama
Şerbet hazırlama

Cevizli rulo tatlı nasıl yapılır?

Cevizli rulo tatlımızı yapabilmek için öncelikle şerbetini hazırlamamız gerekiyor. Şerbeti hazırlamak için derin bir tencere içersine toz şekerimiz ve suyumuzu alalım. Ardından da tencerenin altını açıp toz şeker ve suyun kaynamasını bekleyelim. Suyu ara ara karıştırabilirsiniz. Şerbetimiz kaynamaya başladıktan sonra ise 1 ya da 2 damla limon suyu ekleyerek 2 dakika daha kaynamasını bekleyelim.

Hamuru hazırlama
Hamuru hazırlama

Şerbetimizi hazırladıktan sonra ise bir karıştırma kabının içerisine yoğurt, sıvı yağ, yumurta, vanilya ve kabartma tozunu ekleyelim. Ardından karıştırma kabına eklediğimiz bütün malzemeleri güzel bir şekilde karıştırmaya başlayalım. Daha sonra ise unumuzu yavaş yavaş ekleyerek yoğurmaya devam edelim. hamurumuz kıvamını aldıktan sonra ise tezgaha alalım ve hamurumuzu 5 eşit parçaya ayırıp beze haline getirelim. Ardından da tezgahı unlayalım ve hazırladığımız bezelerden bir tanesini merdane yardımı ile açalım. Ancak dikkat etmeniz gereken husus, hamurları çok ince açmamanız.

Hamuru rulo yapmak
Hamuru rulo yapmak

Hamurlarımızın hepsini açtıktan sonra ise hamurlarımıza çekilmiş ceviz serpelim. Cevizlerimizi serptikten sonra ise hamurlarımızın hepsini rulo şeklinde sarmaya başlayalım. Daha sonra ise hazırlamış olduğumuz ruloların hepsini 1 parmak kalınlığında keselim. tatlımızı dilimledikten sonra ise fırına atmaya hazırlayalım. Bunun için pişirme kağıdı serilmiş bir fırın tepsisine kesmiş olduğumuz bütün atlıları düzenli bir şekilde dizelim. Ardından da 200 derecede ısıtılmış fırında tatlılarımızı yaklaşık 15 dakika kadar pişirelim.

İzleyin: Tek Lokmalık ŞERBETLİ CEVİZLİ RULO TATLI

Tatlılarımızı pişirdikten sonra ise ilk sıcaklığının çıkmasını bekleyelim. Tatlılarımızın ilk sıcaklığı çıktıktan sonra ise ılınmış olan şerbetimizi, tatlımızın üzerinde gezdirelim. tatlımız 10 dakika içerisinde bütün şerbeti çekecektir. tatlımız şerbeti çektikten sonra ise servise hazır olacaktır.